REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Diuna z 1984 r. - gdzie obejrzeć wersję Lyncha przed premierą nowej ekranizacji?

Wybierasz się w weekend na "Diunę"? Jeśli masz ochotę się do seansu przygotować i obejrzeć wcześniejszą próbę ekranizacji powieści, służymy pomocą. Gdzie obejrzeć "Diunę" z 1984 roku?

22.10.2021
10:48
diuna 1984 gdzie obejrzec
REKLAMA

"Diuna" doczekała się pierwszej ekranizacji w 1984 r. Podpowiadamy, gdzie dzisiaj można obejrzeć "Dune" w wersji Davida Lyncha i w jakich serwisach VOD należy szukać tego filmu.

REKLAMA

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to jeszcze przed końcem tego roku obejrzymy wreszcie "Dune", czyli nową ekranizację powieści o tym samym tytule. To ogromne wydarzenie, bo "Diuna" jest jedną z najważniejszych książek z gatunku science-fiction w historii, a proza Franka Herberta fascynuje fanów od dziesięcioleci i była inspiracją dla wielu innych twórców. Nic dziwnego, że Hollywood się nią zainteresował i to nie jeden raz.

Dune Villeneuve class="wp-image-126772"
Premierę nowej ekranizacji "Dune”, czyli "Diuny”, zaplanowano na 22 października 2021 r.

Wygląda przy tym na to, że Denis Villeneuve, który wcześniej przygotował fantastyczną kontynuację "Łowcy Androidów" o tytule "Blade Runner 2049", włożył w swoją wersję "Dune" mnóstwo serca. Po obejrzeniu pierwszych dziesięciu minut filmu, jednej sceny wyrwanej ze środka i kilku materiałów zza kulis stoję na stanowisko, że prawdziwą zbrodnia byłoby oglądanie nowej "Diuny" w streamingu, gdzie trafi na premierę. Co innego ta poprzednia ekranizacja…

"Diuna" z 1984 r. - gdzie obejrzeć wersję Davida Lyncha?

Książka zatytułowana "Dune" autorstwa Franka Herberta wydana została w 1965 r. Na jej pierwszą ekranizację czekaliśmy aż 19 lat, gdyż dopiero w 1984 r. premierę miał film "Dune". Jego reżyserią zajął się kontrowersyjny David Lynch, czyli twórca takich onirycznych dzieł jak "Mulholland Drive" czy "Miasteczko Twin Peaks". Efekt końcowy jest… niezwykle ciekawy i dość wymagający, a do tego nie zestarzał się najlepiej, ale kogo by to powstrzymało, prawda?

 class="wp-image-1760434"
"Diuna" w reżyserii Davida Lyncha to pierwsza adaptacja książki Franka Herberta o tym samym tytule

Jeśli pomimo tego, że premiera filmu "Diuna", w którym obok Kyle MacLachlana wystąpili m.in. Patrick Stewart i Sting, miała miejsce blisko cztery dekady temu, chcielibyście zobaczyć online pierwszą adaptację kultowej powieści Franka Herberta, to na szczęście jest taka możliwość. Co prawda ani Netflix, ani Amazon Prime Video, ani HBO GO nie mają je w swojej ofercie, ale adaptacja Diuny dostępna jest w innych serwisach VOD.

"Dune" w polskich serwisach VOD

W ramach zryczałtowanego abonamentu "Diunę" w reżyserii Davida Lyncha można obejrzeć w usłudze Canal+. Prawa do niej ma co prawda stacja Ale Kino!, ale jej włodarze część swojej oferty udostępniają w ramach tej platformy i to w modelu "na żądanie" bez dodatkowych opłat. Oprócz tego "Dune" z 1984 r. można obejrzeć w ramach usługi Player.pl w ramach pakietu kosztującego 25 zł miesięcznie oraz Horizon TV dla klientów UPC.

REKLAMA
 class="wp-image-1760431"
Kyle MacLachlan, Patrick Steward i Sting w "Dune" z 1984 r.

Widzowie, którzy chcieliby zapłacić jednorazowo za dostęp do filmu "Diuna", powinni zwrócić swoje oczy w kierunku innych usług. Można go wypożyczyć w takich usługach jak Apple TV (iTunes Store) za 9,99 zł oraz Chili za 9,90 zł, gdzie przy pierwszej rejestracji otrzymasz 20% rabatu na jeden film. Wykupienie na własność, czyli przypisanie do swojego konta, kosztuje z kolei odpowiednio 24,99 zł i 34,90 zł. Warto przy tym jednak zaznaczyć, że Apple w przeciwieństwie do pozostałych usługodawców nie oferuje polskiej wersji językowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA