REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube
  3. Wideo

O co chodzi w grze "Mafia IRL"? Program Friza to hit na YouTubie

"Mafia IRL" to najnowszy program Friza, który, będąc jeszcze w fazie produkcji, był przez widzów dosyć sceptycznie oceniany. Wbrew przypuszczeniom okazało się jednak, że kolejny format założyciela Ekipy okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale przyniósł mu także sporo nowych subskrybentów, dzięki którym Karol Wiśniewski zajął pierwsze miejsce wśród polskich youtuberów z największą liczbą subskrypcji.

24.10.2023
17:01
mafia irl co to
REKLAMA

Choć Friz był już wcześniej przez wielu uważany za największego twórcę na polskim YouTubie, to teraz może on oficjalnie być dumny z wisienki na torcie, jaką jest największa liczba subskrypcji wśród wszystkich innych twórców w Polsce. Przyczynił się do tego jego nowy program "Mafia IRL", który pojawił się wśród innych formatów youtubera, takich jak "Twoje 5 Minut" czy "Próba miłości". I choć za czasów Ekipy Karol publikował już pojedyncze odcinki, w których uczestnicy grali w Mafię, to tym razem przeniósł on popularną grę na wyższy poziom.

REKLAMA

"Mafia IRL" - o co chodzi w nowym programie Friza?

Mafia to gra, którą Dimitry Davidoff stworzył już w 1986 roku i mówi się, że była ona wykorzystywana w byłym ZSRR do szkolenia dyplomatów i szpiegów. W 1990 roku gra dotarła również do Europy oraz USA i od tego czasu podstawowe zasady pozostały niemal niezmienne. W rozgrywce uczestniczą dwie grupy - mafia oraz obywatele. Zarówno jedni, jak i drudzy są mieszkańcami miasta, a role poszczególnych graczy są im przypisane w tajemnicy. Celem uczciwych obywateli jest usunięcie z grupy wszystkich członków mafii, których liczba znana jest od początku, aby to oni nie wyeliminowali ich pierwsi. Mafiosi przez czas trwania rozgrywki muszą natomiast ukrywać swoją tożsamość, blefować i manipulować innymi graczami, udając członków drugiej grupy. W grze występują dwie fazy: "noc", czyli czas, kiedy mafia może potajemnie usunąć niewinnego obywatela z gry oraz "dzień", kiedy obywatele głosują za wyeliminowaniem osoby podejrzanej o bycie członkiem mafii z miasta. Gra kończy się wygraną dobrej lub złej frakcji - mafiosi zwyciężają, gdy w mieście jest ich więcej niż obywateli, a obywatele mogą cieszyć się zwycięstwem, kiedy uda im się wyeliminować wszystkich członków mafii.

Friz, inspirując się zasadami oryginalnej Mafii, stworzył własną grę, która stała się hitem.

Karol zaprosił do programu 12 influencerów i podzielił ich na mafię i obywateli. W grze wzięli udział członkowie Genzie, czyli Świeży, Hania, Olek, Dominik, Maja, Wiktoria i Michał, a także twórcy spoza Ekipy, czyli Rezi, Jeleniewska, Kaluch, Qry i Lexy. Uczestnicy co odcinek będą musieli pożegnać jedną osobę z luksusowego domu, w którym zamieszkali na czas trwania mafijnej rozgrywki. Celem gry jest oczywiście wygrana obywateli lub mafii - ci którzy wygrają rozgrywkę, otrzymują nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł. Pieniądze trzeba jednak najpierw zarobić i w tym celu Friz wprowadził do gry urozmaicenie w postaci wyzwań - jeśli graczom uda się wykonań zadanie, konkretna kwota zostaje wpłacona do wspólnej puli, która na koniec rozgrywki trafi albo w ręce mafii, albo w ręce obywateli.

Innym elementem, który sprawia, że "Mafia IRL" staje się jeszcze bardziej emocjonująca jest wprowadzenie do gry kart funkcyjnych, które uczestnicy mogą wygrać w poszczególnych zadaniach lub otrzymują je od Friza podczas trwania odcinka. Mogą powiedzieć o tym innym uczestnikom lub zachować ten fakt w tajemnicy. Karty pozwalają na m.in. sprawdzenie wybranego uczestnika, wyeliminowanie wylosowanej osoby z gry, obronę przed wyrzuceniem z miasta czy zdradę swojej drużyny na rzecz drugiego ugrupowania.

"Mafia IRL" zachwyciła widzów.

Odcinki, które publikowane są na YouTubie co 2 dni, zgarniają po średnio ponad 2 mln wyświetleń. W komentarzach, których pod każdym filmem jest kilka tysięcy, zaangażowani internauci dyskutują na temat tego, co działo się w danym dniu i śledzą poczynania uczestników programu. Friz postanowił także dać swoim widzom możliwość przeżycia takiej rozgrywki, jaką prowadzą influencerzy i stworzył karcianą wersję "Mafii IRL", którą od tej pory podczas gry w Mafię może wykorzystać każdy.

REKLAMA

Chcesz poczytać więcej na temat Friza? Piszemy o nim w innych artykułach w serwisie Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA