REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Przegapiłeś filmy z Marvel Cinematic Universe i nie masz czasu ich nadrobić? Streszczamy je wszystkie

Marvel Cinematic Universe rozrosło się do niebotycznych rozmiarów. Przypominamy fabułę wszystkich filmów o Avengersach i ich towarzyszach, które są częścią MCU.

13.01.2019
13:00
marvel cinematic universe mcu streszczenie avengers
REKLAMA
REKLAMA

Kinowe uniwersum Marvela powstało dopiero dekadę temu, ale rośnie jak na drożdżach. W jego skład wchodzi już 20 filmów na bazie komiksów wydawnictwa Marvel. Disney wydaje teraz po kilka kolejnych tytułów tego typu każdego roku, a dzielą się one na kilka pod-serii. To samodzielne historie z własnymi głównymi bohaterami, którzy żyją w tym samym fikcyjnym świecie.

Główne postaci z MCU spotykają się do tego co kilka lat w większym gronie w filmach z cyklu Avengers. Są one ukoronowaniem kolejnych etapów pracy nad rozwojem Marvel Cinematic Universe. Już w tym roku pojawi się Avengers 4 i warto do tego czasu przypomnieć sobie fabułę poprzednich części. A ponieważ jest ich mnóstwo, przygotowaliśmy streszczenie każdego z nich.

Marvel Cinematic Universe - faza I

1. Iron Man, reż. Jon Favreau (2008)

iron man marvel cinematic universe mcu streszczenie

Tony Stark to arogancki biznesmen i geniusz. Odziedziczył po ojcu korporację Stark Industries, która zajmuje się m.in. handlem bronią. Zostaje porwany podczas pokazu nowego modelu rakiety w Afganistanie. Jak na ironię, w trakcie napadu na konwój, terroryści używają sprzętu jego firmy.

Stark zostaje ranny, a jeden z odłamków trafia go bardzo blisko serca. Na szczęście dla Tony’ego, inny więzień terrorystów, imieniem Yinsen, wszczepia mu w pierś elektromagnes, który utrzymuje go przy życiu. Przywódca terrorystów obiecuje z kolei uwolnić miliardera, jeśli ten zbuduje dla niego rakietę.

Tony Stark nie buduje jednak rakiety, a reaktor łukowy.

Staje się on źródłem zasilania nie tylko dla elektromagnesu w piersi Starka, ale też dla metalowego pancerza, który również w sekrecie zbudował razem ze swoim towarzyszem. Terroryści orientują się jednak, co się święci i atakują. Yinsen bohatersko ginie, co pozwala Tony’emu dokończyć prace nad zbroją.

Stark pokonuje terrorystów i wraca do Stanów Zjednoczonych. Od razu oznajmia, że jego firma kończy z produkcją broni. Wywołuje to gniew Obadiaha Stane’a, partnera ojca Tony’ego, ale dziedzic jego fortuny nie zmienia zdania. Zamiast tego buduje nową wersję pancerza oraz kolejną generację reaktora łukowego.

Obadiah Stane i Tony Stark toczą potem walkę o władzę w firmie.

Stark znów rusza do Afganistanu, by uratować wioskę, którą trapią ci sami terroryści, którzy wcześniej go porwali. Obadiah Stane w tym czasie pozyskuje zniszczony strój i na jego bazie buduje własny. Później wykrada Starkowi reaktor łukowy, a Tony musi skorzystać z poprzedniego modelu, bo inaczej umrze.

Film kończy się konfrontacją obu mężczyzn, z której Tony Stark wychodzi zwycięsko. Na konferencji prasowej, wbrew zaleceniom organizacji T.A.R.C.Z.A, oznajmia światu, że jest Iron Manem. W scenie po napisach do superbohatera przychodzi Nick Fury, szef tejże organizacji. Chce z nim rozmawiać o Inicjatywie Avengers.

2. The Incredible Hulk, reż. Louis Leterrier (2008)

edward norton the incredible hulk marvel cinematic universe mcu streszczenie

W drugim filmie z serii Marvel Cinematic Universe widzowie poznają Bruce’a Bannera. Podczas próby odtworzenia serum Super Żołnierza pod okiem generała Thunderbolta Rossa - ojca partnerki Bruce’a imieniem Betty - Banner zostaje w wyniku wypadku poddany działaniu promieni Gamma.

Od teraz pod wpływem silnych emocji, czyli gdy jego serce bije z większą częstotliwością niż 200 uderzeń na minutę, zmienia się w zielonego potwora o niewyobrażalnej sile. Po transformacji w Hulka ucieka z laboratorium, po czym ściga go wojsko. Generał Ross chce przerobić niedoszłego zięcia na broń. Bez skutku.

Film przeskakuje w czasie do przodu o 5 lat.

Banner przeniósł się do Brazylii, gdzie praktykuje Yogę i dba o to, by się znów nie zmienić w Hulka. Kontaktuje się przez sieć z tajemniczym Panem Niebieskim, podpisując się jako Pan Zielony. Niestety zdarzył się wypadek, a jego krew doprowadziła do zatrucia promieniowaniem gamma niewinnej osoby.

Dzięki temu generałowi Rossowi udaje się namierzyć Hulka, a za nim wyrusza agent Emil Blonsky, który niedługo później przyjmuje inną wersję super-serum. Banner znów przechodzi transformację i ucieka prześladowcom, po czym kontaktuje się z Betty. Wraz z nią odnajduje lekarza, Pana Blue.

Doktor ma pomysł, jak pozbyć się Hulka, ale wojsko znów krzyżuje Bannerowi plany.

Po licznych perypetiach Bruce jako Hulk oraz Blonksy, który przemienił się w Abominację, toczą kolejny pojedynek. Banner wygrywa i opuszcza Nowy Jork. Przenosi się do Bella Coola w Kolumbii Brytyjskiej i rezygnuje z pomysłu pozbycia się Hulka. Zamiast tego uczy się go kontrolować.

Bruce Banner miesiąc po starciu z Blonsky’m, w ostatniej scenie filmu, doprowadza do transformacji w Hulka na swoich warunkach, na swoje własne życzenie. W scenie po napisach zaś generała Rossa odwiedza Tony Stark, który informuje wojskowego o planach stworzenia drużyny superbohaterów.

3. Iron Man 2, reż. Jon Favreau (2010)

Po ujawnieniu światu, że jest Iron Manem, Stark zaczął gwiazdorzyć. Sprawę komplikuje fakt, że Tony szuka pilnie sposobu na wymianę lub usprawnienie reaktora łukowego - chociaż sprzęt chroni jego serce, to przy okazji truje jego organizm. Nie mówi o tym nikomu, ale mianuje Pepper Potts szefową firmy.

Iron Man natrafia też na kolejnego wroga. Jest nim Ivan Vanko, który po śmierci ojca skonstruował własny reaktor łukowy i zaatakował Tony’ego podczas Monaco Historic Grand Prix z użyciem zasilanych energią elektryczną biczy. Chciał pokazać, że superbohater nie jest niepokonany.

Iron Man wygrał pojedynek, ale jego kostium został uszkodzony.

Tony później upija się na imprezie z okazji swoich urodzin, a Nick Fury wyjawia mu, że jego ojciec był jednym z założycieli organizacji S.H.I.E.L.D. Wyjaśnia też, że Howard Stark i Vanko Senior stworzyli reaktor łukowy wspólnie. Dzięki notatkom ojca Iron Man stabilizuje też reaktor w swoim ciele.

Justin Hammer, rywal Starka, postanawia sfingować śmierć Vanko i wykorzystać go, by rzucić rękawicę Tony’emu. Przejmuje kontrolę nad pancerzami Iron Mana, ale zostaje pokonany. W scenie po napisach Phil Coulson, agent T.A.R.C.Z.Y., zgłasza swoim mocodawcom, że w Nowym Meksyku pojawił się tajemniczy młot.

4. Thor, reż. Kenneth Branagh (2011)

thor mcu marvel cinematic universe streszczenie

Czwarty film z cyklu wprowadził kolejnego bohatera. Jest nim kosmita i nordycki bóg piorunów w jednym. Thor miał zostać koronowany na króla Asgardu, ale atakują go Lodowi Giganci. Wraz z bratem Lokim wyrusza do krainy gigantów i robi zamieszanie. Za swoje uczynki zostaje zesłany na Ziemię jako śmiertelnik.

Syn Odyna ląduje w Nowym Meksyku razem ze swoim młotem i nawiązuje kontakt z Jane Foster i doktorem Erikiem Selvigiem. Jego bronią interesuje się T.A.R.C.Z.A. Thor w końcu odnajduje Mjolnira, ale nie jest w stanie go podnieść. Bóg zaczyna godzić się z faktem, że nie jest godny.

Pomiędzy nim i Jane zaczyna kwitnąć uczucie.

Brat Thora odkrywa zaś swoje pochodzenie - jest tak naprawdę synem przywódcy Lodowych Gigantów - i przejmuje władzę w Asgardzie. Bogowie nie uznają nowego władcy władcy i chcą go obalić na rzecz Thora, ale Loki poznaje plany swoich ziomków i wysyła na Ziemię potężnego niszczyciela. Syn Odyna poświęca się w walce z potworem.

Bóg piorunów dzięki temu staje się godzien i znów może dzierżyć Mjollnira. Wygrywa pojedynek i rusza na spotkanie z bratem, niszczy portal prowadzący na naszą planetę, a Loki finguje swoją śmierć. W scenie po napisach Nick Fury pokazuje tajemniczy przedmiot doktorowi Selvigowi, który za namową niewidzialnego Lokiego godzi się go zbadać.

5. Kapitan Ameryka: Pierwszy Avenger, reż. Joe Johnston (2011)

kapitan ameryka mcu marvel cinematic universe streszczenie

W większości przypadków kolejne filmy z serii MCU, nawet jeśli nie są ze sobą bezpośrednio związane, przedstawiają akcję chronologicznie. Kapitan Ameryka: Pierwszy Avenger jest jednak wyjątkowo prequelem dla całego cyklu osadzonym w czasach II wojny światowej.

Na początku filmu poznajemy młodego Steve’a Rogersa. To chłopak mizernej postury, który bardzo chce służyć w wojsku. Jego kandydatura zostaje odrzucona, ale wybrano do udziału w programie Super Żołnierza. Po przyjęciu specjalnego serum zyskuje nadludzką siłę i wytrzymałość.

Rusza na front i walczy z nazistami, w tym z Red Skullem.

Steve staje się symbolem Amerykanów i ma duży udział w odparciu niemieckiej ofensywy. Odzyskuje przy okazji Tesseract, ale w ostatnim akcie filmu jego samolot spada blisko koła podbiegunowego do oceanu.

Wszyscy są przekonani, że Rogers bohatersko zginął. Pod koniec filmu okazuje się, że został zamrożony i odnaleziono go dopiero po 70 latach. W scenie po napisach Nick Fury oznajmia Kapitanowi Ameryce, że ma dla niego specjalną misję.

6. Avengers, reż. Joss Whedon (2012)

avengers mcu marvel cinematic universe streszczenie

Film wieńczący trzecią fazę filmów Marvela pokazuje nam początek formacji Avengers. Na samym początku obserwujemy Lokiego, który dyskutuje z Innym, przywódcą rasy Chitauri. Zaatakują oni Ziemię w zamian za Tesseract. Loki kradnie go z bazy S.H.I.E.L.D. co wymusza na Nicku Furym reaktywowanie Inicjatywy Avengers.

Bohaterom wydaje im się, że pojmali Lokiego, ale bóg ich zmylił, co prowadzi do bitwy na pokładzie Helicarriera, w trakcie której Loki morduje Phila Coulsona. Udaje mu się zwiać, ale zmobilizował tym samym Hawkeye’a, Czarną Wdowę, Hulka, Thora, Iron Mana i Kapitana Amerykę do współpracy.

Kosmici atakują Nowy Jork poprzez portal. Po tym, jak rząd wystrzelił rakietę nuklearną w Manhattan, Iron Man transportuje ładunek przez portal do statku Chitauri. W trakcie napisów Inny mówi swemu mistrzowi, że atak się nie udał, a w scenie po napisach Avengersi jedzą wspólnie szawarmę. W milczeniu.

Marvel Cinematic Universe - faza II

7. Iron Man 3, reż. Shane Black (2013)

iron man spider-man: far from home

Zwieńczenie trylogii filmów o Iron Manie rozpoczęło drugą fazę MCU. Tony Stark zmaga się z traumą - niemal zginął podczas ataku na Nowy Jork w Avengers. Ma ataki paniki i kompulsywnie buduje nowe pancerze. W świecie zaś coraz śmielej poczyna sobie terrorysta przedstawiający się jako Mandaryn.

Stark podjudza złoczyńcę na żywo w telewizji, który w odwecie niszczy dom Tony’ego. Udaje mu się uciec w pancerzu, ale rozbija się na prowincji. Cały świat myśli, że zginał. Geniuszowi w naprawie pancerza pomaga 10-letni chłopiec.

Iron Man orientuje się też, że w atakach wykorzystano ludzi będących ofiarami projektu Extremis.

Terroryści chcieli stworzyć własnych super-żołnierzy, ale ich ciała po poddaniu ich procedurze Extremis stały się niestabilne. Starkowi udaje się odkryć spisek stojący za Mandarynem, a mózgiem operacji okazuje się Killian. Jego plan, który zakłada przymuszenie geniusza do dopracowania serum, nie wypala.

Pod koniec filmu Stark uznaje, że musi zostawić Iron Mana za sobą. Chirurgicznie usuwa odłamek z okolic swojego serca i niszczy wszystkie swoje pancerze. W scenie po napisach Tony Stark opowiada o swoich problemach, ale nie psychologowi, a Bruce’owi Bannerowi.

8. Thor: Mroczny Świat, reż. Alan Taylor (2013)

thor mroczny świat mcu marvel cinematic universe streszczenie

Druga część serii o przygodach Thora skupia się na poszukiwaniach potężnego artefaktu. Pożąda go mroczny elf Malekith, który po latach powraca, by się zemścić. Dzieje się to w czasach, gdy Loki siedzi w zamknięciu, a Thor z towarzyszami prowadzi wojnę, która pozwoli odbudować Bifrost - portal prowadzący na Ziemię.

W wyniku nie do końca wyjaśnionego fenomenu, portale między światami zaczynają się otwierać w sposób losowy. Po ziemskiej stronie bada je Jane Foster. W wyniku nieszczęśliwego splotu wydarzeń zostaje przetransportowana do miejsca, gdzie nie sięga wzrok Heimdalla i połączyła się z artefaktem: Aetherem.

Thor odnajduje Jane i zabiera ją do Asgardu.

Wieść o uwolnieniu Aehteru się rozniosła, a Malekith zapragnął go zdobyć. Rozpoczyna się bitwa o panowanie nad artefaktem, podczas której ginie matka Thora. Bóg piorunów wraz z Lokim, Jane i kilkoma innymi towarzyszami rusza do Svartalfheimu, by powstrzymać mrocznego elfa.

Loki zmusza Malekitha podstępem do uwolnienia Jane od Aetheru i - wydawałoby się - ginie z jego ręki. Thor i Foster pokonują wreszcie Malekitha na Ziemi, a Loki, udając Odyna, rządzi Asgardem. W scenach po napisach Asgardczycy przekazują Eather samemu kolekcjonerowi.

9. Kapitan Ameryka: Zimowy Żołnierz, reż. Anthony i Joe Russo (2014)

zimowy żołnierz w netflix

Po pierwszej wspólnej misji Avengers drogi bohaterów się rozeszły. Steve Rogers w dwa lata po inwazji na Nowy Jork współpracuje z T.A.R.C.Z.Ą. Orientuje się jednak, że jego mocodawcy chcą szpiegować obywateli i uznaje to za zbyt poważne naruszenie prywatności.

Okazuje się, że T.A.R.C.Z.A. została zinfiltrowana przez H.Y.D.R.Ę - organizację, której częścią był dekady wcześniej Red Skull. Pojawia się tajemniczy zabójca, Winter Soldier - czyli przyjaciel Steve’a z lat młodości poddany praniu mózgu imieniem Bucky Barnes.

Kapitanowi Ameryce udaje się pokonać H.Y.D.R.Ę. i uwolnić Bucky’ego, a przy okazji niszczy Helicarriery, które miały umożliwiać inwigilację i kończy współpracę z T.A.R.C.Z.Ą. Scena w trakcie napisów pokazuje nam eksperymenty barona von Struckera, a po napisach Barnes kontempluje swoje życie.

10. Strażnicy Galaktyki, reż. James Gunn (2014)

strażnicy galaktyki mcu marvel cinematic universe streszczenie

Petera Quilla po śmierci jego matki porywają kosmiczni piraci. Jako dorosły człowiek w toku filmu formuje ekipę, na którą składają się Groot, Gamora, Rocket i Drax. Bohaterowie z początku byli po przeciwnych stronach barykady, ale odkładają niesnaski na bok, bo łączy ich wspólny cel.

Próbują razem sprzedać artefakt, który Quill wcześniej ukradł. Odkrywają potem, że weszli w posiadanie Kamienia Mocy. Peter wykorzystuje go, by pokonać Ronana z rasy Kree, który pracuje dla Thanosa. W scenie po napisach widać Tivana w zniszczonym archiwum, gdzie znajdują się pies Cosmo oraz Howard the Duck.

11 Avengers: Czas Ultrona, reż. Joss Whedon (2015)

avengers czas ultrona mcu marvel cinematic universe streszczenie

Drugi film z cyklu Avengers zaczyna się w momencie, gdy tytułowa grupa dokonuje rajdu na placówkę H.Y.D.R.Y. w Sokowii. Ratują bliźniaków Maximoffów, na których prowadzone były eksperymenty z użyciem włóczni Lokiego - Quicksilvera i Scarlett Witch. Stark i Banner wykorzystują włócznię, by dać życie Ultronowi.

Ultron to sztuczna inteligencji, która ma pomagać ziemi. Ta się jednak buntuje i postanawia zniszczyć świat. Bohaterowie muszą po raz kolejny połączyć siły - tym razem by poradzić sobie z zagrożeniem, które sami stworzyli. Tworzą syntezoida Visiona, który rusza im z pomocą i rozpoczyna się bitwa o Sokowię.

Rodzeństwo zmienia strony, a sztuczna inteligencja stworzona przez Starka i Bannera zostaje pokonana. Quicksilver bohatersko ginie, a Scarlett Witch przyłącza się do Avengersów - a razem z nią War Machine, Vision i Sam Wilson, czyli Falcon. W scenie w trakcie napisów Thanos postanawia, że ma już dość czekania.

12. Ant-Man, reż. Peyton Reed (2015)

ant-man

Scott Lang jest drobnym złodziejaszkiem. Po tym, jak kolejny raz trafia do więzienia, kontaktuje się z nim wynalazca Hank Pym, którego mężczyzna właśnie próbował okraść. Pomimo obiekcji, Lang w ramach zadośćuczynienia godzi się wykonać skok w jego imieniu.

Główny bohater przywdziewa stary pancerz Hanka, który pozwala mu się zmniejszać i telepatycznie porozumiewać z mrówkami. Dzięki niemu pokonuje Darrena Crossa, który próbował przejąć firmę i technologię Pyma, by zrobić z niej broń.

W scenie w trakcie napisów Hank Pym pokazuje swojej córce Hope van Dyne prototyp pancerza Osy. W ujęciu po napisach pojawiają się Kapitan Ameryka, Falcon i Bucky. Nie mogą wezwać Tony’ego Starka na pomoc, a Wilson mówi, że zna kogoś, kto może pomóc.

Marvel Cinematic Universe - faza III

13. Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów reż. Anthony i Joe Russo (2016)

kapitan ameryka wojna bohaterow mcu marvel cinematic universe streszczenie

Rok po pokonaniu Ultora ma miejsce incydent, podczas którego w jednej z misji Avengers giną cywile. Rządy całego świata chcą uchwalić nowe prawo, które wymaga od zamaskowanych obrońców oddania się pod kontrolę władz i zdradzenia swoich prawdziwych tożsamości.

W szeregach Avengers wybucha schizma. Po jednej stronie barykady staje Tony Stark, który ciągle nie może sobie wybaczyć tego, że stworzył Ultrona. Przeciwko niemu obraca się Kapitan Ameryka, który przestał ufać politykom. Doprowadza to do konfrontacji pomiędzy dotychczasowymi przyjaciółmi.

W trakcie spotkania, na którym miały został uchwalone nowe przepisy - tzw. Porozumienie Sokowskie - dochodzi do zamachu, w którym ginie król afrykańskiego państwa Wakanda. Wedle nagrań odpowiedzialny za zamach jest Bucky Barnes - nikt nie wie, że Helmut Zemo poddał go praniu mózgu.

Książę Wakandy postanawia zabić Zimowego Żołnierza.

Kapitan Ameryka postanawia działać. Wbrew woli rządu ratuje Barnesa i postanawia go bronić. Kilkoro członków formacji Avengers staje po jego stronie, a reszta sprzymierza się ze Starkiem, który poprosił o pomoc Spider-Mana i ruszył tropem Rogersa. Dochodzi do bitwy bohaterów na niemieckim lotnisku.

W trakcie starcia War Machine zostaje poważnie ranny, a Czarna Wdowa zmienia stronę i pomaga Rogersowi uciec, a Stark rusza za nim. Kulminacją filmu jest pojedynek Tony’ego i Steve’a, którego ich przyjaźń nie przetrwała. Barnes przeżył, ale nie ma tu zwycięzców. Każdy z nich odchodzi w swoją stronę.

W scenie w trakcie napisów Barnes dociera do Wakandy, gdzie zostaje przyjęty przez T’Challę, który chce pomóc mu odwrócić efekty prania mózgu. Po napisach obserwujemy zaś, jak Peter Parker bawi się nowymi wyrzutniami sieci, które otrzymał od samego Iron Mana.

14. Doktor Strange, reż. Scott Derrickson (2016)

Doktor Strange - recenzja - Doctor Strange mcu marvel cinematic universe streszczenie

Młody lekarz, Stephen Strange, ma wypadek samochodowy, w wyniku którego traci władzę w dłoniach. Nie może pogodzić się ze swoim losem, a gdy medycyna zawodzi, szuka pomocy u mistyków. Trafia na nauki do Starożytnej, która rozszerza jego horyzonty i pokazuje mu świat magii.

Strange staje się potężnym czarodziejem i musi zmierzyć się z demonicznym Dormammu. W pokonaniu go pomaga mu Oko Agamotto, tajemniczy artefakt. W scenie po napisach pojawia się Thor, który poszukuje Odyna. Po napisach widzimy Mordo, towarzysza Stephena, który postanawia pozbyć się ze świata całej magii.

15. Strażnicy Galaktyki 2, reż. James Gunn (2017)

Strażnicy Galaktyki 2 - Guardians of the Galaxy 2 - recenzja mcu marvel cinematic universe streszczenie

Peter Quill, Drax, Gamora, Rocket i młody Groot zostawili Kamień Mocy pod opieką Nova Corps i wspólnie przemierzają galaktykę w poszukiwaniu przygód. Trafiają na planetę rasy Sovereign i chronią ich w zamian za wolność Nebuli, przybranej siostry Gamorry.

Jak to zwykle u Strażników Galaktyki bywa, coś idzie mocno nie tak - Rocket ukradł nieco ogniw zasilających dla siebie i został nakryty - więc muszą uciekać. Rozbijają się obcej planecie. Pojawia się na niej Ego. Twierdzi, że jest… ojcem Petera Quilla.

Ego to tak naprawdę kosmiczny byt, będący żywą planetą. Peter jest szczęśliwy, że poznał swojego rodzica, ale szybko okazuje się, że chce on zniszczyć całe życie we wszechświecie i to on stoi za śmiercią matki Quilla. Strażnicy rozprawiają się z Celestialem.

16. Spider-Man: Homecoming, reż. Jon Watts (2017)

Spider-Man Homecoming mcu marvel cinematic universe streszczenie

Peter Parker po wydarzeniach z filmu Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów wrócił do swojego życia, a Tony Stark został jego mentorem. Nadal się uczy, a po zajęciach broni mieszkańców Nowego Jorku przed zagrożeniami. Na jego drodze staje jednak nowy wróg. Tym przeciwnikiem okazuje się Vulture.

Za maską Vulture’a kryje się Adrian Toomes, który po bitwie o Nowy Jork stracił pracę i zaczął handlować na czarnym rynku kosmiczną technologią. Prywatnie jest ojcem dziewczyny Petera, co nieco komplikuje sprawy. Spider-Man kilkukrotnie z nim walczy, aż w końcu go pokonuje.

Tony Stark oferuje Peterowi członkostwo w formacji Avengers. Parker myśli, że to test i odmawia, bo uznaje, że nie jest na to gotowy, a potem jego sekretną tożsamość odkrywa ciocia May. W scenie w trakcie napisów Toomes zaprzecza w rozmowie ze współwięźniem, że zna tożsamość Spider-Mana.

17. Thor: Ragnarok, reż. Taika Waititi (2017)

thor ragnarok mcu marvel cinematic universe streszczenie

Trzeci film o przygodach Thora rozgrywa się dwa lata po bitwie o Sokovię. Bohater nie stacjonuje na Ziemi, tylko walczy z demonami w różnych krainach. Dochodzą go kolejne wieści o nadciągającym końcu świata, czyli Ragnaroku. Po powrocie do domu Thor demaskuje Lokiego i razem ruszają na poszukiwania ojca.

Udało im się go odnaleźć, ale Odyn zdradził, że umiera. Potwierdził też proroctwa o Ragnaroku i zdradził braciom, że mają starszą siostrę, Helę. Bogini pojawia się znikąd i niszczy młot Thora, który trafił do kosmicznego portalu i wylądował na planecie Sakaar. Spotkał tam starego znajomego.

Dowiadujemy się, że Bruce Banner uciekł, przemienił się w Hulka na stałe i został kosmicznym gladiatorem.

Hela udała się do Asgardu, gdzie powoli przejmuje władzę nad bogami. Thor z kolei razem z Hulkiem toczy pojedynek. Udaje mu się jednak przekonać przyjaciela, że nie powinni dalej walczyć i razem ruszają do Asgardu, by zażegnać niebezpieczeństwo. Razem z nimi podróżuje jedna z Walkirii oraz Loki.

Thor i Walkiria w towarzystwie Hulka i Lokiego pokonują Helę, ale nie są w stanie uchronić swojego świata przed zagładą. Uchodźcy z Asgardu uciekają na statku, który w scenie w trakcie napisów zostanie zatrzymany przez Thanosa. Po napisach widać zaś co się stało z planetą Sakaar.

18. Czarna Pantera, reż. Ryan Coogler (2018)

Czarna Pantera Black Panther mcu marvel cinematic universe streszczenie

T’Challa jest nowym królem Wakandy, małego afrykańskiego państwa, które dzięki złożom Vibranium stało się potęgą. Za pomocą technologii maskowania ukrywa się jednak przed światem zewnętrznym. Musi przejść rytuał, który pozwoli stać mu się prawdziwą Czarną Panterą.

Niedługo potem Ulysses Klaue wykrada artefakt pochodzący z Wakandy. T’Challa rusza jego tropem prosto do Korei Południowej. Spotyka tam amerykańskiego agenta, Everetta K. Rossa, z którym nawiązuje współpracę. Klaue się wymyka, Ross zostaje zraniony, a Czarna Pantera zabiera go do Wakandy na leczenie.

Niedługo potem okazuje się też, że Klaue wcale nie jest ich największym problemem.

Za kradzieżą artefaktu stoi tak naprawdę wychowany w Ameryce syn N’Jobu - człowieka, który chciał uzbroić ludzi pochodzących z krajów afrykańskich w narzędzia pochodzące z Wakandy. N’Jakka, a właściwie Killmonger, bo takie miano przybrał młodzieniec, zabija Klaue’a, wraca do Wakandy i obejmuje tron, pokonując T’Challę w walce.

Z pomocą licznych sojuszników T’Challi udaje mu odzyskać koronę, a Killmonger ginie w walce. Czarna Pantera odzyskuje swój tytuł i postanawia zdradzić przed światem, czym tak naprawdę jest Wakanda, bo widzi potencjał we współpracy. W scenie po napisach Shuri, siostry T’Challi, pomaga Bucky’emu w rehabilitacji.

19. Avengers: Wojna bez granic, reż. Anthony and Joe Russo (2018)

avengers mcu marvel cinematic universe streszczenie

Zgodnie z obietnicą, Thanos postanowił samemu ruszyć na ziemię. Poszukuje bowiem Kamieni Nieskończoności. Jego pierwszym przystankiem, który obserwujemy, jest arka uchodźców z Asgardu. Zabija niemal wszystkich na pokładzie, pokonuje Hulka w walce wręcz - jest już bowiem wyposażony w Kamień Mocy po zniszczeniu Nova Corps.

Thor zostaje w starciu z Thanosem oślepiony, a Loki zginął, próbując zabić tytana. Ten zdobywa tym samym Kamień Przestrzeni. Hulk teleportowany przez umierającego Heimdalla spadł z kolei na Ziemię prosto do Sanctum Sanctorum, gdzie ostrzega Stephena Strange’a, że Thanos nadchodzi. Jednocześnie ziemię atakują wysłannicy szalonego tytana - Czarny Zakon.

Rozpoczyna się inwazja.

Tony Stark ponownie przywdziewa strój Iron Mana i rusza na pomoc Stephenowi Strange’owi, Wongowi i Bruce’owi Bannerowi. Statek, który pojawił się nagle nad Manhatannem, widzi też Peter Parker i przyłącza się do walki. Spider-Man, Iron Man i Stephen Strange dostają się na pokład i odlatują w kosmos. Na ziemi Wong wraca do Sanctum Sanctorum, a Banner próbuje się skontaktować z Kapitanem Ameryką.

W tym samym czasie w Edynburgu inni członkowie Czarnego Zakonu atakują Scarlett Witch i Visiona. Pomagają im Kapitan Ameryka, Czarna Wdowa i Falcon. Wspólnie udają się do War Machine’a i Bannera w kwaterze Avengers. Vision chce się poświęcić - wie, że znajdujący się w jego czole Kamień Umysłu da Thanosowi zbyt dużą potęgę. Bohaterowie nie chcą się na to zgodzić.

thanos

Avengersi wyruszają do Wakandy, by usunąć Kamień Umysłu z Visiona bez niszczenia go.

W kosmosie Strażnicy Galaktyki ratują Thora, który przeżył zniszczenie swojego statku. Peter, Gamora, Drax i Mantis ruszają na stację Knowhere do Kolekcjonera, który posiada Kamień Rzeczywistości. Przybywają jednak za późno - Thanos zdążył już go zdobyć.

Szalony tytan porywa Gamorę, która zdradza mu lokalizację Kamienia Duszy w zamian za uwolnienie Nebuli. Ojciec z córką docierają razem na planetę Vormir, gdzie klejnotu strzeże Red Skull. Thanos, by go zdobyć, musi poświęcić osobę, którą kocha najbardziej i zabija Gamorę.

W tym samym czasie Thor w towarzystwie Groota i Rocketa udaje się natomiast kuźni Nidavellir, gdzie chce tworzy Stormbreakera - topór bojowy, który ma zabić Thanosa. Nebula z kolei ucieka i dociera na Tytana, gdzie Peter Quill, Drax i Mantis spotkali się ze Spider-Manem, Doktorem Strange’em i Iron Manem.

Chwilę później na Tytana dociera Thanos, który pokonuje bohaterów.

Niewiele brakowało, by go pokonać, ale Thanosowi udaje się uwolnić. W zamian za oszczędzenie życia Starkowi, Doktor Strange oddaje mu Kamień Czasu, czyli swoje Oko Agamotto. Szalony tytan opuszcza złamanych bohaterów i udaje się na Ziemię, gdzie rozpoczyna się bitwa o Wakandę. Starcie trwa długo, ale i tam nie udaje się odseparować Kamienia Umysłu od Visiona.

Scarlett Witch niszczy Kamień Umysłu, uśmiercając ukochanego, ale Thanos używa Kamienia Czasu i przywraca go do życia - tylko po to, by wyrwać z jego czoła brakujący klejnot. Thor, który również dotarł na Ziemię, próbuje zabić oprawcę swojego ludu, ale tylko go rani. Thanos wyswobadza się, pstryka palcami, co zabija połowę żywych istot we wszechświecie.

Zrealizował tym samym swój plan - uznał, że jeśli nie zastosuje tak drastycznych środków, żywe istoty zniszczą galaktykę, tak jak jego lud zniszczył Tytana. Film kończy się więc największym cliffhangerem w historii MCU. W scenie po napisach widzimy zaś, jak Nick Fury pada ofiarą Thanosa - zanim zamienił się w pył, wysłał zakodowaną wiadomość do Kapitan Marvel.

20. Ant-Man i Osa, reż. Peyton Reed (2018)

ant-man i osa mcu marvel cinematic universe streszczenie

W drugim filmie o Ant-Manie widzowie obserwują wydarzenia, które rozgrywały się niemal jednocześnie z tymi przedstawionymi w filmie Avengers: Wojna bez granic. Scott Lang w wyniku sprzymierzenia się z Kapitanem Ameryką na lotnisku w Berlinie trafił do aresztu domowego, który właśnie dobiega końca.

Na kilka dni przed oficjalnym zwolnieniem kontaktują się z jednak nim Hank Pym i Hope van Dyne, którzy uciekają przed organami ścigania. Wymuszają na nim pomoc, bo jako jedyny jest w stanie pomóc im skontaktować się z Janet van Dyne - matką Hope i żoną Hanka, która utknęła lata temu w Quantum Realm.

Scott Lang po raz kolejny przywdziewa strój Ant-Mana.

Ryzykując swoją wolność, pomaga towarzyszom w uwolnieniu Janet. Na jego drodze staje Ghost, czyli córka partnera Hanka, której ciało w wyniku wypadku stało się kwantowo-niestabilne, ale bohaterom udaje się jej pomóc.

REKLAMA

W scenie po napisach widać natomiast, że po Scott i jego towarzysze badają wspólnie Quantum Realm, by odkryć jego tajemnice dla dobra ludzkości. Lang zostaje jednak uwięziony w tym wymiarze, bo Hank, Janet i Hope po ataku Thanosa wyparowali.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA