REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Chcesz nadrobić zaległości przed Avengers: Wojna bez granic? Sprawdź przewodnik po filmach Marvela

Thanos nadciąga na Ziemię, a jego inwazja rozpocznie się już za niecały miesiąc. Podpowiadamy, które filmy z cyklu Marvel Cinematic Universe obejrzeć i w jakiej kolejności się do nich zabrać, zanim Avengers: Wojna bez granic trafi na kinowe ekrany.

05.04.2018
11:27
avengers wojna bez granic trailer 2 nowe sceny 7
REKLAMA
REKLAMA

Historia komiksów o superbohaterach sięga lat 30. ubiegłego wieku. Herosi w obcisłych wdziankach próbowali brać szturmem Hollywood przez ostatnie kilkadziesiąt lat. Udało się im na dobre zawładnąć Fabryką Snów dopiero na początku XXI wieku.

 class="wp-image-145722"

Marvel Cinematic Universe rośnie od dekady.

Disney po przejęciu Marvela spełnił wieloletnie marzenie Stana Lee. Dzięki wykorzystaniu konceptu współdzielonego uniwersum narodziła się seria, na którą składa się już aż 18 filmów podzielonych na kilka miniserii oraz kolejne fazy.

Wszystko zaczęło się od filmu Iron Man z 2008 roku, a potem poszło już z górki. Bohaterowie kolejnych serii spotykają się cyklicznie w ramach podcyklu Avengers, ale ze względu na charakter serii bardzo często migrują pomiędzy seriami.

Kolejne odsłony często fabularnie łączą charakterystyczne dla serii sceny po napisach. Zapowiadają one wątki, które poruszy fabuła kolejnych odsłon.

Thanos Avengers: Wojna bez granic class="wp-image-145392"

Avengers: Inifnity War podsumowuje trzecią fazę MCU.

Na ekranie pojawi się w tym filmie aż kilkunastu superbohaterów. Widzowie, którzy nie śledzą serii od początku, mogą być tym wszystkim przytłoczeni i zadawać sobie pytanie: jak się do tego zabrać? Po pierwsze, trzeba wygospodarować naprawdę dużo wolnego czasu

Jeśli widz chciałby nadrobić poprzednie filmy z cyklu Marvel Cinematic Universe przed premierą Avengers: Wojna bez granic, powinien się spieszyć. Ukazało się już 18 filmów o tych komiksowych bohaterach, a każdy trwa zwykle ok. 2,5 godziny.

Aby obejrzeć wszystkie dotychczasowe produkcje, trzeba byłoby zrobić maraton i spędzić przed telewizorem niemal dwa dni. Non stop. Jeśli ktoś postanowi oglądać przed premierą Avengers 3 jeden film dziennie, to żeby zdążyć, musi zacząć już 8 kwietnia.

Avengers: Wojna bez granic plakaty class="wp-image-140440"

A w jakiej kolejności oglądać filmy Marvela?

Na szczęście Disney nie kombinuje specjalnie z chronologią swoich filmów. Jedynie pierwszy Kapitan Ameryka fabularnie osadzony jest w realiach II wojny światowej, ale też nie ma powodu, by od niego zaczynać całą serię.

Kolejne filmy osadzone we współczesności (nie licząc Strażników Galaktyki, którzy podróżują po kosmosie) są swoimi luźnymi kontynuacjami. Tak naprawdę najlepiej oglądać je w dokładnie takiej kolejności, w jakiej trafiały do kin.

Kinowe filmy Marvela - pełna lista

I faza MCU

 • 1. Iron Man, reż. Jon Favreau - 2 maja, 2008*
 • 2. The Incredible Hulk, reż. Louis Leterrier - 13 czerwca, 2008
 • 3. Iron Man 2, reż. Jon Favreau - 7 maja, 2010
 • 4. Thor, reż. Kenneth Branagh - 6 maja, 2011
 • 5. Captain America: The First Avenger, reż. Joe Johnston - 22 lipca, 2011
 • 6. Marvel’s The Avengers, reż. Joss Whedon - 4 maja, 2012

II faza MCU

III faza MCU

*daty premier w Stanach Zjednoczonych.

Ostatni film na liście, czyli Avengers: Wojna bez granic, jest kontynuacją wszystkich poprzednich i zarazem kulminacją wszystkich dotychczasowych dokonań Marvel Studios. Spotkają się na ekranie bodaj wszyscy ważni gracze z poprzednich obrazów.

By wyłapać wszystkie smaczki i nawiązania, dobrze byłoby obejrzeć wszystkie 18 dotychczasowych filmów. Do tej pory jednak każdy z nich bronił się jako samodzielny obraz, więc pewnie i tak będzie w przypadku najnowszej odsłony Avengers.

 class="wp-image-131281"

Które filmy z Marvel Cinematic Universe można sobie odpuścić?

Każdy z filmów Marvela był przynajmniej dobry i trudno zidentyfikować te najsłabsze ogniwa, ale wybrałem sześć tytułów, które zapowiadają się na najmniej istotne jako tło dla Avengers: Wojna bez granic. Zwykle można je streścić w kontekście fabuły serii de facto jednym zdaniem. Uwaga, spoilery!

 • The Incredible Hulk - film prezentuje historię Bruce’a Bannera, który ze względu na wystawienie na promieniowanie gamma zmienia się pod wpływem gniewu w ogromnego zielonego potwora.
 • Captain America: The First Avenger - chuderlawy amerykański patriota podczas drugiej wojny światowej zostaje obiektem eksperymentu, który zmienia go w super-żołnierza, ale przed zakończeniem wojny zostaje zamrożony w lodzie na kilkadziesiąt lat.
 • Iron Man 2 - Tony Stark pod koniec poprzedniej części zdradził światu, że to on jest zamaskowanym herosem, teraz walczy o swoje dziedzictwo z biznesowym rywalem.
 • Thor: The Dark World - bóg piorunów ze swoim bratem Lokim walczą z elfem Malekithem, a w międzyczasie polują na starożytne artefakty.
 • Ant-Man - były skazaniec dostaje od Hanka Pyma strój pozwalający zmniejszać się na żądanie do rozmiaru mrówki, po czym rozpoczyna walkę z wrogą korporacją.
 • Black Panther - nowy władca Wakandy cementuje swoją władzę i ujawnia światu istnienie swojego zaawansowanego technologicznie państwa.

Warto też pamiętać, że Marvel Cinematic Universe na Avengers: Wojna bez granic się nie skończy. Zapowiedziane zostało już pięć kolejnych filmów, które trafią do kin na przestrzeni najbliższych dwóch lat.

III faza MCU cd.

 • 20. Ant-Man and the Wasp, Peyton Reed - 6 lipca, 2018
 • 21. Captain Marvel, Anna Boden and Ryan Fleck - 8 marca, 2019
 • 22. Avengers 4, reż. Anthony I Joe Russo - 3 maja, 2019
REKLAMA

IV faza MCU

 • 23. Spider-Man: Homecoming 2, reż. Jon Watts, 5 lipca, 2019
 • 24. Guardians of the Galaxy Vol. 3, reż. James Gunn - 2020
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA