REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD
  4. Netflix /

Gary Oldman jako scenarzysta „Obywatela Kane'a”. Netflix pokazał kadry z filmu „Mank” Davida Finchera

Dokładnie 79. lat temu odbyła się premiera „Obywatela Kane'a” Orsona Wellesa. Współtwórcą filmu był Herman J. Mankiewicz i to właśnie jego historię opowie najnowsza produkcja Netfliksa z Garym Oldmanem w roli głównej. Serwis właśnie pokazał pierwsze kadry z filmu „Mank”.

05.09.2020
20:24
Gary Oldman w filmie Davida Finchera „Mank”. Netflix pokazał zdjęcia
REKLAMA
REKLAMA

„Obywatel Kane” to film należący do kanonu kinowej klasyki, a zarazem ponadczasowy tytuł, który chyba nigdy się nie zestarzeje. Wyreżyserowany przez Orsona Wellesa film został nagrodzony w 1942 r. Oscarem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że statuetka Amerykańskiej Akademii Filmowej powędrowała do filmu w kategorii „najlepszy scenariusz oryginalny”, za który odpowiadali Wellles i Herman J. Mankiewicz. To właśnie historię tego drugiego opowie najnowszy film Netfliksa pt. „Mank”.

David Fincher kręci film według scenariusza autorstwa swojego ojca

Scenariusz do „Manka” napisał  nieżyjący już Jack Fincher, ojciec Davida („Zodiak, „Siedem”, „The Social Network”), który to z kolei podjął się reżyserii filmu. „Mank” opowie o losach Hermana J. Mankiewicza, który zapisał się w historii kina przede wszystkim jako scenarzysta „Obywatela Kane'a”. To właśnie ten etap jego życia zainteresował twórców „Manka” najbardziej — w tym celu ekipa nowego filmu Netfliksa wybrała się nawet na słynne Kemper Campbell Ranch, gdzie przed laty nad swoim scenariuszem pracował Mankiewicz.

Wszystko zaczęło się na Kemper Campbell Ranch

Na mieszczące się w Victorville (w stanie Kalifornia) ranczo sprowadził Mankiewicza sam Welles, pragnąc zapewnić scenarzyście sprzyjające warunki do pisania ich wspólnego dzieła. Borykający się z bólem nogi po wypadku samochodowym Herman słynął ze słabości do używek, a pobyt w odosobnieniu miał pomóc mu w skupieniu się na pracy.

To miejsce w ogóle się nie zmieniło

— mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z „Daily Press" William Doyle, współproducent filmu.

Mijasz wzgórze, widzisz ranczo i czujesz się jak w kapsule czasu. To tutaj siedział Herman Mankiewicz i pisał tę historię

— relacjonował filmowiec.

To nie będzie zwykły film biograficzny, jakich wiele

— cytuje słowa Doyle'a serwis Indiewire.com.

REKLAMA

Gary Oldman jako tytułowy „Mank”

W główną rolę wciela się Gary Oldman, a oprócz niego w filmie zobaczymy m.in. Amandę Seyfried (w roli aktorki Marion Davis), Lily Collins (jako sekretarkę Mankiewicza Ritę Alexander) i Tuppence Middleton (jako Sarę Mankiewicz). W Orsona Wellesa, reżysera „Obywatela Kane'a” wcieli się Tom Burke („Muszkieterowie”, „Tylko Bóg wybacza”).. Za muzykę do filmu odpowiadają znani z wcześniejszej współpracy z Fincherem Trent Reznor i Atticus Ross, a za scenografię —  Donald Graham Burt („Dziewczyna z tatuażem”).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA