REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Portal X zgasił Duę Lipę jak peta. Artystka podała numer telefonu fanom

Dua Lipa postanowiła podać milionom fanów swój numer telefonu. Okazało się jednak, że fact-checking na portalu X robi dobrą robotę i okazało się, że wpis artystki to po prostu kolejny ruch marketingowy.

07.12.2023
11:47
Portal X zgasił Duę Lipę jak peta. Artystka podała numer telefonu fanom
REKLAMA

W świecie postprawdy i fake newsów, które w mediach wyrastają jak grzyby po deszczu, portal X postanowił wprowadzić kilka funkcji, które mają zapobiec szerzeniu się fałszywych informacji w obrębie serwisu społecznościowego. Jedną z nich jest oznaczanie treści etykietami pod takimi wpisami, które mogą wprowadzać internautów w błąd, ale, przez wzgląd na regulamin portalu, nie mogą zostać usunięte. Etykiety, czyli ramki z tekstem pod postem, mają na celu doinformowanie czytelników lub udostępnienie im dodatkowego kontekstu; popularnością w polskiej części X tego typu rozwiązanie cieszy się szczególnie pod wpisami polityków i polityczek, które mijają się z prawdą, a ich treść jest często zmanipulowana.

REKLAMA

Dua Lipa wyjaśniona przez fact-checking na portalu X

"Ofiarą" fact-checkingu padła również popularna artystka Dua Lipa, która w serwisie społecznościowym zebrała ponad 10 mln obserwujących. Piosenkarka postanowiła bowiem udostępnić fanom swój numer telefonu z podpisem: "Napisz do mnie", a we wpisie opublikowała screen swojego kontaktu.

Dua Lipa udostępniła swój numer telefonu

Post artystki ma już ponad 100 tys. polubień i prawie 6,5 tys. komentarzy. W dyskusji pod zdjęciem internauci zaczęli spekulować, czy konto Dua Lipy nie zostało przypadkiem zhakowane. Z pomocą przyszedł jednak fact-checking na portalu X - pod wpisem pojawiła się charakterystyczna ramka z kontekstem dodanym przez czytelników, który mówi, że numer podany przez piosenkarkę nie jest jej prawdziwym numerem telefonu, a cała akcja jest elementem kampanii marketingowej. Podlinkowany został również artykuł, z którego wynika, że gwiazdy często podają fanom numer telefonu właśnie w celach reklamowych czy promocyjnych, jednak odpowiedź, która przychodzi do nadawcy, jest wygenerowana automatycznie.

O popularnych gwiazdach ze świata muzyki przeczytasz więcej na łamach Spider's Web:

REKLAMA

Zdjęcie główne: zrzut ekranu z teledysku Dua Lipy "Break My Heart" na YouTube.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA