REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tak powstawało trzęsienie ziemi, ale bez wzrostu napięcia. Nieznana historia Psychozy

Alfred Hitchcock dla każdego domorosłego kinomaniaka jest istnym sacrum - nie wypada o nim mówić źle. "Psychoza" jest filmem kultowym, z którym nie wypada się nie zapoznać. W moim przypadku proces ten przebiegał niezwykle kłopotliwie, bo oto w połowie seansu zacząłem delikatnie pochrapywać przeszkadzając innym widzom...

16.04.2013
10:00
Tak powstawało trzęsienie ziemi, ale bez wzrostu napięcia. Nieznana historia Psychozy
REKLAMA
REKLAMA

Właśnie zwizualizowałem sobie wiadra pomyj lecące w moją stronę. "Psychoza" nie zrobiła na mnie specjalnego wrażenia. Czyżby syndrom japońskiego turysty w Paryżu? Oczekiwałem wiele, a dostałem mniej, niż się spodziewałem? Być może jestem już wystarczająco popkulturowo zepsuty, a może dlatego, że thriller nie jest moim ulubionym gatunkiem. Tak czy inaczej za sam koncept jak i - nawet dzisiaj - wizjonerską realizację należą się brawa.

Dla osób, które nawet obok zasłony prysznicowej nie mogą przejść obojętnie, powstał film "Hitchcock". Powstawały już filmy dokumentalne o powstawaniu hollywoodzkich blockbusterów, ale tu mamy sytuację niezwykłą. Trudno mówić o uzupełniającym projekcie, gdy w grę wchodzi spory budżet i gwiazdorska obsada. A co znajdziemy w książce, która stanowi podwaliny "Hitchcocka"?

REKLAMA

Dzieło Stephena Rebello jest dokładnym przewodnikiem po filmie. Znalazło się tu miejsce na wszystko, o czym zamarzy entuzjasta twórczości Hitchcocka: kim był reżyser, jakimi środkami powstawała "Psychoza", jak wyglądał proces produkcji i wreszcie - co było inspiracją do powstania filmu. Czy jest to historia pasjonująca? Cóż, nie. Czytając "Nieznaną historię Psychozy" czułem się, jakbym czytał jakiś leksykon. Być może to właściwe wrażenie, ale prawdę powiedziawszy spodziewałbym się nieco więcej literackiego polotu.

Komu można polecić tę książkę? Tylko osobom, które przyklasnęłyby pomysłowi noclegu w motelu na odludziu, położonym w pobliżu przerażającej willi. I którzy mają zbędne 18,90 w portfelu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA