REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Przyznano literacką Nagrodę Nobla 2022! Kto zdobył to prestiżowe wyróżnienie?

Przyznano literackiego Nobla 2022! Otrzymała go Annie Ernaux, prozaiczka, feministka i jedna z najważniejszych współczesnych pisarek francuskich.

06.10.2022
15:13
nobel literacki 2022 annie ernaux nagroda
REKLAMA

Dołącz do Disney+ z tego linku i zacznij oglądać głośne filmy i seriale.

Annie Ernaux zdobyła literacką Nagrodę Nobla 2022! Powieściopisarka wychowała się w dzielnicy robotniczej, co znacząco wpłynęło na jej twórczość. Ukończyła studia w dziedzinie literatury współczesnej na Université de Rouen, w latach 60. i 70. uczyła francuskiego w szkołach średnich, a później została wykładowczynią na Centre National d'Enseignement par Correspondance. Ernaux słynie z krótkich i pisanych oszczędnych stylem autobiograficznych powieści z wątkami feministycznymi i analizą ludzkich emocji. Z czasem zaczęła częściej sięgać po motywy historyczne i społeczne.

REKLAMA

Nobel literacki 2022: Annie Ernaux

REKLAMA

Zwycięstwo Ernaux nie było tak zaskakujące, jak wyróżnienie Abdulrazaka Gurnaha w ubiegłym roku. Francuzka znajdowała się w gronie wskazywanych przez krytyków i bukmacherów faworytów (byli to m.in. Michel Houellebecq, Salman Rushdie, Ngũgĩ wa Thiong’o, Salim Bakarat). W uzasadnieniu Akademia Szwedzka oznajmiła, że przyznała tę nagrodę Ernaux za "odwagę i chirurgiczną precyzję, z jaką odkrywa korzenie wyobcowania oraz społecznych ograniczeń, jakim podlega jednostkowa pamięć".

Przypomnę, że Literackiego Nobla przyznaje się od 121 lat, a najczęściej otrzymują go twórczynie i twórcy z zachodniego kręgu kultury. Już 30 razy otrzymali go autorzy (prozaicy i poeci) anglojęzyczni. Liczba laureatów francuskojęzycznych dobiła właśnie do piętnastu. Nagrodę zgarnęła też piątka Polaków. Najmłodszym noblistą był Rudyard Kipling, czterdziestodwulatek. Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury otrzymuje się za "wybitną pracę na rzecz idealistycznych tendencji", a laureatów wybiera niezależna Akademia Szwedzka. Przez 121 lat cztery razy nagrodę otrzymały dwie osoby jednocześnie, a siedem razy nie otrzymał jej nikt. Wśród 118 nagrodzonych pisarzy było zaledwie 16 kobiet.

Zwycięzcy, poza wyróżnieniem (medal, dyplom), otrzymują też nagrodę finansową (w zeszłym roku było to aż 980 tys. euro). Kandydatów zgłaszają poprzedni laureaci, członkowie podobnych akademii z innych państw, profesorowie literatury, przewodniczący związków pisarzy i członkowie Szwedzkiej Akademii.

Literacka Nagroda Nobla 2022
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA