REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Dean Stockwell nie żyje. Laureat Złotego Globa i Złotej Palmy miał 85 lat

Zmarł aktor Dean Stockwell. Był gwiazdą małego i dużego ekranu przez 70 lat – sławę przyniosły mu role m.in. w serialu "Zagubiony w czasie" i "Battlestar Galactica" oraz filmy Davida Lyncha.

09.11.2021
8:53
dean stockwell nie zyje aktor 85 lat
REKLAMA

Dean Stockwell był nominowany do Oscara za drugoplanową rolę w filmie "Poślubiona mafii" (1988). Złotego Globa przyniosła mu postać Alberta "Ala" Calavicciego w kultowym serialu "Zagubiony w czasie" (1989). Dwukrotnie został uhonorowany Złotą Palmą w Cannes - za filmy "Bez emocji" (1959) i "U kresu dnia" (1962).

REKLAMA

Nie żyje Dean Stockwell. Aktor miał 85 lat

Dean Stockwell urodził się w 1936 roku w North Holywood. Pochodził z aktorskiej rodziny (jego rodzicami byli Nina Olivette i Harry Bayless Stockwell), dlatego już jako jako 7-latek na Broadwayu w spektaklu "Orkan na Jamajce. W 1945 roku wystąpił w filmie "Podnieść kotwicę" z Frankiem Sinatrą i Gene Kellym.

Już jako dorosły aktor wystąpił w spektakularnej liczbie produkcji - oprócz wspomnianych tytułów, które przyniosły mu statuetki, zagrał też m.in. w filmie Wima Wendersa "Paryż, Teksas" czy "Diunie" i "Blue Velvet" Davida Lyncha.

Dean Stockwell zmarł. Aktor miał 85 lat
REKLAMA

W późniejszym momencie kariery stał się też gwiazdą małego ekranu. Praca na planie takich seriali jak "Zagubiony w czasie", "JAG - Wojskowe Biuro Śledcze", "Columbo" czy "Battlestar Galactica" (jako Cavil) przyniosła mu ogromne uznanie i nowych fanów. Jego ostatnią rolą była postać Franka w dramacie "Rozrywka" z 2015 roku. Jego była żona Joy poinformowała, że w tym samym roku przeszedł udar. Później udał się na aktorską emeryturę i oddał się malarstwu pod swoim pełnym imieniem i nazwiskiem: Robert Dean Stockwell.

Serwis "Deadline" potwierdził u rodziny aktora, że Dean Stockwell odszedł w spokoju w swoim domu, a śmierć wynikła z przyczyn naturalnych. Zmarł 7 listopada 2021 roku w wieku 85 lat.

* Zdjęcie główne: kadr z filmu "Paryż, Teksas"

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA