REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacki Nobel 2021: poznaliśmy zwycięzcę

Przyznano Literackiego Nobla 2021! Otrzymał go Abdulrazak Gurnah, powieściopisarz z Tanzanii, który mieszka w Wielkiej Brytanii.

07.10.2021
13:54
nobel 2021 literatura abdulrazak gurnah annie ernaux
REKLAMA

Abdulrazak Gurnah z Noblem 2021! Powieściopisarz urodził się na Zanzibarze w 1948 roku, a do Wielkiej Brytanii przybył pod koniec lat 60. jaku student - i już tam został. Obecnie jest już na emeryturze, ale długo wykładał literaturę na Kent University. W swoich utworach porusza przede wszystkim kwestie emigracji, które doskonale zna z własnego doświadczenia. Co ciekawe, prawie nikt nie typował Gurnaha jako zwycięzcy - ani bukmacherzy, ani eksperci. Informacja, którą przekazała Akademia Szwedzka, była więc dla wielu zaskoczeniem.

REKLAMA

Literacki Nobel 2021: Abdulrazak Gurnah

Literacki Nobel - zwycięzca 2021
REKLAMA

Po publikacji książki "Paradise" uważa się go za jednego z najpoważniejszych postkolonialnych autorów. Literacką Nagrodę Nobla przyznano mu za "bezkompromisową i współczującą analizę skutków kolonializmu i losu uchodźcy w przepaści między kulturami i kontynentami". Członek Akademii uzasadnia, że Gurnah w swych dziełach z przejęciem i pietyzmem bada efekty kolonializmu w Afryce Wschodniej - i to, jak wpłynął on na życie osób indywidualnych, które oderwano od swoich korzeni.

Przypominamy, że Literackiego Nobla przyznaje się od 120 lat, a najczęściej otrzymują go twórcy z zachodniego kręgu kultury. Już 30 razy otrzymali go autorzy (prozaicy i poeci) anglojęzyczni. Francuskojęzycznych było czternastu, podobnie niemieckojęzycznych. Nagrodę zgarnęła też piątka Polaków. Najmłodszym noblistą był Rudyard Kipling, czterdziestodwulatek.

Zwycięzcy, poza wyróżnieniem (medal, dyplom), otrzymują też nagrodę finansową (w tym roku było to aż 980 tys. euro). Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii z innych państw, profesorowie literatury, przewodniczący związków pisarzy i członkowie Szwedzkiej Akademii. Według bukmacherów w tym roku największe szanse na zwycięstwo mieli Francuzka Annie Ernaux i Kenijczyk Ngugi wa Thiong'o. W ubiegłym roku Literacką Nagrodę Nobla otrzymała amerykańska poetka Louise Glück.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA