REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy /
  3. VOD
  4. Netflix /

Netflix dokończył film Druga strona wiatru za Orsona Wellesa. Zobacz pierwszy zwiastun i plakat

Orson Welles to jeden z największych artystów kina. Reżyser Dotyku zła nie dokończył jednak większości swoich dzieł w ostatnich latach życia. Zadania dokończenia filmu Druga strona wiatru po 40 latach podjął się Netflix. Opublikowano pierwszy zwiastun produkcji.

29.08.2018
19:16
Netflix pokazał pierwszy zwiastun filmu Orsona Wellesa, Druga strona wiatru
REKLAMA
REKLAMA

Druga strona wiatru to dzieło zainspirowane życiem i śmiercią Ernesta Hemingwaya. Welles znał słynnego pisarza i po jego samobójczej śmierci wpadł na pomysł stworzenia filmu o podstarzałym entuzjaście walk byków, który zaczyna darzyć uczuciem młodego torreadora. W ciągu lat film ewoluował i finalnie stał się eksperymentalną opowieścią o byłym gwiazdorze Hollywood, który próbuje wskrzesić karierę kontrowersyjnym, dziwacznym filmem pełnym scen seksu i przemocy.

Prace nad Drugą stroną wiatru trwały sześć lat.

Nakręcono ogółem dziesięć godzin surowego materiału. W filmie wzięło udział wielu aktorów, reżyserów i naturszczyków, co dodatkowo powiększyło problemy finansowe projektu. Orson Welles nigdy nie dokończył montażu swojego filmu, w czym skutecznie przeszkadzały mu spory o prawa własności i zła kondycja finansowa twórcy Obywatela Kane'a. Spory trwały jeszcze wiele lat po jego śmierci aż w 2014 roku doszło do ugody.

orson welles film class="wp-image-196327"

Trzy lata później prawa dystrybucyjne do ukończonej produkcji przejął Netflix.

Oficjalna premiera filmu odbędzie się podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a niedługo później Druga strona wiatru trafi do bibliotek Netfliksa na całym świecie. To nietypowa produkcja jak na serwis, który może się pochwalić niewielką liczbą starych filmów. Być może premiera filmu Wellesa będzie papierkiem lakmusowym sprawdzającym zainteresowanie użytkowników Netfliksa takimi produkcjami.

REKLAMA

Pierwszy opublikowany zwiastun wyraźnie pokazuje, że Druga strona wiatru będzie dokładnie tak dziwnym i zaskakującym filmem, jak sobie tego życzył Welles. Będzie to swoisty film wewnątrz filmu. Mockument przeradzający się w fikcję, która przechodzi chwilę później w rzeczywistość. Na pierwszy rzut oka przypomina wręcz bardziej dokument wykorzystujący nagrane wcześniej materiały, jak niż film fabularny.

Druga strona wiatru pojawi się na Netfliksie 2 listopada 2018 roku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA