Wybrano Młodzieżowe Słowo Roku 2022. Co oznacza "essa"?
Plebiscyt na Młodzieżowe Słowo Roku został rozstrzygnięty. Choć internauci chętnie głosowali na "łymyn", "betoniarz", czy "slay", ostatecznie ich głosami zwyciężyło słowo "essa". Co oznacza?
Młodzieżowe Słowo Roku jest plebiscytem organizowanym od 2016 roku przez Wydawnictwo Naukowe PWN we współpracy z Uniwersytetem Warszawskim. Jego celem jest wyłonienie najciekawszych i najpopularniejszych wśród młodzieży określeń, zwrotów czy wyrażeń. Zwycięzcą 2022 roku zostało słowo "essa", które używane jest jako wyraz radości oraz pozytywnych emocji. Można mieć essę czy być na essie, co oznacza, być wyluzowanym i w stanie błogości.
Co oznacza młodzieżowe słowo roku "essa"?
Zwycięskie słowo jest na tyle pojemne, że obwieści każdy stan – począwszy od ekstatycznego okrzyku radości z (łatwego) zwycięstwa w grze internetowej, uzyskania wysokiej oceny w szkole, szalonej akcji, nieoczekiwanego fartu, spotkania z dobrymi znajomymi aż po zasygnalizowanie „nieznośnej lekkości bytu”. W każdym razie słowo to jest sygnałem czasu uwolnionego z kieratu codziennych żmudnych powinności, ale też wystarczającym usprawiedliwieniem dla robienia rzeczy niezwykłych, ekstremalnych albo po prostu zakazanych -
komentuje Młodzieżowe Słowo Roku 2022 dr hab. prof. ucz. Anna Wileczek z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Obserwatorium Języka i Kultury
Wyróżniono inne młodzieżowe słowa 2022 roku. Jakie?
Essa nie jest jedynym wyróżnionym słowem. Nagrodę jury przyznano wyrazowi "odklejka". Oznacza ono stan czy osoby, oderwane od rzeczywistości. Warto dodać, że w pierwszym etapie konkursu internauci nadesłali prawie 125 tysięcy zgłoszeń. Wśród nich znalazło się 8221 różnych wyrażeń oraz słów. Do finałowej dwudziestki przeszły m.in. baza, betoniarz, cringe, essa, naura, łymyn oraz onuca. W ubiegłym roku młodzieżowym słowem roku zostało wyrażenie śpiulkolot, czyli miejsce do spania.