REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

16 rapów przeciw koronawirusowi. Najgłośniejsze, najlepsze i najgorsze odpowiedzi na Hot16Challenge2

W Hot16Challenge2 wzięła udział już naprawdę pokaźna grupa polskich wykonawców. Nie wszystkie rapy stały na równie wysokim poziomie, ale bez wątpienia zebrało się już wystarczająco wiele występów, żeby wybrać najciekawsze z nich. Kto poradził sobie najlepiej: duet Artur Barciś-Cezary Żak, Kayah, a może Andrzej Duda?

13.05.2020
20:00
hot16challenge cezary żak artur barciś
REKLAMA
REKLAMA

Pandemia koronawirusa to największe od wielu lat wyzwanie, przed jakim stanęła służba zdrowia na całym świecie. Finansowe i emocjonalne wsparcie lekarzy stało się więc szybko priorytetem dla ludzi kultury. Amerykańskie gwiazdy pod przewodnictwem Lady Gagi zorganizowały charytatywny koncert One World: Together at Home, Banksy stworzył nowy mural z Superpielęgniarką, a polskie środowisko hip-hopowe reaktywowało Hot16Challenge. Do czego zresztą niedługo później zaczęli się też dołączać niezwiązani z rapem artyści i celebryci.

Akcja polega na stworzeniu na poczekaniu (najlepiej w 72 godziny od nominacji) co najmniej 16-wersowego utworu i zarapowaniu go. Głównym celem przedsięwzięcia jest jednak zbiórka pieniędzy organizowana wraz z fundacją Siepomaga.pl. Zebrane w jej trakcie pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc lekarzom i szpitalom walczącym z koronawirusem. Obecnie łączna kwota wpłaconych pieniędzy wynosi ponad 1,8 mln złotych. Akcję możecie wesprzeć TUTAJ.

TOP 16-stka Hot16Challenge2 – wybieramy najlepsze, najdziwniejsze, najbardziej pomysłowe rapy polskich celebrytów:

Piorun i Dario

Krzysztof Skonieczny i Jan Frycz postanowili wrócić pamięcią do czasów „Ślepnąc od świateł” i zaserwować swoim fanom równie mocny tekst, co przesłanie. A przy okazji dali dobry przykład, bo mimo wakacji gdzieś w ciepłych krajach, nadal zależy im na wsparciu polskiej służby zdrowia. Tak bardzo, że jeśli się nie dołączysz, to koledzy Daria połamią ci nogi.

Nagroda: Najlepsza zachęta do wpłaty pieniędzy

Agnieszka Chylińska nie zachwyciła może niesamowitym flow i umiejętnością szybkiego serwowania rymów, ale za to otworzyła hip-hop na młode pokolenia. A wszystko dzięki temu, że postanowiła zawczasu dostosować swój utwór do wymogów cenzorów wytwórni muzycznych krzywo patrzących na wulgaryzmy w raperskich tekstach.

Nagroda: Najlepsza autocenzura

Andrzej Duda postanowił rzucić wyzwanie najsłynniejszych romantycznym wieszczom i przy okazji zabić ćwieka połowie Polski, która teraz analizuje znaczenia „ostrego cienia mgły”. Prezydent przy okazji nawiązał do osiągnięć Barack Obamy, czym pokazał zapewne granice swojej znajomości współczesnego amerykańskiego rapu.

Nagroda: Najlepszy rap z hasłem „ostry cień mgły”

Kayah

Większość utworów stworzonych przy okazji #Hot16Challenge2 (mówiąc wprost) nie jest najwyższych lotów. Kayah stworzyła jednak utwór, który autentycznie łączy w sobie mnóstwo ważnych cech rapu i przy okazji ostro buja. Nic tylko wrzucać na playlisty.

Nagroda: Najlepszy rap nierapowej artystki

Hot16Challenge2 nie ominęło też świata polskiego literatury. Jakub Żulczyk dał sobie radę z wyzwaniem zaskakująco udanie, wzmacniając przy okazji cały przekaz doskonałą stylizacją na hip-hop blokowisk w latach 90.

Nagroda: Najlepsza stylizacja

Kanalersi (Artur Barciś i Cezary Żak)

Większość osób otrzymujących nominację do Hot16Challenge2 staje przed nie lada dylematem: Co zrobić, jeśli nie umiem rapować? Cezary Żak i Artur Barciś doskonale wybrnęli z tego problemu i postawili na coś, co potrafią doskonale. Czyli aktorstwo komediowe.

Nagroda: Najlepszy reboot serialu „Miodowe lata”

Hip-hopowa stylizacja, wsparcie hypemana, pewny ton i mocne polityczne przesłanie. Wojciech Mann pokazał, że bynajmniej nie są mu obce kluczowe elementy amerykańskiego rapu. Killer Mike znalazł godnego siebie rywala.

Nagroda: Najlepszy chill rap

Dawid Podsiadło wsparty moralnie przez Pikachu, Elvisa Presleya i pilota TIE Fightera Najwyższego Porządku postanowił nie udawać, że umie rapować. I dlatego zamiast tego zaśpiewał piosenkę, czym na pewno ucieszył wszystkich swoich fanów niecierpliwie czekających na każdy kolejny utwór swojego idola.

Nagroda: Najlepsza instrumentalizacja

Taco Hemingway w masce, koszulce londyńskiego Tottenhamu i formie zdecydowanie wyższej niż zawodnicy tej drużyny w ostatnim finale Ligi Mistrzów. Ale czego się spodziewać, skoro utwór powstał we współpracy z samym Jesus Christ Superstar.

Nagroda: Najlepszy feat. (Chrystus)

Klocuch

Rap oparty na humorze to w ostatnich latach coraz bardziej popularny gatunek w amerykańskiej muzyce. W Polsce jak widać też mamy jednak dobrze zapowiadających się przedstawicieli mem rapu. Przed państwem, Klocuch!

Nagroda: Najlepsza przecena na Steamie

Brodka

Oniryczna atmosfera w połączeniu z betonowo-industrialnymi przestrzeniami i metaforycznym tekstem. David Lynch ostatnio zajął się zapowiadaniem pogody, ale Monika Brodka spokojnie mogłaby go zastąpić w pracach nad nowym filmem.

Nagroda: Najlepsze „Mulholland Drive”

Liroy

Wśród uczestników #Hot16Challenge2 w ostatnich dniach zaczęło drastycznie przybywać polityków, co siłą rzeczy równie drastycznie obniżyło poziom całej akcji. Na szczęście znalazł się jeden wyjątek w postaci Liroya wracającego do swoich raperskich korzeni.

Nagroda: Najbardziej hip-hopowe graffiti

Adam Bodnar

Jak przystało na Rzecznika Praw Obywatelskich, Adam Bodnar postawił na silnie uspołeczniony rap. A przy okazji dał słuchaczom wgląd w swoją własną playlistę pełną hip-hopowych gwiazd.

Nagroda: Najlepsze skillsy i playlista

Andrzej Seweryn

Poezja mówiona, teatr i rap mają ze sobą więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Wskazuje na to popularność utworu wykonanego przez popularnego aktora, Andrzeja Seweryna. Klasa sama w sobie.

Nagroda: Najlepsza deklamacja

Pezet

Wielu raperów biorących udział w tegorocznym Hot16Challenge należy do młodego pokolenia i cieszy się powszechną popularnością dopiero od kilku lat, a nawet miesięcy. Na liście nie mogło jednak zabraknąć przedstawicieli bardziej oldschoolowego rapu, wśród których najmocniejszym i najbardziej żywiołowym tekstem popisał się zdecydowanie Pezet.

Nagroda: Najlepsze płonące logo

Tata Maty (prof. Marcin Matczak)

REKLAMA

W ostatnich miesiącach nie było gorętszego pseudonimu w polskim hip-hopie niż Mata. Popularność autora Patointeligencji stała się tak olbrzymia, że teraz za rap wziął się nawet jego ojciec, czyli prof. Marcin Matczak. Kiedy możemy się spodziewać pierwszego wspólnego koncertu?

Nagroda: Najlepsza rodzinna kolaboracja

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA