REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Dzieje się

Polacy chcą do kin. Z badań wynika, że co piąty Polak pójdzie na seans, kiedy tylko będzie to możliwe

Jeśli tęsknisz za kinem, jego atmosferą i filmami oglądanymi na wielkim ekranie, nie martw się nie jesteś sam. I mamy na to dowody. Niemal połowa respondentów, którzy wzięli udział w badaniu Multikina zadeklarowała, że to właśnie wyjście do świątyni X muzy będzie pierwszą rozrywką, na jaką się zdecydują, kiedy zostaną zniesione obostrzenia.

06.05.2020
20:34
kino polska koronawirus
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus daje się nam mocno we znaki. Postawił na głowie całe życie kulturalno-rozrywkowe. Nie możemy wyjść jak to zwykle bywało wcześniej na koncert, do teatru czy kina. Rząd powoli znosi kolejne obostrzenia. Pójdziemy już na niekoniecznie spożywcze zakupy do galerii handlowej, ale wciąż nie wiadomo, kiedy będziemy mogli zobaczyć ponownie film na wielkim ekranie. A bardzo byśmy chcieli. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Multikino i YourCX.

Polacy tęsknią za kinem.

W badaniu wzięło udział ponad 19,5 tys. osób. Aż 80 proc., czyli prawie 17 tys. respondentów zadeklarowało, że pójdzie do kina w ciągu dwóch miesięcy od kiedy rząd na to zezwoli. 20% z nich ma zamiar udać się na seans, jak tylko pojawi się taka możliwość.

Jakby tego było mało, aż 78 proc. respondentów (ok. 15 tys.) przyznało się do tęsknoty za kinem. Weźmy tutaj pod uwagę, że nie wszystkim chodziło jedynie o obejrzenie filmu. Produkcji do oglądania mamy pod dostatkiem za sprawą serwisów VOD, które są właśnie w okresie żniw.

Oczywiście wiele osób z tej grupy po prostu lubi oglądać filmy w kinie, albo film w kinie to dla nich przeżycie. Pytani o powody swojej tęsknoty za kinami, często wskazywali jednak również na m.in.: dobrą atmosferę, duży ekran, premiery filmowe i chęć wyjścia z domu oraz powrotu do normalności, czy zamiłowanie do wspólnych wypadów.

Kino to nie tylko film.

Nie powinno więc dziwić, że 60 proc. wszystkich respondentów (ponad 13,5 tys.) chodzi do kina z osobą towarzyszącą. Kino jest bowiem miejscem zacieśniania więzi, czy to przyjacielskich, czy to rodzinnych, czy to romantycznych.

Powody, dla których tęsknimy za kinem jest więc wiele. Dlatego do tego uczucia przyznała się prawie połowa wszystkich badanych (niecałe 10 tys.), z czego aż 46 proc. to widzowie w wieku między 18 a 25 rokiem życia.

Zgodnie ze słowami członka zarządu Multikino S.A. Mariusza Spisza:

REKLAMA

Kino zbliża ludzi i stanowi przyjemną formę spędzenia wolnego czasu. Jest to rozrywka, która była dostępna zawsze, a patrząc na frekwencyjny rekord z 2019 roku i ponad 60,2 mln widzów w kinach widać, że oglądanie filmów na wielkim ekranie to dla Polaków rytuał, gwarantujący emocje, których nie zapewni domowy seans filmowy.

Wszystko więc wskazuje na to, że kiedy tylko kina zostaną otworzone, bez względu na reżimy sanitarne jakie będą w nich panować, pojawią się w nich istne tłumy. Oby jeszcze było tam co oglądać, bo na razie najbliższy repertuar stoi pod dużym znakiem zapytania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA