Młodzieżowe Słowo Roku 2021. Co to jest "śpiulkolot"?
Poznaliśmy wyniki plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021! Decyzją internautów w corocznym konkursie PWN zwyciężył... "śpiulkolot". Co oznacza to słowo? I jakie wyrazy zajęły drugie i trzecie miejsce w głosowaniu? Wyjaśniamy.
"Śpiulkolot" Młodzieżowym Słowem Roku 2021! 9656 głosów internautów zapewniło mu zwycięstwo w szóstej edycji plebiscytu. Zwycięskie słowo to "żartobliwy wyraz oznaczający sen, czynność spania, samo udawanie się na spoczynek lub nawet łóżko czy inne przyjemne miejsce do spędzania czasu w objęciach Morfeusza" - tymi słowami wyjaśniła jego znaczenie prof. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, członkini jury. Odnosi się ono, rzecz jasna, do "śpiulkania" (czyli spania) i budzi pozytywne, ciepłe skojarzenia. Przypominamy, że rok temu organizatorzy zrezygnowali z rozstrzygnięcia.
Drugie miejsce (9401 głosów) zajęło "naura", pożegnanie, które dość często zgłaszano również w ubiegłym roku. Trzecie miejsce należy do nieśmiertelnej "twojej starej", którym to zwrotem chętnie posługiwali się również dobijający do trzydziestki milenialsi. Inna sprawa, że to na "śpiulkolot" głosowało najwięcej osób powyżej 18. roku życia, co zdaniem prof. Wileczek sugeruje, że jest ono "wynalazkiem językowym nieco starszej młodzieży lub tych młodych lub czujących się młodo dorosłych, dla których humor internetowy oparty na memach jest chlebem powszednim".
Zresztą, finałowa dwudziestka spośród prawie 2500 zgłoszonych słówek w sporej mierze składała się haseł, powiedzmy, nie pierwszej świeżości. finałową dwudziestkę nie łamiącą regulaminu. Jasne, w opisie konkursu wspomniano, że słowo "nie musi być nowe, slangowe ani najczęściej używane w danym roku", ale zdaje się to nieco kłócić z nazwą plebiscytu i jego pierwotnym założeniem.
Młodzieżowe Słowo Roku to coroczny plebiscyt organizowany przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z projektem "Słowa klucze" w ramach programu "Ojczysty - dodaj do ulubionych". Jego celem z założenia jest wyłonienie najbardziej popularnych wśród młodych ludzi słów, określeń lub wyrażeń w danym roku.
Dobrze, że jest plebiscyt. Dzięki niemu wreszcie dowartościowany został język codziennej komunikacji. Jako językoznawcy dojrzewamy do tego, że on również jest ważny. Nowych słów jest dużo. Wiele z nich jest zupełnie niezrozumiałych dla starszego pokolenia. Moja szesnastoletnia córka zna je wszystkie. Natomiast dwudziestokilkuletni studenci już nie. Z socjologicznego punktu widzenia to jest to samo pokolenie. Jednak kod językowy pozostaje już zupełnie inny
- powiedziała Polskiemu Radiu dr Małgorzata Majewska z Instytutu Dziennikarstwa, Mediów i Komunikacji Społecznej UJ.