REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Prof. Matczak opowie o trudach bycia ojcem. Zbliża się premiera książki „Jak wychować rapera. Bezradnik”

Wygląda na to, że wychowywanie młodego rapera to materiał na grubą na 448 stron książkę. Profesor Marcin Matczak postanowił spisać opowieść o relacjach ze swoim synem, Michałem „Matą” Matczakiem, a efekt prac pojawi się na półkach już we wrześniu.

14.07.2021
13:14
jak-wychować-rapera-książka-mata-marcin-matczak
REKLAMA

„To książka o relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii” – zapowiada prof. Marcin Matczak, poważany radca prawny, młodszym słuchaczom mainstreamowego hip-hopu znany przede wszystkim jako „tata Maty”, czyli ojciec bijącego rekordy popularności młodego (rocznik 2000) rapera. Zaczęło się w 2019 – SBM opublikowała na swoim youtube'owym kanale klip do numeru „Patinteligencja”, a kariera Maty eksplodowała. Numer odniósł nieprawdopodobnie imponujący sukces; w ciągu kilku dni odsłuchano go blisko 10 mln razy. Ze względu na stosunkowo kontrowersyjne wersy i świeżą tematykę, o kawałku trąbiły niemal wszystkie rodzime media. W styczniu 2020 pojawił się debiutancki album chłopaka, „100 dni do matury”, który uzyskał status potrójnej platyny. Tegoroczne utwory rapera również okazały się hitami – „Patoreakcja” to kolejny numer, który wziął media szturmem za sprawą poszczególnych wersów (m.in. „je*ać Telewizję Polską”), z kolei „Kiss cam (podryw roku)” trafił na globalną listę Global 200 Excl. US.

REKLAMA

Jak wychować rapera. Bezradnik

Prof. Matczak kojarzony jest z krytyką obecnej władzy (w odwecie fragmenty „Patointeligencji” TVP wykorzystało w swoim materiale dotyczącym „buntu kasty sędziowskiej”). Obaj Matczakowie publicznie przekonują o wzajemnym wsparciu; senior za każdym razem wspomina o dumie z rozwoju kariery syna, nagrał nawet numer do akcji #Hot16Challange2 z jego pomocą (inicjatorem akcji był Solar z SBM, czyli wydawca młodego Matczaka).

Nadchodząca książka ma być jednak czymś więcej, niż tylko opowieścią o znanym raperze z perspektywy jego ojca. Każdy jej rozdział ma być poświęcony jednemu utworowi Michała, jednak mają one stać się przyczynkiem do szerszych rozważań (życie, społeczeństwo, państwo). Oficjalny opis zapowiada:

Opowieść Taty Maty. O relacji ojca z synem, patodemokracji i potrzebie rebelii

Wychowujemy nasze dzieci do posłuszeństwa, a zapominamy wychowywać je do buntu. Tymczasem porządny człowiek, a co za tym idzie – dobry obywatel, musi wykształcić w sobie zdolność do rebelii, jeśli okoliczności tego wymagają.

Dlatego też w książce tej opowiadam historię o chłopaku wychowywanym do posłuszeństwa, który potrafił się zbuntować. Chcę pokazać moralną doniosłość nieposłuszeństwa jako cechy obywatela – a więc każdego z nas, bo wszyscy żyjemy w społeczeństwie i żaden człowiek nie jest samoistną wyspą.

Ostatecznie książka o tym, jak wychować rapera, jest o tym, jak wychować obywatela. Ma mieć dzikie serce i empatię, wrażliwość i siłę. Ma być odważny i mówić prawdę, nawet jeśli głos mu drży.

To także książka o relacji ojca z synem, który się usamodzielnia i idzie własną drogą. Na tej drodze otrzymuje pełne wsparcie, choć jego wybory są inne niż wybory ojca. Ale czy na pewno inne? Może jednak niedaleko pada raper od profesora prawa?

REKLAMA

Książka ukaże się nakładem Społecznego Instytutu Wydawniczego Znak już 1 września. Można ją już zamawiać w przedsprzedaży. Wpis prof. Matczaka, w którym nieco o niej opowiada, przeczytacie poniżej:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA