REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Znamy finalistów Nagrody Literackiej Nike. Na liście Twardoch, Szczygieł i pięciu innych autorów

Literacka Nagroda Nike pomimo różnych zawirowań wciąż jest najbardziej prestiżową nagrodą tego typu w Polsce. Książki laureata lub laureatki mogą liczyć na lepszą sprzedaż i promocję, a także miejsce w historii. Jury wyróżnienia właśnie ogłosiło shortlistę siódemki finalistów. Kto ma szansę otrzymać statuetkę na początku października?

06.09.2019
12:06
nagroda nike 2019
REKLAMA
REKLAMA

Co roku słychać mocne narzekania wszystkich zainteresowanych na kulejące czytelnictwo w naszym kraju. Nie przeszkadza to jednak tym samym osobom ekscytować się wynikami nagród literackich. Widać w tym wszystkim pewną rozbieżność, ale jednocześnie trudno ignorować ogłoszenie siódemki kandydatów do zdobycia Literackiej Nagrody Nike w 2019 roku.

Przed dwunastoma miesiącami analogiczna decyzja wywołała sporo kontrowersji, bo na shortliście nie znalazły się ani jedna powieść czy reportaż, czyli książki najchętniej czytane przez Polaków. Ostatecznie zwycięzcą uznano Marcina Wichę za esej „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”.  W tym roku wspomniane gatunki są jednak najmocniej reprezentowane, więc możemy powiedzieć o pewnym powrocie do normy. Kto spośród dwudziestki nominowanych w maju wciąż ma szansę na zdobycie Nagrody Nike?

Nagroda Nike 2019 - Finaliści tegorocznej edycji literackiej nagrody:

  • Aleksander Kaczorowski „Ota Pavel. Pod powierzchnią”, Czarne
  • Marcin Kołodziejczyk „Prymityw. Epopeja narodowa”, Wielka Litera
  • Szczepan Twardoch „Królestwo”, Wydawnictwo Literackie
  • Małgorzata Rejmer „Błoto słodsze niż miód”, Czarne
  • Mariusz Szczygieł „Nie ma”, Dowody na istnienie
  • Zyta Rudzka „Krótka wymiana ognia”, W.A.B.
  • Juliusz Strachota „Turysta polski w ZSRR”, Ha!art
nagroda nike 2019 class="wp-image-321144"

Na liście najlepszych książek ostatnich miesięcy znalazły się cztery powieści, dwa reportaże i jedna biografia. Dwóch przedstawicieli ma Wydawnictwo Czarne, pozostałe oficyny wydawnicze doczekały się po jednej pozycji. Wśród nominowanych znalazło się kilka dobrze znanych postaci (przede wszystkim Mariusz Szczygieł, Szczepan Twardoch i Zyta Rudzka), ale też mniej głośnych autorów i autorek. Kto już wkrótce będzie mógł cieszyć się z nagrody?

REKLAMA

W ostatnich latach zwyciężały esej, reportaż historyczny i książka poetycka. Ostatnią powieścią nagrodzoną Nike były „Księgi Jakubowe” Olgi Tokarczuk. Być może jury w składzie Maryla Hopfinger, Dariusz Kosiński, Anna Nasiłowska, Antoni Pawlak, Paweł Próchniak, Teresa Bogucka, Agata Dowgird, Joanna Szczęsna, i Marek Zaleski (przewodniczący) postanowi wrócić do tego gatunku.

Zwycięzcę 23. edycji Nagrody Nike poznamy 6 października na uroczystej gali. Wybrana osoba otrzyma 100 tys. złotych i statuetkę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA