REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Złoto w 6 godzin i milion w 10. Młody Matczak rapuje „Kiss cam” i bije absolutny rekord w polskim hip-hopie

Kończący w lipcu 20 lat Michał „Mata” Matczak” ustanowił rekord, na który z zazdrością będą patrzeć starzy wyjadacze rap-sceny. Ledwie wrzucił teledysk z amantem polskiego kina Michałem Milowiczem, a wytwórnia ogłosiła sprzedaż płyty, a ta już pokryła się złotem.

22.06.2021
11:58
mata rekord preorder kiss cam
REKLAMA

Mata lubi bić rekordy. W maju nad Wisłą zaśpiewał 16 razy pod rząd utwór „Schodki”, pokonując w tej konkurencji kolegę po fachu zza oceanu – Travisa Scotta. Teraz jednak dokonał czegoś naprawdę grubego. W sześć godzin jego druga płyta zatytułowana „Młody Matczak” zyskała status złotej.

Tak tak, ja wiem, że kiedyś progi były wyższe i dotyczyły tylko fizycznych nośników. Obecnie to wyróżnienie dostaje polski artysta za sprzedaż 15 tysięcy płyt – wlicza się w to też sprzedaż cyfrowa i płatne pobrania piosenki (10 pobrań = 1 płyta). Jednak preorder dopiero wystartował, a płyta ma premierę... 21 września. Coś czuję, że trzeba będzie dotłoczyć nowe.

REKLAMA
 class="wp-image-1741687"
Fot. twitter.com/SBM_Label

Mata tym samym pobił rekord sprzedaży hip-hopowego preorderu.

W ostatnim czasie polscy raperzy co rusz bili rekordy przedsprzedaży, ale robili to w zdecydowanie dłuższym przedziale czasu. „Dziękujemy Wam za rekordowy preorder, który zamknęliśmy na poziomie 22 tys. płyt” – napisał w 2020 roku na swoim Instagramie Steez z duetu PRO8L3M.

Ten wynik album „Art Brut 2” osiągnął na dwa dni przed premierą. Rok później, o okrągły tysiąc prześcignął ich Kękę. Fani wykupili cały nakład płyty „Siara” w preorderze.

Macie do pobicia tych rekordów niewiele brakuje, więc do września z pewnością wykręci jeszcze lepsze wyniki. Szczególnie jeśli na nowej płycie będą tak dobre numery jak te z jego dwóch ostatnich teledysków. Większość z nas już słyszała jego Patoreakcję na Patointeligencję, w której dissował m.in. prezesa Kurskiego.

W nowym teledysku Maty wystąpiła Young Leosia i Michał Milowicz.

Tym razem nagrał „love song” z plumkającą w tle gitarką i wypuścił do niej świetny teledysk. Mata rapuje o niespełnionej miłości, a piosenka Kiss cam (podryw roku) może stać się przebojem tego lata. Nie rzuca w nim mięchem, co też współgra z historią opowiedzianą w kawałku. Za chwilę pewnie będzie lecieć co chwilę w Esce w każdym możliwym wakacyjnym kurorcie.

Nie wiedziałem, jak powiedzieć to w twarz Ci
Dlatego piszę ten track i każde przekleństwo wy…
Bo chcę żeby leciało se w każdej radiostacji
To, że kocham Cię mała i że dla ciebie śpiewam lalalala

Mata – Kiss cam (podryw roku)

Teledysk do utworu „Kiss cam (podryw roku)” już jest na #1 miejscu karty „na czasie” polskiego YouTube'a z prawie 1,5 mln wyświetleń (w 20 godzin). W niecały dzień wyświetlono go ponad milion razy. I ma co się dziwić. W klipie występuje Young Leosia, która jest nowym odkryciem polskiej sceny hip-hopowej, a także Michał Milowicz, który uczy Matę niezwykle trudnej sztuki podrywu. Jakie będą te skutki? Zobaczcie sami.

Mata pobił rekord preorderu, ale na horyzoncie płynie na jachcie Ekipa. Ich teledysk do piosenki „3KIPA” w ciągu doby wyświetlono 3,7 mln razy (Patoreakcja w dzień nabiła niecałe 2 mln). Youtuberzy pod wodzą Friza też na dniach wydają płytę (w maju skończyli nagrywać), która mogła rzucić Matę na matę, ale tego nie zrobiła.

Jej premierę zaplanowano na 26 czerwca – nosi tytuł „Sezon 3”. Również osiągnęła status złotej w preorderze, ale zajęło jej to dwa miesiące Sprzedaż ruszyła 8 marca, a Friz pochwalił się tym dwa miesiące później.

I chyba wiem, dlaczego to zajęło im aż tyle, pomimo szaleństwa związanego ze sprzedażą lodów. Ekipy słuchają głównie dzieciaki, które mogą tylko wysupłać hajs z kieszonkowego albo poprosić o o to starych. Młody Matczak ma trochę szersze grono słuchaczy – nawet w wieku jego rodziców. Reprezentuje też inny poziom artystyczny – jest nawet doceniany wśród osób, które nie cierpią rapu.

REKLAMA

Płyta „Młody Matczak” 21 września 2021 roku.

* Zdjęcie główne: kadr z YouTube / SBM Label

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA