REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Nie żyje Miłogost Reczek, polski aktor i legenda dubbingu. Jego głosem przemawiali bohaterowie uwielbianych filmów i gier

Miłogost Reczek zmarł w wieku 60 lat - w 2018 roku zdiagnozowano u niego nowotwór złośliwy. Ten filmowy i teatralny aktor był właścicielem jednego z najbardziej rozpoznawalnych głosów w polskim dubbingu - kojarzy go każdy z nas.

14.12.2021
14:02
miłogost reczek nie żyje dubbing polski aktor śmierć
REKLAMA

Miłogost Reczek zmarł 14 grudnia w wieku 60 lat. Cierpiał na szpiczaka mnogiego (nowotwór układu krwiotwórczego), którego zdiagnozowano trzy lata wcześniej, ale oficjalne przyczyny śmierci legendarnego lektora nie zostały podane do publicznej wiadomości. Aktor pochodził z Wrocławia, gdzie urodził się w 1961 roku; w swoim rodzinnym mieście ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną. Przez lata występował na deskach tamtejszego Teatru Polskiego (na scenie zadebiutował jako 24-latek). Jako lektor pracował od 1985 roku; w międzyczasie wystąpił też w wielu filmach i popularnych serialach (po raz ostatni na ekranie pojawił się w serialu "Osiecka" i filmie "EROTICA 2022").

Wkrótce stał się jednym z niekwestionowanych mistrzów polskiego dubbingu - Reczek podkładał głos pod wiele (naprawdę, naprawdę wiele!) znanych postaci w produkcjach animowanych, live action i grach video. Kojarzymy go wszyscy.

REKLAMA

Miłosław Reczek nie żyje. Pozostawił po sobie całą rzeszę mówiących jego głosem postaci

Wymieńmy choć kilka z jego dubbingowych ról. Starszy Obi-Wan w "Gwiezdnych wojnach"; Vesemir i Talar w grach z serii "Wiedźmin"; admirał Hackett w "Mass Effect"; Viktor Vektor w "Cyberpunk 2077"; Homer Simpson w "Simpsonach"; postacie w "League of Legends" czy "Dragon Age". Ponad to "Jak wytresować smoka", "Kung Fu Panda", "Asterix i Obelix", "Miasteczko South Park", "Ben 10", "Fineasz i Ferb"… A to zaledwie wierzchołek góry lodowej.

Miłogost Reczek pracował też przy ponad 300 radiowych słuchowiskach i nagrał całe mnóswo audiobooków. Żegnają go m.in. "Pismo" i Storytel. Na YouTube znajdziecie mnóstwo materiałów, dzięki którym możecie przypomnieć sobie role aktora.

Miłogost Reczek: widzę głosy
REKLAMA
Miłogost Reczek - role

Zdjęcie główne: YouTube, kanał "Widzę głosy"

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA