REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Nazwał Andrzeja Dudę debilem. Sąd: to nie jest przestępstwo

Proces Jakuba Żulczyka dobiegł końca. Pisarz stanął przed sądem za rzekome znieważenie prezydenta Andrzeja Dudy, którego w jednym z facebookowych wpisów nazwał "debilem" - groziło mu za to nawet do trzech lat więzienia. Dziś sąd ogłosił decyzję: sprawę umorzono ze względu na znikomą szkodliwość społeczną czynu. Andrzeja Dudę można zatem nazwać debilem - ale tylko w odpowiednim kontekście.

10.01.2022
14:49
jakub żulczyk proces decyzja sąd andrzej duda debil
REKLAMA

O procesie Jakuba Żulczyka mówiła i pisała cała Polska. To poczytny autor, ale za sprawą określenia prezydenta Andrzeja Dudy mianem "debila" (post na Facebooku autora z 2020 roku) i reakcji prokuratury, która skierowała do sądu akt oskarżenia o znieważenie głowy państwa, o pisarzu usłyszeli nawet ci, którzy nigdy nie mieli "Ślepnąc od świateł" czy "Informacji zwrotnej" w ręku.

5 stycznia proces zakończono. Przypominamy, że już wcześniej sąd odrzucił wniosek o umorzenie sprawy, a rozprawę rozpoczęto 16 listopada ubiegłego roku. W zeszłą środę Żulczyk poinformował, że wyrok zapadnie w poniedziałek i opublikował mowę końcową (przeczytacie ją tutaj - wraz z całą argumentacją) - rzecz jasna, nie przyznał się do winy. Dziś poznaliśmy decyzję sądu.

REKLAMA

Jakub Żulczyk - sprawa pisarza została umorzona

Żulczyk - proces o Andrzeja Dudę
REKLAMA

Pisarz wykazał przed sądem różnicę między bezmyślnym wyzwiskiem a ostrą krytyką (tu istotny był kontekst, w jakim użyto wspomnianego słowa). Decyzja sądu nie oznacza, rzecz jasna, że prezydenta można bezrefleksyjnie obrażać - kluczowy pozostaje całokształt i intencja wypowiedzi. Jeśli nazwanie Andrzeja Dudy "debilem" nie jest jej sednem i posiada odpowiednią otoczkę werbalną, będzie się kwalifikować jako konstytucyjna zasada wolności słowa, w którą z założenia wpisuje się również krytyka władzy. Sędzia Tomasz Grochowicz podkreślił zresztą, że obelgi, którą Żulczyk zakończył swój post, nie można potraktować w oderwaniu w oderwaniu od całości wypowiedzi.

* Zdjęcie główne: Dziurek, Shutterstock

Jakub Żulczyk - Ostatnio... rozmawiałam #3
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA