REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze filmy fantasy. Te tytuły zabiorą was do innych światów

Jakie filmy fantasy można uznać za najlepsze? Zwycięzca rankingu może być tylko jeden, ale należących do gatunku tytułów jest oczywiście znacznie więcej. Wszystkie pozwolą wam przeżyć niesamowite przygody w fantastycznych krainach.

27.09.2023
17:01
filmy fantasy top najlepsze
REKLAMA

O czym są filmy fantasy? Za ich sprawą możemy przenieść się do innych światów. W przeciwieństwie do science fiction nie zapatrują się jednak w przyszłość, tylko w przeszłość. Ich akcja rozgrywa się królestwach stających w obliczu zagrożenia, magowie w nich czarują, a twardzi mężczyźni popisują się umiejętnościami władania mieczem. Są też podróże. Podróże są bardzo ważne, bo bohaterowie nieraz otrzymują różne questy i ruszają, aby je wypełnić, a po drodze spotykając całe mnóstwo niebezpieczeństw ze smokami włącznie.

REKLAMA

Najlepsze filmy fantasy

Twórcy filmów fantasy puszczają wodze wyobraźni, kreując dla nas fantastyczne krainy i stworzenia. Nie jest to łatwe, bo przecież musi to być tak zrobione, żebyśmy mogli w to uwierzyć. Te filmy osiągają w tym mistrzostwo, porywając nie tylko wciągającymi historiami, lecz także efektami specjalnymi.

Spis treści:

Władca Pierścieni

Władca Pierścieni - Najlepsze filmy fantasy

Jeśli spytać przypadkowego przechodnia na ulicy o jego ulubiony film fantasy, na bank wskaże "Władcę Pierścieni". Co więcej, będzie miał na myśli całą trylogię. Chociaż premiery kinowe jej kolejnych części trochę dzieliło, teraz patrzy się na nie razem. Bo włączając "Drużynę Pierścienia" chce się siedzieć te dziewięć godzin aż do finału "Powrotu króla". Peter Jackson w mistrzowski sposób ożywił tu bowiem świat J.R.R. Tolkiena. Fabuła broni się sama, a te piękne pejzaże Nowej Zelandii i nowoczesne efekty specjalne będą zachwycać jeszcze wiele pokoleń widzów.

Dużo o "Władcy Pierścieni" pisaliśmy na Spider's Web:

Filmy obejrzycie na Amazon Prime Video, Player i HBO max.

Conan Barbarzyńca

Jak Arnold Schwarzenegger eksponuje swoje mięśnie i chwyta miecz w dłoń, wiedz, że coś się dzieje. Robert E. Howard stworzył postać kultowego barbarzyńcy, któremu John Milius pozwolił zaistnieć na ekranie. Dla tytułowego bohatera najważniejsze jest stanąć twarzą w twarz ze swym największym wrogiem, ujrzeć jego krew wsiąkającą w ziemię i usłyszeć lament jego kobiety. Do tego też w tym filmie dąży, próbując zemścić się na mordercach jego najbliższych.

Film obejrzycie na Disney+.

Narzeczona dla księcia

Uff, zrobiło się duszno i gorąco. Czas na trochę wytchnienia, które zapewni lekka, acz kultowa komedia Roba Reinera. "Narzeczona dla księcia" to podrasowana humorem wersja opowieści o przygodach Robin Hooda. Ukochana głównego bohatera myśli, że on nie żyje, dlatego zaręczyła się z księciem Humperdinckiem. Wesley jednak powraca i montuje ekipę, aby ją odzyskać. Szykujcie się na wiele widowiskowych pojedynków.

Film obejrzycie na Amazon Prime Video, Player i HBO Max.

Willow

Willow - Najlepsze filmy fantasy

Kiedy mówimy o Kinie Nowej Przygody "Willow" jest jednym z filmów, o których myślimy. Ron Howard stworzył przepiękną baśń, w której tylko grupa nieoczywistych bohaterów może uratować królestwo. Czeka na nich jednak wiele wyzwań, przez co widzowie mogą cieszyć się licznymi zwrotami akcji.

Film obejrzycie na Disney+ i Amazon Prime Video.

Excalibur

Opuście ręce, nie ma lepszej adaptacji legend arturiańskich niż "Excalibur". To, co tu wyprawia John Boorman zaskoczy nawet współczesnych widzów. Utrzymana w kampowej estetyce opowieść płynie swoim tempem, wchłaniając widza w świat przedstawiony, nieraz potrafiąc go kopniakiem wytrącić z filmowego transu. Mocne kino fantasy z całą plejadą gwiazd w obsadzie - od Helen Mirren przez Gabriela Byrne'a po Liama Neesona.

Zielony Rycerz. Green Knight

Zielony Rycerz. Green Knight - Najlepsze filmy fantasy

A skoro już przy legendach arturiańskich jesteśmy... Jakieś dwa lata temu David Lowery postanowił przenieść na ekran ciekawą, aczkolwiek rzadko przez filmowców eksploatowaną opowieść o sir Gawainie, który podejmuje się misji stawienia czoła tytułowemu Zielonemu Rycerzowi. Ok, może i sama fabuła jest trochę rozwleczona, może nawet okazuje się nieco chaotyczna, ale! Jak to wszystko wygląda.

Jazon i Argonauci

Grecki mit o Jazonie, który staje na czele Argonautów i rusza po złote runo, zna każde dziecko. Co z tego, skoro w wydaniu filmu z 1963 roku można oglądać tę opowieść w kółko. Dlaczego? Dwa słowa: Ray Harryhausen. Ta produkcja to pretekst, żeby mógł przed nami obnażyć cały swój talent. Efekty specjalne ujęte w ramach animacji poklatkowej, zachwycają do dzisiaj. Żadne tam komputery, tylko practicale!

Film obejrzycie na iTunes.

Niekończąca się opowieść

Kto w dzieciństwie nie płakał na "Niekończącej się opowieści", ten będzie świnią na starość - powie każdy, kto zasłużoną nostalgią obdarowuje film Wolfganga Petersena. Przenosimy się w niej do krainy wyobraźni, której grozi zagłada. Główny bohater w akompaniamencie kultowej piosenki Limahla rusza, aby ją uratować. Po drodze zaoferuje nam wszystkie emocje i atrakcje, jakie tylko filmy fantasy mogą mieć do zaoferowania.

Film obejrzycie na Rakuten TV, Amazon Prime Video i Premiery CANAL+.

Czerwona Sonja

REKLAMA
Czerwona Sonja - Najlepsze filmy fantasy

Wspominałem o "Conanie Barbarzyńcy", nie? Jakbyście mieli ochotę na heroic fantasy w takich samych klimatach, tylko w kobiecym wydaniu, lepszej propozycji niż "Czerwona Sonja" nie znajdziecie. Spotkacie tu co prawda Arnolda Schwarzeneggera, ale tym razem gra on drugie skrzypce. Na pierwszy plan wysuwa się tytułowa bohaterka, która zamierza wyrównać rachunki ze złą królową - morderczynią jej ludu.

Film obejrzycie na iTunes.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA