REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Dziennikarze są jednogłośni. „Diuna 2” to arcydzieło i najlepsza adaptacja książki obok „Władcy Pierścieni”

Oficjalna premiera „Diuny 2” za nami - choć embargo na recenzje pozostaje w mocy, w social mediach są już postowane pierwsze wrażenia po seansie. Powiedzieć, że są one entuzjastyczne, to jak nie powiedzieć nic. Jasne, publikowane w sieci pierwsze opinie zazwyczaj należą do pozytywnych, a weryfikują je dopiero pełnoprawne teksty krytyczne. Rzecz w tym, że w przypadku kontynuacji adaptacji prozy Franka Herberta zachwyty sięgają zenitu - mówi się bowiem o, uwaga, „jednym z najlepszych filmów science fiction w historii”.

16.02.2024
9:36
diuna 2 premiera obsada opinie najlepszy film frank herbert anya taylor joy
REKLAMA

Pierwsze reakcje widzów po premierze „Diuny 2” są jednogłośne: nowy film Denisa Villeneuve’a jest jeszcze lepszy od części pierwszej. Powtarza się opinia, że to „jeden z najlepszych filmów science fiction od pokoleń”, a niektórzy twierdzą nawet, że całość zajmie miejsce tuż obok „Władcy Pierścieni” jako wzorowa, doskonała adaptacja przełomowego tekstu źródłowego.

Czytaj więcej o "Diunie" w Spider's Web:

REKLAMA

Diuna 2: pierwsze opinie. Jeden z najlepszych filmów sci-fi w historii

Publikowane na portalu X (czy też Twitter) wpisy dziennikarzy komentują różne aspekty filmu, jednak to wniosek o „arcydziele” powtarza się najczęściej. Odbiorcy chwalą właściwie wszystko - sferę audiowizualną, popisy obsady, przełożenie książki na język filmu, fabularną jakość, sekwencje bitewne. Poniżej kilka wybranych twittów oraz przetłumaczonych peanów pochwalnych.

To prawdopodobnie opus magnum Denisa Villeneuve'a - „Diuna 2” to arcydzieło. Zostajesz od razu wrzucony w sam środek akcji, to całkowicie wciągające, trzymające w napięciu i miażdżące doświadczenie. Timothee Chalamet i Zendaya nigdy nie byli lepsi. To naprawdę niezwykła twórczość filmowa - jestem pod ogromnym wrażeniem

- Emily Murray - BBC5Live, Games Radar, Total Film, SFX Magazine.

„Diuna 2” to gigantyczny epos, mistrzowski pokaz rzemiosła, od wyjątkowych zdjęć Griega Frasera, poprzez wspaniałe budowanie świata przez Patrice’a Vermette’a. Denis Villeneuve stworzył swoje magnum opus, reżyserując jeden z najlepszych filmów dla przyszłym pokoleń

- Jazz Tangcay, Variety

To nie tylko najlepsze dzieło Denisa - to najlepszy film science fiction całego pokolenia. Tragiczna w wydźwięku opowieść o ślepym fanatyzmie i korupcji. Spektakularny, uduchowiony, budzący podziw mistrzowski kurs estetyki i nastroju, pięknie odzwierciedlający burzliwą podróż Paula. Odjęło mi mowę.

- Griffin Schiller - The Playlist, Awards Watch
REKLAMA

Długo opóźniana kontynuacja obrazu w reżyserii Denisa Villeneuve’a to adaptacja drugiej połowy pierwszego tomu „Diuny” Franka Herberta - czekaliśmy na nią prawie dwa i pół roku. Pierwotnie premiera się odbyć już w listopadzie 2023 r., ale z powodu strajku aktorów studia Warner Bros. i Legendary zdecydowały się ją przesunąć na marzec 2024 r., tak aby gwiazdorska obsada, w skład której wchodzą także Zendaya, Austin Butler i Florence Pugh, mogła promować obraz.

W główną rolę księcia Paula Atrydy wciela się Timothée Chalamet. Poza nim w obsadzie znajdują się m.in. Rebecca Ferguson, Zendaya, Josh Brolin, Stellan Skarsgard, Javier Bardem, Charlotte Rampling oraz Dave Bautista. Z nowych nazwisk warto wymienić Austina Butlera, Anyę Taylor-Joy, Florence Pugh, Christophera Walkena oraz Leę Seydoux. Scenariusz do projektu napisali Jon Spaihts i Eric Roth.

Diuna: Część druga - premiera w polskich kinach już 29 lutego.

Diuna 2
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA