REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. Dzieje się

Kina będą legitymować widzów, a popcorn zjemy tylko w strefie gastronomicznej? Nowe zalecenia rządu

Ministerstwo kultury opublikowało zestaw nowych zaleceń dotyczących tzw. czwartego etapu odmrażania życia gospodarczego i społecznego. Umożliwia on wznowienie działalności kin, teatrów, oper i filharmonii. Od soboty do kin wrócą również strefy gastronomiczne, ale podczas seansu widzowie nadal będą musieli mieć zasłonięte usta i nosy. Oprócz tego, organizator imprezy może poprosić jej uczestników o dane osobowe.

03.06.2020
10:33
kino teatr opera filharmonia nowe wytyczne
REKLAMA
REKLAMA

Zdajemy sobie sprawę, że najbliższe tygodnie w tych instytucjach będą kluczowe pod względem rozpoznania nastrojów wśród publiczności. Jej powrót na widownię będzie z pewnością stopniowy i ważne będzie przede wszystkim budowanie zaufania. Dlatego dyrektorzy i pracownicy instytucji mają przed sobą ważne zadanie polegające na odpowiedniej komunikacji z widzami i stworzeniu przestrzeni spełniającej warunki bezpieczeństwa sanitarnego.

— czytamy w komunikacie wydanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opublikowane przez resort zalecenia dotyczą organizacji pracy kin i teatrów. Jak nowe obostrzenia wpłyną na funkcjonowanie instytucji i odwiedzających je widzów?

Legitymowanie widzów. Co na to RODO?

Jak już informowaliśmy, w powracających od 6 czerwca kinach widzowie uczestniczący w seansach będą mieli obowiązek zasłaniania ust i nosów. Ponadto, publiczność będzie mogła zająć maksymalnie połowę dostępnych na widowni miejsc. W opublikowanych we wtorek nowych wytycznych MKiDN wskazuje również na rozmieszczenie widzów: rzędy powinny być zajmowane naprzemiennie, z zachowaniem jednego wolnego miejsca między widzami. Ten obowiązek może być zniesiony w trzech przypadkach:

  • widza, który uczestniczy w pokazie z dzieckiem poniżej 13. roku życia;
  • widza, który uczestniczy w pokazie z osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie;
  • osób wspólnie zamieszkujących lub pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Co więcej, kina zostały upoważnione do zbierania danych osobowych widzów:

Zaleca się, aby widzowie podawali swoje dane kontaktowe (np. w trakcie zakupu biletów on-line) na wypadek stwierdzenia u któregoś z widzów zakażenia SARS-CoV-2. Dane zbierane są w celu poinformowania o ewentualnym kontakcie z osobą zakażoną

– czytamy w komunikacie.

Taki krok wydaje się sensowny, ale od razu nasuwa się pytanie o potencjalny konflikt z RODO. Jak informuje MKiDN, zbieranie danych osobowych „nie jest obligatoryjne, ale rekomendowane w miarę możliwości, tak by ułatwić służbom sanitarnym dochodzenie epidemiologiczne na wypadek wykrycia, że osoba zakażona brała udział w danym wydarzeniu”.

Wracają strefy gastronomiczne, ale raczej trudno będzie zjeść popcorn w maseczce

Jak dowiadujemy się z wytycznych zamieszczonych na stronie resortu kultury, do kin będą mogły wrócić strefy gastronomiczne:

Zaleca się sprzątanie stref przygotowywania i wydawania posiłków, które  powinno uwzględniać:

- stosowanie środków dezynfekujących;

- obowiązek i zwiększoną częstotliwość odkażania pomieszczeń ze szczególnym uwzględnieniem infrastruktury, z którą klient ma kontakt;

- odkażanie urządzeń systemów płatności.

Ponadto, „sprzedaż artykułów spożywczych (parzenie i podawanie kawy, nakładanie popcornu itp.) powinno być wykonywane tylko przez osoby pracujące przy artykułach spożywczych. Osoby te powinny podczas sprzedaży artykułów spożywczych pracować w przyłbicach. Zalecane jest mycie rąk i dezynfekowanie ich po bezpośrednim kontakcie z klientem lub jego rzeczami osobistymi.”

To jasny sygnał, że wraz ze startem kin, wrócą strefy gastronomiczne. Jednak wytyczne nie uwzględniają najpopularniejszej formy korzystania z tych stref, czyli zabierania jedzenia (popcornu, nachosów) na wynos, na salę kinową. Jako że podczas seansu widzowie są zobowiązani do noszenia maseczek, trudno sobie wyobrazić, by jednocześnie mogli spożywać przekąski.

Odkażony puzon i kostium w worku

Ministerstwo kultury przygotowało również zalecenia dotyczące wznowienia działalności teatrów, oper i filharmonii. Podobnie jak w przypadku kin, widownia może być zapełniona maksymalnie w połowie, a uczestnicy spektakli i koncertów są zobowiązani do zakrycia ust i nosów. Ciekawie natomiast brzmią zalecenia skierowane do artystów występujących na scenie:

Kostiumy: ubieranie i rozbieranie bez garderobianych tam, gdzie to jest możliwe. Po zdjęciu kostium powinien być włożony do worka foliowego, oznaczonego imieniem i nazwiskiem danego artysty, a następnie oddany do pralni.

— czytamy w komunikacie.

Zachowanie szczególnych środków ostrożności ma dotyczyć również muzyków. W specyficznej sytuacji znaleźli się przede wszystkim artyści grający w orkiestrach na instrumentach dętych — w przeciwieństwie do pianistów czy skrzypków będą oni musieli dezynfekować swoje instrumenty dużo częściej.

REKLAMA

W orkiestrach – dla instrumentów dętych pojemniki ze środkiem dezynfekującym, służące do oczyszczania instrumentów ze skroplonego powietrza.

— zaleca resort.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA