REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Najlepsze filmy z Kevinem Costnerem: TOP 10

Kevin Costner to aktor ceniony i poważany, choć trudno powiedzieć, by jego portfolio składało się wyłącznie z występów w udanych i jakościowych filmach. Na szczęście jest ono zarazem tak obszerne, że nietrudno wyłowić z niego naprawdę sporo tytułów, które warto znać. Dziś przypominamy sobie najlepsze produkcje z udziałem Kalifornijczyka. 

16.02.2024
16:47
kevin costner najlepsze filmy top 10 co obejrzeć
REKLAMA

Najlepsze filmy z Kevinem Costnerem - zdobywcą trzech Oscarów, dwóch Złotych Globów i wielu innych prestiżowych nagród - to przykłady kina w wielu przypadkach obrośniętego kultem. Urodzony w 1955 r. Kalifornijczyk ma na koncie trochę filmowych wtop, umówmy się jednak: mógł sobie na nie pozwolić. Jego portfolio pełne jest przecież powszechnie znanych i lubianych obrazów, które kojarzą nawet osoby niespecjalnie interesujące się kinem.

Sprawdź więcej topek w Spider's Web:

REKLAMA

Kevin Costner: najlepsze filmy. TOP 10

Poniżej zebraliśmy dziesięć subiektywnie najlepszych filmów z udziałem uwielbianego gwiazdora i muzyka, który swoją ekranową karierę zaczynał od produkcji erotycznych. Oto one.

Byki z Durham

Film "Byki z Durham" to sportowa komedia romantyczna z 1988 roku, która skupia się uczuciach i baseballu. Akcja filmu toczy się w małym mieście w Północnej Karolinie i opowiada historię trójkąta miłosnego między zawodowym baseballistą Crashem Davisem (Costner), młodą gwiazdą baseballu Ebbym Calvinem oraz nauczycielką Annie Savoy, która jest pasjonatką tego sportu, niegdyś cheerliderką, a obecnie maskotką drużyny i mentorką dla młodszych graczy. Ceniony obraz - reżyserski debiut Rona Sheltona - jest opowieścią o pasjach, marzeniach, ambicjach oraz, rzecz jasna, relacjach.

Byki z Durham

Ukryte działania

Produkcja opowiada prawdziwą historię trzech afroamerykańskich kobiet - matematyczek: Katherine Johnson, Dorothy Vaughan i Mary Jackson, które pracowały dla NASA podczas wyścigu kosmicznego z lat 60. Pokonując wielkie przeszkody społeczne i obyczajowe, bohaterki pomogły wysłać w kosmos pierwszego Amerykanina: astronautę Johna Glenna. Film skupia się głównie na ich pracy nad programem kosmicznym i wykorzystaniu umiejętności matematycznych do wsparcia misji astronautycznych, w tym m.in. programu Mercury i misji Apollo 11. Costner zagrał tu postać Ala Harrisona, fikcyjnego dyrektora operacyjnego w Langley Research Center, który zarządza zespołem. Jego postać reprezentuje ducha zmian i walki z uprzedzeniami w środowisku naukowym.

Bez wyjścia

Thriller z 1987 roku, w którym Kevin Costner gra główną rolę. Film opowiada historię młodego oficera marynarki wojennej, Toma Farrella, który zostaje wplątany w złożoną intrygę szpiegowską. Obraz wciąga widza w wir kłamstw i manipulacji. Uwikłany w nie bohater Costnera musi działać szybko, aby uratować swoje życie i uniknąć konsekwencji oskarżenia o zbrodnię, której nie popełnił.

Bez wyjścia

Tańczący z wilkami

Ikoniczny film wyreżyserowany i wyprodukowany przez Kevina Costnera, który gra w nim również główną rolę. Tytuł opowiada historię porucznika Johna Dunbara, oficera Unii w czasach wojny secesyjnej, który zostaje przydzielony do odległego fortu na Dzikim Zachodzie. Po przybyciu na miejsce Dunbar odkrywa, że fort jest opuszczony, a on sam znalazł się na terytorium będącym domem dla plemienia Siuksów. Wkrótce Dunbar nawiązuje kontakt z rdzennymi Amerykanami i stopniowo uczy się ich języka i obyczajów. Przyjmując imię "Tańczący z wilkami", zaczyna dzielić z nimi swoją codzienność, a nawet zakochuje się w kobiecie z plemienia. 7 Oscarów, ponad 3 godziny piękna.

Prawo krwi

Po utracie syna, Blackledge'owie z niepokojem obserwują nowy związek swojej synowej oraz los ich wnuka. Kiedy kobieta wraz z mężem i dzieckiem znikają bez śladu, przerażeni starsi państwo rezygnują z życia na farmie, aby podjąć walkę o uratowanie dziecka przed psychopatyczną rodziną. W rolach głównych: Kevin Costner i Diane Lane. Trzymający w napięciu thriller z wybitnym aktorstwem.

Prawo krwi

JFK

Obraz w reżyserii Olivera Stone'a, który skupia się na dochodzeniu przeprowadzonym przez prokuratora Jim'a Garrisona (Costner) w sprawie zabójstwa prezydenta USA Johna F. Kennedy'ego w 1963 roku. Film przedstawia różne teorie spiskowe i alternatywne wersje wydarzeń, włączając w to możliwe działania CIA, FBI i innych agencji. W międzyczasie ukazane są także reakcje społeczeństwa na to morderstwo oraz presja polityczna, której podlega Garrison w trakcie prowadzenia śledztwa. Mimo próby przeforsowania niektórych tez jako objawionej prawdy, całość trzyma w napięciu aż do samego końca - trudno się od tej perełki oderwać.

Nietykalni

Kultowy amerykański thriller kryminalny z 1987 roku w reżyserii Briana De Palmy. Kevin Costner gra tu główną rolę Eliota Nessa, który jako federalny agent prowadzi walkę z przestępczością zorganizowaną w Chicago podczas ery prohibicji. Ness podejmuje się zadania obalenia wpływowego bossa mafijnego, Ala Capone'a (Roberta De Niro) - w tym celu rekrutuje niewielką grupę agentów, którzy stają się znani jako tytułowi "Nietykalni". Oscar dla Seana Connery'ego.

Nietykalni

Trzynaście dni

Dramat historyczny z 2000 roku w reżyserii Rogera Donaldsona, opowiadający o kryzysie kubańskim z 1962 roku. Costner gra tu rolę doradcy prezydenta Kennedy'ego, Kennetha O'Donnella. Tytuł przedstawia kulisy jednego z najbardziej niebezpiecznych momentów w historii światowej polityki. Portretuje całą tę presję, jakiej Kennedy i jego zespół doświadczyli w trakcie tytułowych trzynastu dni oraz ich wysiłki na rzecz dyplomatycznego rozwiązania kryzysu. Z czasem O'Donnell i inni doradcy muszą podejmować coraz trudniejsze decyzje, stojąc przed groźbą eskalacji konfliktu nuklearnego.

Gra o wszystko

Opowieść koncentruje się na życiu Molly Bloom (Jessica Chastain), byłej narciarki olimpijskiej, która po kontuzji karierę sportową zastąpiła organizowaniem ekskluzywnych gier hazardowych dla bogatych i wpływowych ludzi, w tym celebrytów, biznesmenów czy... członków mafii rosyjskiej. Po pewnym czasie Molly zostaje aresztowana przez FBI, nie zamierza jednak poddać się bez walki. Kevin Costner gra tu postać ojca Molly, Larry'ego Blooma, byłego sportowca, który ma z córką dość skomplikowaną relację. Jego postać odgrywa istotną rolę w życiu Molly, zarówno jako źródło inspiracji, jak i wsparcia moralnego.

Gra o wszystko
REKLAMA

Doskonały świat

Hit z 1993 roku, wyreżyserowany przez Clinta Eastwooda. Costner gra tu główną rolę Butcha Haynesa, uciekiniera z więzienia, który podczas ucieczki porywa chłopca. Fabuła skupia się na relacji między Haynesem a chłopcem. W miarę jak bohaterowie podróżują przez Teksas, zaczyna łączyć ich specyficzna więź, a dzieciak zaczyna widzieć w Haynesie swojego opiekuna i ojca zastępczego. Ich śladem rusza grupa stróżów prawa z Redem Garnettem (Clint Eastwood) na czele. Wyciska łzy!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA