REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Rząd łagodzi obostrzenia i otwiera niektóre instytucje kultury. Nowe zasady wejdą w życie 4 maja

Rząd znosi kolejne obostrzenia wprowadzone ze względu na pandemię koronawirusa. Po majówce zostaną otworzone niektóre instytucje kultury, ale przed nami jeszcze długa droga do powrotu do normalności.

29.04.2020
11:18
Rząd łagodzi obostrzenia i otwiera niektóre instytucje kultury
REKLAMA
REKLAMA

Kolejne etapy znoszenia obostrzeń związanych z koronawirusem będą planowo wprowadzane w odstępach dwutygodniowych. Za nami już otwarcie parków i lasów oraz zwiększenie dozwolonej liczby klientów w sklepach. Wiemy też, że od 4 maja będzie można korzystać z boisk i innych miejsc przeznaczonych do uprawiania sportu na otwartej przestrzeni.

Po weekendzie majowym otwarte hotele, galerie handlowe i gabinety rehabilitacyjne.

Od 4 maja w całej Polsce zostaną otwarte, oczywiście z odpowiednimi ograniczeniami, hotele i miejsca noclegowe, galerie handlowe, gabinety rehabilitacyjne, a także sklepy budowlane w weekendy. Niedługo potem, bo już 6 maja w nowym reżimie sanitarnym dzieci będą mogły powrócić do żłobków i przedszkoli.

Otwarcie instytucji kultury.

W otwartych galeriach handlowych będzie obowiązywało ograniczenie liczby klientów – 1 osoba na 15 m2. Podobnie rzecz ma się z muzeami, bibliotekami i galeriami sztuki, które również będziemy mogli odwiedzać od 4 maja.

REKLAMA

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej, wybrano datę 4 maja, aby w trakcie weekendu majowego nie powiększyła się liczba zachorowań. Dlatego pomimo znoszenia kolejnych obostrzeń, wciąż będzie obowiązywał nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych. Należy więc zachować rozwagę w działaniach i nie zachłysnąć się względną wolnością związaną ze znoszeniem obostrzeń.

Jeśli zaś chodzi o dalsze etapy łagodzenia zasad życia publicznego, będą one wprowadzane stopniowo. Według planów powinno się to dziać w odstępach dwutygodniowych. Wszystko zależy jednak od dynamiki rozprzestrzeniania się koronawirusa, dlatego nie wyznaczono jeszcze konkretnych dat, kiedy np. pójdziemy do kina.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA