REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale
  3. Dzieje się

Imprezowa i wyluzowana w "The Crown". Prawdziwa historia księżniczki Małgorzaty

W serialu "The Crown" księżniczka Małgorzata od pierwszego sezonu była niepokorna, wyluzowana i nie przejmowała się za bardzo etykietą królewską. Nazywano ją "zbuntowaną księżniczką", co zresztą bardzo się jej podobało. Siostra królowej Elżbiety była jej zupełnym przeciwieństwem. Czy serialowa postać Małgorzaty mocno się różni od tej prawdziwej?

16.11.2022
16:45
Księżniczka Małgorzata
REKLAMA

Oglądając pierwszy sezon "The Crown", od razu przykuła moją uwagę. Księżniczka Małgorzata, bo o niej mowa początkowo grana przez Vanessę Kirby to niepokorna dusza. Uwielbia być w centrum uwagi, jest kokieteryjna, pewna siebie oraz towarzyska. Lubi imprezować i często można zobaczyć ją z kieliszkiem dobrego alkoholu w ręku. No i papierosem w ustach. Wśród kobiet rodziny królewskiej publiczne palenie papierosów w dawnych czasach było przecież rzadkością.

REKLAMA

Niepokorna księżniczka Małgorzata. Tak była przedstawiona w "The Crown".

Już od pierwszego sezonu widzowie obserwowali na ekranie jej burzliwe miłości. Gdy miała 22 lata, zakochała się w starszym od siebie o 16 lat, królewskim doradcy, Peterze Townsendzie, który dla niej zostawił żonę. Niestety, jej siostra, Elżbieta II nie zgodziła się na ślub zakochanych, lecz dała wybór młodszej siostrze. Małgorzata mogła wziąć ślub cywilny z Peterem, gdyby zdecydowała się na rezygnację z tytułu i przywilejów królewskich.  Nie zrobiła tego, ale dla dobra rodziny zakończyła związek ze starszym od siebie mężczyzną. Złamane serce leczyła, popadając w kolejne romanse.

W 5 sezonie "The Crown" w dojrzałą już Małgorzatę wciela się Lesley Manville. Choć jej postać większość czasu spędza sama na piciu alkoholu i paleniu papierosów lub w towarzystwie siostry, to powraca wątek z przeszłości związany z jej wielką miłością, Peterem Townsendem. Dla tych, którzy nie oglądali jeszcze 5. sezonu "The Crown", nie będę zdradzać, o co dokładnie chodzi. Pewna rozmowa między siostrami: Elżbieta i Małgorzatą pokazuje, że młodsza siostra królowej ma do niej żal za wydarzenia z przeszłości. Prowokuje to pewne wydarzenie związane z Peterem.

Prywatne życie Małgorzaty nie należało do najszczęśliwszych

Oglądając "The Crown" cały czas zastanawiałam się, na ile twórcy hitu Netfliksa ubarwili jej postać i czy rzeczywiście Małgorzata była taka, jaka jest w serialu. W "The Crown" fikcja miesza się z prawdą, jednak w przypadku księżniczki Małgorzaty, można odnieść wrażenie, że scenarzyści prześledzili jej biografię dość dokładnie i nie odbiega ona za bardzo od tej prawdziwej. Małgorzata była na wskroś inna od swojej starszej siostry, Elżbiety. Były jak ogień i woda: Elżbieta konserwatywna, stonowana, ułożona, zaś Małgorzata energiczna, imprezowa, nie stroniąca od skandali, ale też samotna i nieszczęśliwa. O jej romansach krążą legendy. Podobno nawet sam Picasso marzył o tym, aby się z nią ożenić.

Ona sama czarowała mężczyzn swoją "innością" i niepokornością. Poznawała kolejnych facetów, m.in. fotografa gwiazd, Antony’ego Armstronga Jonesa. Początkowo wszystko układało się między nimi pomyślnie. Artystyczny świat, w który wkręcił ukochaną fotograf, pochłonął Małgorzatę do reszty. Zakochani wzięli ślub i doczekali się dzieci: syna Davida i córki Sarah. Sielanka nie trwała długo. Antony był coraz bardziej pochłonięty pracą dyrektora artystycznego i kolejnymi romansami, z kolei samotna Małgorzata szukała ukojenia w ramionach innych facetów. Spotykała się z Anthonym Bartonem, winiarzem z Bordeaux, ojcem chrzestnym Sarah, potem przyszedł czas na szkockiego arystokratę i pianistę Robina Douglasa-Home’a. Później wpadła po uszy, zakochując się w młodszym o kilkanaście lat projektancie ogrodów Roddym Llewellynie.  Wciąż była jeszcze wtedy w małżeństwie z Jonesem. Gdy jej romans z młodszym wyszedł na jaw, Małgorzata przeżyła załamanie nerwowe. Trafiła pod opiekę psychiatry w prywatnej klinice. W "The Crown" sugerowano, że chciała popełnić samobójstwo, jednak w rzeczywistości nigdy nie zostało to potwierdzone. Pod koniec lat 70. Małgorzata rozwiodła się z mężem.

5. sezon "The Crown"
REKLAMA

Ekstrawagancki i niezdrowy styl życia spowodował spustoszenie w organiźmie Małgorzaty. Przez nadużywanie alkoholu oraz papierosów, usunięto jej w 1985 roku część płuca. Z kolei w latach 90., a dokładnie w 1994 roku przeszła udar mózgu. Na jednym się nie skończyło, a drugi doprowadził ją do utraty wzroku w jednym oku i czuciu w lewej stronie ciała. Odeszła po trzecim wylewie w 2002 roku, mając 71 lat. Jej ciało skremowano, a urna umieszczona została w grobie ojca, Jerzego VI. Siostra królowej Elżbiety znana była nie tylko z licznych romansów i imprezowego stylu życia, ale również z działalności charytatywnej. Była filantropką i prezeską m.in. Narodowego Towarzystwa Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Dzieci, a także Królewskiego Baletu. Była też ikoną stylu. Projektanci ją uwielbiali i ubierali ją w swoje najlepsze kreacje.

Księżniczka Małgorzata to najbarwniejsza postać w rodzinie królewskiej i tak inna od reszty napuszonych członków "royalsów". W piątym sezonie "The Crown" przedstawiona została już bardzo samotnie i smutno. Mam trochę niedosyt tej postaci. Cóż począć, w końcu najnowsza odsłona "The Crown" skupia się przede wszystkim na rozpadzie małżeństwa Diany i Karola.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA