REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Uncategorized

Znamy zwycięzcę plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Wiemy, kto zwyciężył w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Internauci zadecydowali, że będzie to "rel". Na podium znalazły się również "sigma" i "oporowo". Ponadto kapituła przyznała specjalną nagrodę jury.

07.12.2023
8:56
mlodziezowe slowo roku 2023
REKLAMA

Czas na nową odsłonę dorocznej dyskusji na temat plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku. Zaledwie chwilę temu kapituła konkursu ogłosiła, że w 2023 r. konkurs wygrywa słowo "rel", na które zagłosowało 19 tys. osób.

REKLAMA

"Rel" to Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży

- pisze w uzasadnieniu przewodnicząca jury Anna Wileczek

2. miejsce zajęło słowo "sigma", które oznacza osobę niezależną, pewną siebie, ale też podziwianą. Podium zamyka słowo "oporowo", a więc synonim wyrażenia "do oporu" czy "w opór".

W konkursie zostało wyróżnione jeszcze jedno słowo, tym razem wyłoniła je sama kapituła, a nie internauci. Jury uznało, że specjalne wyróżnienie należy się słowu "oddaje". Jak argumentują, w plebiscycie dominują zapożyczenia, a to słowo wyróżnia się swoją językową kreatywnością.

"Oddaje" w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe” - pisze Marek Łaziński

REKLAMA

W Spider's Web tłumaczymy także Młodzieżowe Słowa Roku z poprzednich edycji:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA