REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Eternals - kim są? Co wiemy o tych superbohaterach Marvela?

Eternals to tajemnicza grupa superbohaterów Marvela. Kim są herosi? Co wiemy na ich temat? Premiera filmu "Eternals" już w ten piątek!

04.11.2021
9:17
eternals film premiera
REKLAMA

"Eternals” trafią do kin 5 listopada 2021 roku, czyli w ten piątek. To film, w którym pojawi się zupełnie nowa grupa superbohaterów żyjąca w tym samym uniwersum co Kapitan Ameryka i Iron Man. Kim są, skąd się wzięli i jaki mają cel? Sprawdziliśmy, co na ich temat mówią komiksy Marvela.

Na cykl MCU składają się setki odcinków seriali i ponad dwa tuziny filmów kinowych. Nic dziwnego, że Disney już lata temu zaczął kombinować, jak tu zarabiać na postaciach mniej znanych niż Iron Man, Kapitan Ameryka czy Hulk. Z biegiem lat do kin oprócz pierwszoligowych herosów z formacji Avengers zaczęli trafiać ci mniej znani bohaterowie. Z różnym skutkiem.

REKLAMA

W wielu przypadkach wiązało się to z ogromnymi sukcesami ("Strażnicy Galaktyki", "Ant-Man"), aczkolwiek zdarzały się potknięcia (niesławni "Inhumans"). Za kilka miesięcy dowiemy się zaś, do której z dwóch grup dołączy "Eternals". W oczekiwaniu na premierę warto sprawdzić, o kim tak właściwie mówimy.

Eternals - co wiemy?

Eternals - Kim są i co o nich wiemy?

O fabule nowego filmu z cyklu Marvel Cinematic Universe twórcy nie mówili jeszcze zbyt wiele, a do sieci trafił jak na razie tylko jeden dłuższy zwiastun pokazujący tajemniczych bohaterów w akcji. Wiemy również, iż główni bohaterowie "Eternals" należą do gatunku długowiecznych istot stworzonych przez tajemniczych Celestiali i mieszkają na Ziemi od tysięcy lat.

Do tej pory Eternalsi, czyli inaczej Przedwieczni, nie ingerowali jednak w życie ludzi - a przynajmniej nie robili tego otwarcie. Obserwowali ich i pozwalali cywilizacji człowieka rozwijać się swoim tempem. Dopiero po tym, jak Avengersi pokonali Thanosa, który z użyciem wszystkich sześciu Kamieni Nieskończoności zabił połowę żywych istot we wszechświecie, postanowili się ujawnić…

Na liście płac w filmie „Eternals” znaleźli się:

 • Gemma Chan jako Sersi - kochająca ludzkość kuratorka w muzeum, która potrafi manipulować materią;
 • Richard Madden jako Ikaris - latający "taktyczny" lider grupy o ogromnej sile, który potrafi strzelać kosmiczną energią z oczu;
 • Salma Hayek jako Ajak - mądra i "duchowa" liderka Eternali, która pomagała ludzkości się rozwijać i jest w kontakcie z Celestialami;
 • Kumail Nanjiani jako Kingo - gwiazdor współczesnego Bollywoodu, który kontroluje kosmiczną energię za pomocą rąk;
 • Lia McHugh jako Sprite - niezwykle utalentowana iluzjonistka, która wygląda cały czas jak 12-letnia dziewczynka;
 • Brian Tyree Henry jako Phastos - wynalazca, który pomaga ludzkości w osiągnięciu kolejnych przełomów technologicznych;
 • Lauren Ridloff jako Makkari - członkini grupy cechująca się ogromną szybkością, która straciła słuch;
 • Barry Keoghan jako Druig - lekkoduch, który potrafi kontrolować umysły innych istot; jest skonfliktowany z resztą grupy;
 • Don Lee jako Gilgamesh - najsilniejszy Eternal, który wykorzystuje kosmiczną energię do tworzenia egzoszkieletu i partner Theny;
 • Angelina Jolie jako Thena - wojowniczka, którą potrafi wykorzystać kosmiczną energię do stworzenia dowolnej broni;

Oprócz tego do obsady dołączyli Gil Birmingham, Harish Patel i Kit Harington, który wcieli się w Dane’a Whitmana, czyli ludzkiego wojownika "dzierżącego mistyczny miecz". Dzięki temu po raz pierwszy od lat na ekranie pojawią się obok siebie dwóch Starków z serialowej "Gry o tron" (Richard Madden wcielił się w tam w Robba Starka, a Kit Harrington w jego przybranego brata Jona Snowa).

eternals marvel komiks okladka jack kirby class="wp-image-1727401"
Okładka „Eternals” #1, czyli komiksu Jacka Kirby’ego

Co o Eternals mówią nam komiksy?

Za stworzenie tych bohaterów odpowiada Jack Kirby, który wykreował z Joe Simonem postać Kapitana Ameryki w 1941 roku, a potem pod kuratelą Stana Lee dał światu Fantastyczną Czwórkę, pierwszą rodzinę Marvela. Maczał swój kałamarz również w powstaniu Thora, Hulka, Iron Mana oraz grup Avengers oraz X-Men. Z naszego punktu widzenia Eternalsi od wspomnianych wyżej bohaterów są znacznie młodsi.

Warto tutaj nadmienić, że Kirby po kilku dekadach uciekł do DC Comics, gdzie stworzył m.in. Nowych Bogów z planety Apokolips, ale współpraca z nowym wydawnictwem nie układała się zbyt dobrze — jego włodarze uparli się bowiem, by nowe postaci walczyły z Supermanem i Batmanem. Po latach król Jack wrócił więc do Stana Lee i spółki, gdzie mógł tworzyć serię na własnych zasadach.

To sam Jack Kirby zdecydował, że seria Eternals nie będą powiązani fabularnie z innymi komiksami wchodzącymi w skład uniwersum Marvela.

Z komiksów dowiadujemy się, że kosmici nazywani Celestialami ingerowali w nasz rozwój i na bazie ludzi stworzyli dwa nowe gatunki istot rozumnych: złowrogich Dewiantów oraz właśnie Eternali. Ci drudzy okazali się przypominającymi z wyglądu ludzi istotami, które się praktycznie nie starzeją, a do tego w przypadku śmierci, można ich wskrzesić.

eternals marvel komiks okladka hulk class="wp-image-1727413"
Marvelowi zaczęło zależeć na crossoverach „Eternals” z innymi seriami

Przedwieczni są niezwykle inteligentni i mają supermoce oparte na projekcji kosmicznej energii. Ludzkość na przestrzeni wieków brała ich za bogów lub inne mityczne postaci - Makkariego można wziąć za greckiego Hermesa, Ikarisa za głównego bohatera mitu o Ikarze, a imię Theny, granej przez Angelinę Jolie, nie bez powodu przypomina nam o greckiej bogini Atenie.

Głównymi przeciwnikami Przedwiecznych są Dewianci.

Obie grupy bazujące na ludziach mają inne podejście do rozwoju cywilizacji: Eternalsi wierzą w zrównoważony rozwój i nie chcą ingerować w rozwój cywilizacji człowieka, podczas gdy Dewianci widzą w sobie przyszłych władców Ziemi. Konflikt pomiędzy obiema grupami trwa od tysiącleci, ale ludzie nie byli go świadomi aż do czasów współczesnych.

Eternalsi wierzą przy tym, że Celestiale, którzy dali początek życiu we wszechświecie, kiedyś wrócą na Ziemię i upomną się o swoje. Zdarzało się to bowiem w przeszłości — zarówno w czasach prehistorycznych (po raz pierwszy), jak i w starożytnej Grecji (co skutkowało zniszczeniem Atlantydy) oraz w dobie rozkwitu kultury Inków w Peru.

eternals marvel komiks okladka jack kirby thanos class="wp-image-1727410"
Thanos jako Eternal? „To skomplikowane”

Pierwsza seria Eternals została skasowana po zaledwie 19 zeszytach.

Marvel, podobnie jak DC, naciskał na Jacka Kirby’ego, by ten powiązał Eternalsów z resztą uniwersum Marvela, ale ten nie miał na to ochoty. Doszło do tego, że wydawnictwo zdecydowało o przedwczesnym zakończeniu historii, którą opowiedzieli dalej dopiero w zeszytach z serii "Thor" (od 283 do 300 numeru) Roy Thomas i Mark Gruenwald.

Warto przy tym też zauważyć, że w komiksach do Eternalsów zaliczany jest sam Thanos (który urodził się Dewiantem). Część z przedstawicieli jego gatunku żyła w dodatku na Ziemi, a część na Tytanie, księżycu Saturna, a przywódcami obu społeczności byli bracia: odpowiednio Zuras oraz Mentor, nazywany też A’larsem - a pamiętajmy, że Szalonego Tytana mianem syna A’larsa w MCU określił Red Skull

Czy i w jaki sposób nowa produkcja Marvel Studios będzie się różniła od komiksów, dowiemy się już pod koniec tego roku. Kinowa premiera filmu „Eternals” została zaplanowana na 5 listopada.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA