REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Literacki Nobel 2020 przyznany. Laureatką została amerykańska poetka

Poznaliśmy zdobywcę tegorocznej Nagrody Nobla. Akademia Szwedzka wyróżniła amerykańską poetkę Louise Glück.

08.10.2020
13:07
Literacki Nobel 2020 przyznany. Laureatką została amerykańska poetka
REKLAMA
REKLAMA

Po kontrowersjach związanych z przyznawaniem literackiej Nagrody Nobla wygląda na to, że wreszcie sytuacja się uspokoiła i Akademia Szwedzka wróci do regularnego przyznawania swoich wyróżnień.

W tym roku wyróżniona została Louise Glück.

Louise Glück to amerykańska poetka i eseistka. Urodziła się 22 kwietnia 1943 w Nowym Jorku. Ma na swoim koncie między innymi Nagrodę Pulitzera, National Book Award, National Book Critics Circle Award. Wśród tematów poruszanych przez poetkę pojawiają się: strata, odrzucenie, traumy i trudne relacje międzyludzkie.

W zeszłym roku sprawa była o tyle wyjątkowa, że przyznano w sumie dwie nagrody. Za 2019 otrzymał ją Peter Handke, a za 2018 Olga Tokarczuk. Wszystko dlatego, że w 2017 roku w Akademii Szwedzkiej wybuchł skandal obyczajowy. Jean-Claude Arnault, mąż Katariny Frostenson, która jest członkinią Akademii, został oskarżony o gwałt i przecieki dotyczące laureatów Nobla w dziedzinie literatury. W tle pojawił się również skandal finansowy, bo wspomniany francusko-szwedzki reżyser i fotograf otrzymywał pieniądze na utrzymanie klubu. Powyższa sytuacja sprawiła, że Akademia znalazła się w kryzysie, a niektórzy członkowie zaczęli po prostu ją opuszczać.

REKLAMA

Zeszłoroczne przyznanie Nagrody Nobla było też o tyle wyjątkowe, że otrzymała ją nasza rodaczka, Olga Tokarczuk. Sprawiło to, że nie tylko wiele osób sięgnęło po jej powieści (również w Polsce), ale nareszcie zaczęła się dyskusja o roli literatury w życiu społecznym, a także dość nieoczekiwana debata o roli polityków w promocji pisarzy. Choć ta ostatnia miała zdecydowanie zbyt wysoką temperaturę, to i tak była pouczająca, bo przypomniała choćby o roli tłumaczy w popularyzacji dzieł. Czy tegoroczna nagroda wzbudzi podobne emocje? Mam taką nadzieję.

Literacka Nagroda Nobla przyznawana jest od 1901 roku. Zwycięzca otrzymuje dziewięć milionów szwedzkich koron (czyli ponad 3,5 mln).

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA