REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Nareszcie! "Historia Śródziemia" zostanie wydana w Polsce

Jesień będzie należała do fanów twórczości J.R.R. Tolkiena. Amazon szykuje na ten czas swój serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy", a księgarnie przygotowują się na nadejście licznych książek opowiadających o świecie stworzonym przez brytyjskiego pisarza. Między innymi zostanie wydana licząca 12 tomów "Historia Śródziemia".

30.06.2022
10:18
tolkien historia śródziemia wladca pierscieni w polsce
REKLAMA

Wielbiciele twórczości J.R.R. Tolkiena i fani fantasy ogółem mogą się już szykować na gorącą jesień. Nie dość, że Amazon wypuści wtedy serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy", to w sklepach pojawią się nowe książki poświęcone Śródziemiu.

REKLAMA

W ostatnich dwóch dniach o J.R.R. Tolkienie i jego dziełach znów stało się niezwykle głośno. Najpierw pierwsze zdjęcia serialowych orków wypuścił Amazon Prime Video. Firma przy okazji rozpętała burzę wieścią, że "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" pokaże orkowe kobiety. W międzyczasie do uszu czytelników doszły wieści o poświęconej Drugiej Erze nowej książce zatytułowanej "Upadek Numenoru" i przygotowanej przez Briana Sibleya z Tolkien Society. A jeżeli pozycja napisana przez kogoś innego niż J.R.R. Tolkien lub Christopher Tolkien was nie przekonuje, to mamy jeszcze lepsze wieści - w Polsce wyjdzie "Historia Śródziemia".

Dwunastotomowa pozycja zbierająca szereg niepublikowanych nigdzie indziej tekstów twórcy "Hobbita" i "Władcy Pierścieni" pojawi się w naszym kraju nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka. Polscy fani czekali na takie wieści od dosyć dawna, bo firma tygodniami kusiła systematycznie wypuszczanymi doniesieniami o nowych pozycjach z katalogu J.R.R. Tolkiena. "Historia Śródziemia" po angielsku została wydana w latach 1983-1996 i zawiera wszystkie najważniejsze teksty dotyczące legendarium najważniejszego uniwersum fantasy. Do tej pory nie pojawiła się w całości w żadnym innym języku.

Historia Śródziemia w Polsce to nie wszystko. Wcześniej Zysk i S-ka wypuści Naturę Śródziemia.

Premiera książki poświęconej m.in. tematyce elfickiej nieśmiertelności, bestii Numenoru, naturze Valarów, wzgórzom Gondoru, a także rzekom Śródziemia i ich historii, nastąpi 27 października 2022 roku. Jeszcze wcześniej (bo 26 września) na sklepowych półkach zagości 1. tom "Historii Śródziemia". Akurat dwuczęściowa "Księga zaginionych opowieści" została już przetłumaczona swego czasu na język Polski, ale ani wydawnictwo Atlantis-Rubicon, ani Amber nie pociągnęło dalej serii.

J.R.R. Tolkien pracował nad "Księgą zaginionych opowieści" zanim ukazał się "Władca Pierścieni".

W przygotowywanej przez Zysk i S-ka książce znajdziemy najwcześniejsze opowieści pisane przez J.R.R. Tolkiena od 1917 roku. Brytyjczyk później porzucił te historie, ale to właśnie z nich po latach w bardziej zorganizowanej i usprawnionej formie narodził się "Silmarillion". Kolejnych tomów "Historii Śródziemia" możemy spodziewać się w następnych miesiącach. Całość otrzyma zupełnie nowe tłumaczenie. Przedsprzedaż "Natury Śródziemia" i "Historii Śródziemia" rusza dzisiaj o 9:00. Z kolei serial "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" trafi na Amazon Prime Video 2 września 2022 roku.

Disney+ zadebiutował w Polsce. Tutaj kupisz go najtaniej.

Publikacja zawiera linki afiliacyjne Grupy Spider's Web.

REKLAMA
 class="wp-image-1983421"
Foto: Księga zaginionych opowieści - Historia Śródziemia tom 1/Zysk i S-ka

Tekst został opublikowany w czerwcu 2022 r.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA