REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

10 świetnych książek, na których podstawie nakręcono fenomenalne filmy. TOP 10

W ostatnim czasie zarówno na małych, jak i dużych ekranach pojawiło się sporo produkcji, które nie powstałyby, gdyby nie książki, na podstawie których zostały zekranizowane. Wybieramy tytuły, które zainspirowały reżyserów do stworzenia najciekawszych filmów i seriali. Wśród nich hitowe filmy, produkcje Netfliksa i popularne seriale.

21.01.2024
15:12
10 świetnych książek, na których podstawie nakręcono fenomenalne filmy. TOP 10
REKLAMA

Klasyki, takie jak "Lot nad kukułczym gniazdem", "Lśnienie", "Milczenie owiec" czy "Skazani na Shawshank", czyli wybitne ekranizacje książek Kena Keseya, Stephena Kinga i Thomasa Harrisa, zna niemal każdy - te i inne produkcje od lat stoją na piedestale wśród innych adaptacji. Filmowych i serialowych dzieł na podstawie książek powstało mnóstwo, również w ostatnim czasie. Wybraliśmy 10 najciekawszych tytułów, które można obejrzeć także w serwisach VOD.

REKLAMA

TOP 10 książek, na podstawie których powstały filmy i seriale: "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej"

Film "Oppenheimer" Christophera Nolana, który rozbił bank podczas tegorocznych Złotych Globów, powstał w oparciu o książkę "Oppenheimer. Triumf i tragedia ojca bomby atomowej" autorstwa Kaia Birda i Martina J. Sherwina (o tytule pisaliśmy więcej na łamach Spider's Web). Nagrodzona Pulitzerem biografia Roberta Oppenheimera przedstawia życie i czasy, w jakich przyszło żyć ojcu bomby atomowej. Dogłębnie analizuje poczynania najsłynniejszego naukowca swojego pokolenia i ujawnia wiele bezprecedensowych szczegółów i intryg, tworząc jednocześnie portret genialnego i ambitnego człowieka, który na zawsze zmienił świat.

 class="wp-image-2489377"

Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI

Najnowszy film Martina Scorsesego - "Czas krwawego księżyca" - nie powstałby, gdyby nie książka Davida Granna, dziennikarza magazynu "The New Yorker". "Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI" to jeden z najgłośniejszych tytułów non-fiction, który odsłania kulisy jednej z najbardziej wstrząsających zbrodni w historii Ameryki, dokumentująca przerażającą chciwość i rasizm. Kiedy w Oklahomie w latach 20. w dziwnych okolicznościach zaczynają ginąć kolejni Indianie ze szczepu Osagów, na których terytorium odkryto złoża ropy naftowej, FBI rozpoczyna śledztwo w sprawie serii morderstw.

 class="wp-image-2489380"

Charlie i fabryka czekolady

Książka dla dzieci Roalda Dahla, "Charlie i fabryka czekolady, do stworzenia filmu zainspirowała nie tylko Tima Burtona, ale również Paula Kinga. Pod koniec 2023 r. na dużych ekranach zadebiutował bowiem film "Wonka", który opowiada o młodości słynnego producenta czekolady - Willy'ego Wonki. Powieść skupia się natomiast na ubogim chłopcu Charliem, który mieszka wraz z rodziną w miasteczku, gdzie znajduje się największa na świecie fabryka czekolady. Jej właścicielem jest ekscentryczny Willy Wonka. Pewnego dnia mężczyzna organizuje konkurs i wypuszcza w tabliczkach czekolady pięć złotych biletów. Ci, którzy znajdą je w swojej czekoladzie, mają szansę odwiedzić wyjątkową fabrykę. Jednym ze szczęśliwców jest właśnie Charlie, który dzięki temu wyrusza w najsłodszą przygodę swojego życia.

 class="wp-image-2489383"

Dżentelmen włamywacz

Arsene Lupin, czyli dżentelmen włamywacz, który pojawił się na kartach powieści Maurice Leblanca, zyskał jeszcze większą sławę za sprawą serialu Netfliksa - "Lupin". Seria o jednym z najsłynniejszych złodziejaszków na świecie skupia się na Arsenie Lupinie, legendarnym i nieuchwytnym włamywaczu, a zarazem czarującym dżentelmenie i detektywie w jednym, który działa w myśl zasady: zabieraj bogatym, oddawaj biednym. W świecie pełnym intryg pomaga zatem potrzebującym i walczy o sprawiedliwość, często działając ponad prawem.

 class="wp-image-2489386"

Silos

"Silos" autorstwa Hugh Howeya zainspirował Grahama Yosta do stworzenia wyjątkowego serialu o tym samym tytule, który jest dostępny w serwisie Apple TV+. Akcja powieści rozgrywa się przyszłości, gdy Ziemia staje się toksycznym pustkowiem. Przetrwać zdołała jedynie garstka ludzi, którzy mieszkają w gigantycznym, podziemnym silosie. Jego mieszkańcy są odcięci od świata zewnętrznego i wiodą rygorystyczne życie pełne sekretów i kłamstwa. Tych, którzy sprzeciwiają się zasadom, czeka kara: zostaną wypuszczeni na zewnątrz. Jedną z takich osób jest Jules.

 class="wp-image-2489389"

Mój piękny syn

Po seansie filmu ze Stevem Carellem i Timotheem Chalametem, warto sięgnąć po powieść Davida Sheffa, która zainspirowała twórców produkcji "Mój piękny syn". Książka to pełna szczerości historia o buncie i dorastaniu, ale również o rodzicielskiej miłości ojca, który za wszelką cenę próbuje walczyć z uzależnieniem syna.

 class="wp-image-2489398"

Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży

"Igrzyska śmierci: Ballada ptaków i węży" autorstwa Suzanne Collins, rozgrywa się przed wydarzeniami z poprzednich książek podczas 10. Głodowych Igrzysk. Osiemnastoletni Coriolanus Snow, mieszkaniec Kapitolu, który próbuje przywrócić chwałę potężnemu niegdyś rodowi Snowów, zostaje mentorem Lucy Gray Baird. Życie dziewczyny z Dwunastego Dystryktu, jednej z trybutek na arenie Głodowych Igrzysk, jest uzależnione od decyzji Snowa, w którym coraz mocniej zaczyna budzić się współczucie wobec swojej podopiecznej.

 class="wp-image-2489401"

Zostaw świat za sobą

"Zostaw świat za sobą" to jeden z hitów Netfliksa zeszłego roku. Serial z Julią Roberts, Mahershalą Alim i Ethanem Hawkem powstał w oparciu o powieść autorstwa Rumaana Alama. Fabuła książki skupia się na Amandzie i Clay'u, którzy postanawiają wyjechać z Nowego Jorku i wraz z nastoletnimi dziećmi udają się do Long Island, gdzie wynajmują luksusowy dom. Kiedy w środku nocy rozlega się pukanie do drzwi, okazuje się, że właściciele posiadłości przybyli do rodziny, by poinformować ich, że Nowy Jork ogarnęła ciemność - nie działa internet, telewizory i telefony komórkowe. Amanda i Clay, sami pozbawieni kontaktu ze światem, zaczynają się jednak zastanawiać, czy małżeństwo w swojej katastroficznej wizji nie mija się z prawdą. Czy powinni ufać Ruth i G.H.? Czy oddalony od cywilizacji dom jest naprawdę bezpiecznym miejscem dla obu rodzin… i czy największego zagrożenia nie stanowią przypadkiem współlokatorzy?

 class="wp-image-2489413"

Światło, którego nie widać

Wyróżniona nagrodą Pulitzera powieść Anthony'ego Doerra to kolejna książka, na podstawie której powstał hitowy serial Netfliksa. Fabuła "Światła, którego nie widać" skupia się na niewidomej Marie-Laure, mieszkance Paryża. Kiedy naziści okupują jej miasto, wraz z ojcem, pracownikiem Muzeum Historii Naturalnej, ucieka do Saint-Malo w Bretanii. Ma jednak przy sobie pewien klejnot, który okazuje się być jednym z najcenniejszych zabytków muzeum. Tymczasem w górniczym miasteczku w Niemczech Werner Pfenning, osierocony chłopiec, zostaje wkrótce wcielony do elitarnej jednostki nazistowskiej, której zadaniem jest namierzanie wrogich radiostacji.

 class="wp-image-2489416"

Bridgertonowie, czyli seria powieści Julii Quinn

REKLAMA

Seria powieści Julii Quinn zainspirowała Netfliksa do stworzenia jednego z najbardziej uwielbianych przez widzów serialu. Akcja książek osadzona jest w czasach brytyjskiej regencji i przedstawia perypetie członków potężnej rodziny szlacheckiego rodu - Bridgertonów. Skupia się szczególnie na losach najstarszej córki - Daphne, marzącej o tym, by poślubić mężczyznę, którego obdarzy prawdziwą i szczerą miłością. Jednak jej starszy brat skutecznie uniemożliwia podjęcia przez Daphne kolejnych kroków poprzez odrzucanie każdego kandydata, który stara się o rękę dziewczyny. Kolejne posunięcia brata skutkują opublikowaniem oszczerstw pod adresem całej rodziny Bridgertonów w plotkarskiej gazecie, której właścicielką jest tajemnicza Lady Whistledown. Gdy w końcu pojawia się potencjalny kandydat dla Daphne, zbuntowany książę Hastings, mimo kipiących między tym dwojgiem emocji, oboje uparcie twierdzą, że nie są sobą zainteresowani. 

 class="wp-image-2489461"
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA