REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

W 2020 roku nikt nie otrzyma Złotych Lwów. Tegoroczny festiwal filmowy w Gdyni odwołany

Pandemia koronawirusa skutecznie wymazała większość istotnych imprez kulturalnych z kalendarza na następne miesiące. Nadzieję na powrót Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jeszcze w tym roku rozwiali właśnie członkowie Komitetu Organizacyjnego. Co dalej z 45. edycją wydarzenia?

20.05.2020
20:59
festiwal filmowy w gdyni 2020
REKLAMA
REKLAMA

Światowa kultura w 2020 roku otrzymała najmocniejszy cios w całym XXI wieku. Już teraz wiadomo, że pandemia koronawirusa skutecznie i na wiele miesięcy zablokuje działalność kulturalną wielu instytucji i organizacji. A większość istotnych wydarzeń zaplanowanych na lato i jesień nie odbędzie się w planowanym terminie. Na liście symbolicznych ofiar wirusa COVID-19 znalazły się już m.in. Festiwal w Cannes zmuszony do korzystania z pomocy innych krajów, Orange Warsaw Festival oraz kultowy Jarocin Festiwal. A wciąż możliwe jest, że dojdzie również do odwołania lub znacznego przesunięcia nadchodzącej edycji Oscarów.

Fani festiwali kulturalnych w obecnej sytuacji mają niewiele powodów do zadowolenia. Część organizatorów w trudnej sytuacji decyduje się na likwidację tegorocznego wydarzenia i rozpoczęcie przyszłorocznej selekcji od zera. Wiele instytucji wychodzi jednak z założenia, że edycja z 2021 będzie w miarę możliwości powtórzeniem tej, która musiała zostać odwołana. Dlatego starają się zapraszać podobnych wykonawców lub nominować tych samych kandydatów. Do podobnego wniosku doszedł także Komitet Organizacyjny najważniejszego dla branży kinematograficznej polskiego festiwalu.

Festiwal Filmowy w Gdyni nie odbędzie się w 2020 roku. Decyzja była jednogłośna.

Jeszcze miesiąc temu nadrzędny scenariusz zakładał, że impreza zostanie przeniesiona na listopad lub grudzień. W związku z panującą sytuacją epidemiologiczną i wciąż utrzymywanymi przez władzę zaleceniami ostatecznie uznano niemożność organizacji wydarzenia w bieżącym roku. Zamiast tego 45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w Gdyni w 2021 roku.

REKLAMA

Jak dowiadujemy z oficjalnego ogłoszenia opublikowanego na stronie Polskie Instytutu Sztuki Filmowej, w ciągu najbliższych 30 dni do regulaminu festiwalu mają zostać wprowadzone zmiany pozwalające na tego typu przesunięcie. Komitet Organizacyjny jednomyślnie powziął też decyzję, że filmy kwalifikujące się do walki o Złote Lwy w bieżącym roku będą mogły być zgłaszane także w przyszłym roku.

Nowa data przesuniętego Festiwalu Filmowego w Gdyni nie została jeszcze ustalona.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA