REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Dzieje się

Rząd otwiera kina wcześniej. Multipleksy: „rząd może sobie otwierać, nie mamy filmów”

Jeszcze do niedawna myśleliśmy, że do kin będziemy mogli wybrać się dopiero pod koniec maja. Rząd zmienił jednak plany dotyczące obostrzeń i zezwolił na ich otwarcie osiem dni wcześniej. Czy jest szansa, że już za nieco ponad tydzień odwiedzimy multipleksy?

12.05.2021
16:32
kina obostrzenia otwarcie multipleksy
REKLAMA

28 kwietnia rząd poinformował, że kina będą mogły otworzyć się 29 maja. Ucieszyli się widzowie, ucieszyli się kina. Tym razem obyło się bez krytyki polityków, że dali za mało czasu na przygotowanie multipleksów do otwarcia, jak to miało miejsce poprzednio. Z niecierpliwością więc wszyscy czekaliśmy na końcówkę miesiąca i przeglądaliśmy zapowiedzi premier, aby móc wybrać między polską komedią romantyczną a oscarowym „Nomadland”, albo rezerwowaliśmy już sobie czas na oba tytuły.

REKLAMA

Tym samym nastał czas euforii i entuzjazmu.

W oficjalnych oświadczeniach przesłanych Wirtualnym Mediom czytaliśmy, że największe sieci multipleksów szykują się do restartu. W przesłanej portalowi informacji, sieć Multikino informuje że:

Chcemy wznowić działalność naszych multipleksów, zarówno sieci Multikino jak i Cinema 3D, tak szybko jak tylko to możliwe, czyli 29 maja br. Rozpoczęliśmy już rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego repertuaru dla naszych widzów.

Jak to zwykle w podobnych sytuacjach bywa, po euforii nadszedł czas na zadumę. W podobnym tonie co powyższe utrzymane było bowiem oświadczenie sieci Helios. Przeczytamy w nim jednak, że wyznaczenie daty to nie wszystko, a kina potrzebują jeszcze konkretnych wytycznych dotyczących zasad, na jakich miałyby się otworzyć:

Kina sieci Helios planują wznowić działanie i otworzyć swoje sale dla widzów w terminie wskazanym przez rząd, czyli od 29 maja br. Czekamy jednak na opublikowanie rozporządzenia w tej sprawie, aby zapoznać się z zasadami, na jakich otwarcie miałoby przebiegać

– rzeczniczka prasowa Agory przekazała wspomnianemu portalowi.

I o ile faktycznie na stronach Multikina i Heliosa można było znaleźć informację, że ponowne otwarcie nastąpi już 29 maja, próżno było szukać podobnej deklaracji na witrynie Cinema City. Przedstawiciele sieci twardo stąpając po ziemi oznajmili, że ostateczna data otwarcia pojawi się po zapoznaniu z wytycznymi rządu:

Ostateczną datę otwarcia kin Cinema City potwierdzimy po zapoznaniu się z pełnymi informacjami, wytycznymi i instrukcjami bezpieczeństwa wydanymi przez władze

– czytamy w oświadczeniu przesłanym Wirtualnym Mediom.

Od czasu konferencji podczas której rząd ogłosił datę otwarcia kin i innych instytucji kultury minęły dwa tygodnie.

I podczas gdy multipleksy oczekiwały na stosowne rozporządzenie, politycy przygotowali dla nich niespodziankę. Podjęto bowiem decyzję, aby przyśpieszyć możliwość otwarcia instytucji kultury o całe osiem dni. Dla widzów super, dla kin... niekoniecznie.

Szczególnie jeśli mówimy tu o multipleksach. Politycy znowu wzięli je z zaskoczenia, dlatego nie mamy szans, aby już 21 maja usiąść w klimatyzowanej sali Multikina czy Cinema3D. W przesłanym nam oficjalnym oświadczeniu sieci czytamy bowiem:

Podczas konferencji, która odbyła się 28 kwietnia br. zostaliśmy poinformowani, że kina mogą zostać otwarte 29 maja br. Nasz kompleksowy plan związany ze wznowieniem działalności powstał w oparciu o wskazany wtedy termin. Powyższą datę zakomunikowaliśmy niezwłocznie naszym widzom oraz partnerom biznesowym. Od tamtego dnia prowadzimy rozmowy z dystrybutorami filmowymi w zakresie przygotowania atrakcyjnego, zarówno polskiego jak i zagranicznego, repertuaru dla naszych widzów.

Z przywołanych w powyższym fragmencie względów, kina sieci Multikino i Cinema3D nie otworzą się, jakby chciał rząd, 21 maja, tylko tydzień później. Zaledwie dzień przed planowanym wcześniej terminem.

W związku z informacjami z dzisiejszej konferencji planujemy wznowić działalność kin sieci Multikino oraz Cinema3D 28 maja br., dzień wcześniej niż pierwotnie zakładaliśmy.

- czytamy w oświadczeniu.

W podobnym tonie utrzymane jest oświadczenie należących do Agory kin sieci Helios. Jednakże w tym wypadku nie pada żadna wcześniejsza data. W tym momencie przedstawiciele firmy nie są w stanie stwierdzić, czy uda im się przygotować do wcześniejszego otwarcia, więc prawdopodobnie multipleksy te odwiedzimy dopiero 29 maja - zgodnie z wcześniejszym planem:

Zostaliśmy zaskoczeni decyzją rządu o przesunięciu terminu otwarcia kin w Polsce o tydzień. Na ten moment nie jesteśmy w stanie powiedzieć, czy zdążymy przygotować się do wcześniejszego uruchomienia naszych obiektów. Prowadzimy zaawansowane procesy rekrutacyjne załogi niezbędnej do otwarcia kin planowanego na 29 maja oraz jesteśmy w trakcie rozmów z dystrybutorami o repertuarze, którym chcieliśmy przywitać widzów w kinach ostatni weekend maja.

Wysłaliśmy również prośbę o oświadczenie sieci Cinema City. Do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Gdy tylko się pojawi, artykuł zostanie zaktualizowany. Możemy jednak założyć, że również nie będzie entuzjastyczna i widzowie odwiedzą multipleksy bliżej wcześniej ustalonego przez rząd terminu.

AKTUALIZACJA [12.05.2021r., godz. 18:25]:

Zgodnie z przewidywaniami Cinema City przygotowuje się do otwarcia we wcześniej wyznaczonym przez rząd terminie. W oświadczeniu sieci czytamy:

REKLAMA

Obecnie przygotowujemy kina Cinema City aby móc przywitać widzów w naszych salach już 29 maja. Na ten moment nie otrzymaliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji, które szczegółowo określałyby warunki na jakich możliwe będzie wcześniejsze otwarcie kin. Potrzebujemy czasu by przeanalizować wszystkie istotne informacje i wówczas podamy właściwą datę tak aby móc dostarczyć naszym widzom najlepsze doświadczenie kinowe. Oczywiście uważamy, iż jest to dobra wiadomość zwłaszcza dla kinomanów, którzy z utęsknieniem wyczekują nadchodzących filmowych premier. Wszelkie informacje na temat potwierdzonej daty naszego otwarcia dostępne będą na stronie internetowej www.cinema-city.pl oraz naszych mediach społecznościowych.

Oscarowe i głośne tytuły możesz obejrzeć w CHILI za darmo dzięki nowej promocji Logitech – sprawdź

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA