REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

Oscary 2020: „Boże ciało” walczyło zażarcie, ale najlepszym filmem międzynarodowym wybrano inne dzieło

Noc oscarowa drugi rok z rzędu wiązała się ze szczególnymi emocjami wśród polskich widzów. Najnowszy film Jana Komasy pt. „Boże ciało” znalazł się wśród pięciu filmów nominowanych do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Niestety, to nie produkcji z Bartoszem Bielenią w roli głównej udało się zdobyć statuetkę.

10.02.2020
4:41
oscary 2020 boże ciało
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnie sezony oscarowe są dla rodzimych filmów szczególnie szczęśliwe. Lepsza forma rodzimych filmowców przełożyła się na zainteresowanie członków Amerykańskiej Akademii Filmowej, którzy w poprzednich dziesięciu latach wręczyła naszych twórcom aż siedem nominacji i jedną statuetkę. Szczególnie obfita była poprzednia ceremonia rozdania, w trakcie której „Zimna wojna” stanęła przed szansą zdobycia aż trzech Oscarów (ostatecznie skończyło się bez nagrody).

Podczas dzisiejszej gali polski film stanął przed równie trudnym zadaniem co ostatni film Pawła Pawlikowskiego. „Zimna wojna” musiała rywalizować z rewelacją poprzedniego sezonu - „Romą” Alfonso Cuarona - a „Boże ciało” stanęło naprzeciwko czwórce niezwykle silnych kandydatów do Oscara dla filmu międzynarodowego. Najgłośniej w ostatnich tygodniach było o koreańskim „Parasite”, ale na liście nominowanych znalazły się też nowy film Pedro Almodovara, „Ból i blask”, francuski dramat, „Nędznicy” oraz dokumentalna „Kraina miodu”.

Oscary 2020 Boże ciało - kto zdobył nagrodę dla najlepszego filmu międzynarodowego?

Ostatecznie Oscar trafił do „Parasite” Bong Joon-ho. Ten wybór nie jest zaskoczeniem, bo koreański thriller i czarna komedia w jednym był nominowany w aż sześciu kategoriach, a wcześniejszej przeszedł gwałtownie przez inne najważniejsze festiwale na całym świecie. Nie była to zresztą jedyna nagroda dla ekipy z azjatyckiego kraju, która wyjedzie z Hollywood również ze statuetkami za najlepszy scenariusz oryginalny, reżyserię i ogółem najlepszy film.

REKLAMA

Nie zmienia to faktu, że międzynarodowa kariera „Bożego ciała” robi spore wrażenie. Dzięki oscarowej nominacji zainteresowanie polską produkcją na całym globie będzie automatycznie zdecydowanie większe. Twórcy na pewno liczą na w pełni międzynarodową dystrybucję. A film Jana Komasy zapewne zdobędzie też niejedną statuetkę podczas rodzimych ceremonii rozdania nagród.

Parasite” z Oscarem dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Recenzję produkcji znajdziecie TUTAJ.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA