REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. VOD

Dobry i potrzebny serial. Oceniamy „Gentefied”, nową produkcję Netfliksa

Gentefied”, czyli nowy obyczajowy serial Netfliksa przygląda się problemowi gentryfikacji miast na przykładzie Los Angeles i amerykańsko-meksykańskiej rodziny.

26.02.2020
12:09
Gentefied – kadr z serialu
REKLAMA
REKLAMA

Casimiro jest właścicielem meksykańskiej restauracji specjalizującej się w tacos i burritos. Przybytek jest ważnym miejscem spotkań lokalnej społeczności, odwiedzanym przez grupę stałych klientów. Knajpka od jakiegoś czasu znajduje się jednak w coraz większych kłopotach finansowych. Wszystko z powodu wzrostu cen czynszu i zmieniającej się specyfiki tej części miasta. Teraz Casimiro będzie musiał znaleźć sposób, aby utrzymać rodzinny interes przy życiu, nie tracąc przy tym zapału i pasji do pracy. Sprawa nie będzie jednak prosta.

Gentefied – kadr z serialu

Serial, który powstał pod okiem Marvina Lemusa i Lindy Yvette Chávez, wydaje się zatem kolejną produkcją Netfliksa, która stara się oddać głos niesłyszanym dotąd grupom, jak wspomniał niedawno twórca serialu „Atypowy” i dotrzeć z ich przekazem do jak największej grupy odbiorców.

Gentryfikacja oznacza zmianę charakteru konkretnej dzielnicy miasta i często wiąże się z wykupieniem kolejnych działek pod większe inwestycje, a co za tym idzie. Często sprzedaż terenów wiąże się także z przymusową przeprowadzką mieszkańców, którzy nie mogą pozwolić sobie na wzrost cen czynszu. 

Chciałabym robić to, co kocham, nie musząc przejmować się pieniędzmi – powie w pewnym momencie jedna z bohaterek serialu.

Produkcja przygląda się próbom odnalezienia złotego środka, który pozwoli mieszkańcom dostosować się do zmian, nie tracąc przy tym lokalnego kolorytu ich okolicy.

Gentefied – kadr z serialu

Serial w bardzo ciekawy sposób stara się zarysować różnorodne konsekwencje przemian zachodzących w dzielnicy, ukazując je z różnych punktów widzenia. Przedstawiając losy kilkorga bohaterów, umiejętnie zarysowuje zakres problemów i odmiennych podejść. Choć niektóre rozwiązania zastosowane w serialu mogą wydawać się na pierwszy rzut oka naiwne, serial zdaje się dość dobrze prezentować szeroki wachlarz komplikacji związanych z przemianami społeczno-gospodarczymi i ich wpływem na życie zwykłych mieszkańców.

Serial prowadzony jest jednak w lekkim, komediowo-obyczajowym tonie, który na dodatek w łagodny i nienachalny sposób stawia pytania o kwestie tożsamości, tradycji i potrzeb dostosowywania się do zmieniającego się świata. Twórcy umiejętnie wypunktowują także pułapki związane z procesem przemian, wyraźnie podkreślając złożoność problemu i brak prostych rozwiązań.

Produkcja w klarowny sposób ukazuje, że każda decyzja, nawet pozornie dobra może prowadzić do skomplikowanych konsekwencji, które mogą odbić się szerokim echem na całej grupie.

„Gentefied” to dobry serial obyczajowy z nutką komedii, który ogląda się z zainteresowaniem. Niby przygody bohaterów nie oferują niczego szczególnego, ale przedstawione w serialu historie są na tyle uniwersalne, że z ciekawością ogląda się kolejne poczynania rodziny Morales.

Wydaje się także, że w czasach prezydentury Donalda Trumpa i innych populistycznych przywódców, którzy dochodzą do władzy, prezentując czarno-biały obraz świata, serial pokroju „Gentefied” jest też produkcją potrzebną. Dziełem, które rzeczywiście oddaje głos jakiejś grupie, prezentuje jej punkt widzenia w przystępny i ciekawy sposób. Produkcją pokazującą, że rzeczywistość jest bardziej skomplikowana, a między czernią a bielą odnaleźć można wszystkie odcienie tęczy.

Netflix od jakiegoś czasu dość mocno stawia na tego rodzaju treści. Czy to produkując coraz więcej tytułów z obszaru Azji, czy przyglądając się problemom konkretnej grupy społecznej. I chwała mu za to. Seriale takie jak „Atypowy”, „Special” czy właśnie „Gentefied” pozwalają przedstawić perspektywę konkretnej grupy, podkreślając uniwersalność ludzkich problemów.

REKLAMA

Warto wynotować także, że serial powstał na podstawie produkcji internetowej z 2017 roku. Prezentowany na festiwalu Sundance tytuł wyprodukowany został przez Americę Ferrerę, gwiazdę serialu ABC „Brzydula Betty”. Ferrera jest także producentką nowej wersji opowieści i reżyserką kilku odcinków.

Serial „Gentefied” jest już dostępny na platformie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA