REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki
  3. Dzieje się

Natalie Portman przeprowadziła wywiad z Olgą Tokarczuk. O czym rozmawiały?

Natalie Portman jest nie tylko aktorką, ale również pisarką, reżyserką, feministką i osobą, która wspiera organizacje pomagające w kryzysach humanitarnych. Bliska sercu Portman jest również literatura Olgi Tokarczuk. 41-letnia aktorka przeprowadziła wywiad z polską laureatką Nagrody Nobla w ramach klubu książkowego Natalie's Book Club. Natalie rozmawiała z Olgą Tokarczuk o książce "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

11.01.2023
17:35
Natalie Portman
REKLAMA

Po tym, Gdy Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok, jej twórczość została rozpropagowana na świecie. Książkami polskiej pisarki zachwycają się też wielkie gwiazdy. Natalie Portman we wrześniu 2022 roku polecała na swoim Instagramie książkę Tokarczuk - "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Aktorce, której tematyka zwierząt i ich praw jest wyjątkowo bliska, upodobała sobie właśnie tę pozycję polskiej noblistki.

REKLAMA

Natalie Portman rozmawia z Olgą Tokarczuk. Tematem rozmowy książka "Prowadź swój pług przez kości umarłych".

 Uwielbiam sposób, w jaki ta baśniowa polska powieść łączy tajemnicę, czarną komedię, politykę i filozofię. Janina, astrolog, która woli towarzystwo zwierząt, wyrusza w podróż, by zbadać pojawiające się wokół niej trupy. Między Janiną a myśliwymi dochodzi do pewnych konfliktów. Mam nadzieję, że w tym miesiącu będziecie czytać razem ze mną - polecała książkę Tokarczuk Natalie Portman.

Gwiazda "Czarnego łabędzia" wróciła raz jeszcze do tej książki, tym razem rozmawiając z samą autorką - Olgą Tokarczuk. Natalie przeprowadziła wywiad z polską pisarką w ramach  klubu książkowego Portman - Natalie's Book Club. Natalie ciekawiło m.in. dlaczego Tokarczuk postanowiła opowiedzieć o relacji natury i zwierząt z człowiekiem. Tokarczuk wyjaśniła, że temat cierpienia zwierząt był jej bliski od zawsze, natomiast tworząc postać Janiny Duszejko, chciała, żeby to była osoba starsza, gdyż zdaniem pisarki zbyt dużo jest w mediach młodych, a za mało miejsca poświęca się osobom dojrzałym.

Olga odpowiedziała też na pytanie Portman, dotyczące tego, iż bohaterka jej książki ma swój własny język, podkreślający wyjątkowość i niezależność Janiny Duszejko. W rozmowie Tokarczuk opowiedziała też, jak pracowała nad dwiema książkami jednocześnie: "Księgami Jakubowymi" oraz "Prowadź swój pług przez kości umarłych". Polska pisarka podkreśliła, że miała dwa stoły, gdzie pracowała nad książkami. Przy jednym była zawalona stosem materiałów źródłowych do "Ksiąg", z kolei przy drugim, mniejszym mogła się skupić na pisaniu historii Duszejko.

Natalie Portman zachwycona sposobem pracy Olgi Tokarczuk

REKLAMA

Zresztą w komentarzu do wideo na Instagramie klubu książkowego Natalie, aktorka przyznała, że jest pod ogromnym wrażeniem tego, w jaki sposób udało się napisać Oldze Tokarczuk dwie książki jednocześnie.

To był wielki zaszczyt móc porozmawiać z Olgą Tokarczuk, autorką naszego wrześniowego wyboru książki i laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury 2018 roku. Uwielbiałem dyskutować o sposobach, w jaki ludzie są związani z drzewami, rzekami i zwierzętami. I wciąż jestem zdumiona, że Olga napisała "Prowadź swój pług przez kości umarłych" jednocześnie pisząc "Księgi Jakubowe" - zachwycała się Natalie Portman.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA