REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Filmy

Znamy filmy, które powalczą o Złote Lwy na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jest polski kandydat do Oscara

Długo wydawało się, że 45. edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nie odbędzie się ostatecznie w tym roku. Po serii zmiennych decyzji okazało się jednak finalnie, że najważniejsze filmowe wydarzenie w Polsce zostanie przełożone na początek grudnia. Jury festiwalu właśnie ogłosiło, jakie tytuły powalczą o Złote Lwy.

20.10.2020
19:54
festiwal filmowy w gdyni
REKLAMA
REKLAMA

Historia zmieniających się jak w kalejdoskopie decyzji szefów Festiwalu Filmowego w Gdyni na temat organizacji tegorocznej edycja sama w sobie zasługuje na dobry film dokumentalny. Na przestrzeni kilku miesięcy, od kwietnia do sierpnia, media mogły bowiem usłyszeć kilka całkowicie sprzecznych wersji. Najpierw, że festiwal zostaje przełożony na późniejszy termin, ale wraz z coraz poważniejszą sytuacją pandemiczną zdecydowano o jego całkowitym odwołaniu.

Ta decyzja Komitetu Organizacyjnego nie utrzymała się jednak zbyt długo. Bo już w lipcu okazało się, iż 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dojdzie mimo wszystko do skutku. Niestety dla organizatorów z miejsca pojawiły się kontrowersje wokół dobranego terminu, który kolidował z Festiwalem Nowe Horyzonty. Powyższy problem po miesiącu został na szczęście rozładowany, gdyż termin rozdania Złotych Lwów został po raz trzeci zmieniony. Obecnie nic nie wskazuje na to, by festiwal nie miał się odbyć, choć w międzyczasie liczba Polaków chorych na COVID-19 zaczęła rosnąć lawinowo.

Nowe ogłoszenie Komitetu Organizacyjnego zamiast tego dotyczy filmów, które wezmą udział w Konkursie Głównym.

Na liście ogłoszonych produkcji nie brakuje debiutów i drugich filmów. Bardziej doświadczeni reżyserzy i reżyserki są wręcz w mniejszości. To wśród nich należy jednak szukać faworytów. Na papierze na Złote Lwy największe szanse ma „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumoskiej (polski kandydat do Oscara), „25 lat niewinności” o Tomaszu Komendzie czy „Sala samobójców. Hejter” Jana Komasy. Choć oczywiście już w trakcie festiwalu może się objawić jakiś „czarny koń”. Co ciekawe na liście produkcji zabrakło nowego filmu Agnieszki Holland, czyli „Szarlatana”, którego Czesi wybrali niedawno na swój film walczący o Oscara.

Festiwal Filmowy w Gdyni – pełna lista produkcji, które powalczą o Złote Lwy:

Filmy wyselekcjonowane przez Dyrektora Artystycznego:

 • 25 lat niewinności”, reżyseria: Jan Holoubek, producentka: Anna Waśniewska-Gill (debiut)
 • „Amatorzy”, reżyseria: Iwona Siekierzyńska, producentka: Anna Wereda (debiut)
 • „Bliscy”, reżyseria: Grzegorz Jaroszuk, producentka: Agnieszka Kurzydło (drugi film)
 • „Jak najdalej stąd”, reżyseria: Piotr Domalewski, producent: Jan Kwieciński (drugi film)
 • Jak zostałem gangsterem. Historia prawdziwa”, reżyseria: Maciej Kawulski, producenci: Maciej Kawulski, Tomasz Wardyn (drugi film)
 • „Magnezja”, reżyseria: Maciej Bochniak, producenci: Leszek Bodzak, Aneta Hickinbotham (drugi film)
 • Sala samobójców. Hejter”, reżyseria: Jan Komasa, producenci: Jerzy Kapuściński, Wojciech Kabarowski
 • „Sweat”, reżyseria: Magnus von Horn, producent: Mariusz Włodarski (drugi film)
 • „Śniegu już nigdy nie będzie”, reżyseria: Małgorzata Szumowska we współpracy z Michałem Englertem, producenci: Agnieszka Wasiak, Mariusz Włodarski, Viola Fügen, Michael Weber
 • „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, reżyseria: Mariusz Wilczyński, producenci: Ewa Puszczyńska, Agnieszka Ścibor (debiut)
 • „Zieja”, reżyseria: Robert Gliński, producent: Włodzimierz Niderhaus
 • „Żużel”, reżyseria: Dorota Kędzierzawska, producent: Arthur Reinhart
REKLAMA

Komitet Organizacyjny dołączył do Konkursu Głównego filmy:

 • „Mistrz”, reżyseria: Maciej Barczewski, producenci: Krzysztof Szpetmański, Leszek Starzyński (debiut)
 • „Tarapaty 2”, reżyseria: Marta Karwowska, producentka: Agnieszka Dziedzic (drugi film)
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA