REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Dzieje się

Paszporty Polityki 2021 rozdane. Wielkie zwycięstwo reżyserki filmu "Inni ludzie"

Paszporty Polityki rozdano dziś po raz dwudziesty dziewiąty w historii. Jedna z najważniejszych polskich nagród kulturalnych koncentruje się na młodych i szczególnie obiecujących artystach, którzy zrobili największe wrażenie na jury w danym roku.

18.01.2022
21:38
paszporty polityki
REKLAMA

Wieczorem 18 stycznia odbyła się oficjalna gala rozdania jednej z najważniejszych nagród kulturalnych w naszym kraju. Paszporty Polityki 2021 miały za zadanie wskazać osoby, które w poprzednich dwunastu miesiącach najlepiej przyczyniły się do rozwoju rodzimej kultury. Nazwiska nominowanych artystów znaliśmy już od początku grudnia, ale dopiero teraz dowiedzieliśmy, którzy z nich szczególnie mocno przemówili do jury.

Nominacje do tegorocznych Paszportów Polityki przyznano w siedmiu kategoriach (film, teatr, literatura, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna i kultura cyfrowa). Oprócz tego w trakcie gali przyznano też tytuł Kreatora Kultury 2021 oraz po raz drugi z rzędu nagrodę specjalną w kategorii "Kultura zdalna". Wydarzenie organizowane przez tygodnik "Polityka" odbywało się w formie hybrydowej z uwagi na panującą obecnie sytuację pandemiczną. Rolę prowadzących gali pełnili Grażyna Torbicka i naczelny magazynu Jerzy Baczyński, a odczytywanie laureatów można było śledzić na antenie TVN-u lub online.

REKLAMA

Paszporty Polityki 2021 - pełna lista zwycięzców:

Wygraną w często najbardziej medialnej kategorii "Film" za "boleśnie prowokacyjne spojrzenie na złożoną polską rzeczywistość, pasję i odwagę łamania gatunkowych stereotypów oraz wybitne umiejętności reżyserskie" została ostatecznie Aleksandra Terpińska, czyli reżyserka "Innych ludzi". Ta produkcja będzie dostępna w kinach od 18 marca. Zwycięstwem może się też pochwalić autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych Dominik Strycharski. Pewną niespodzianką była nagroda ex aequo dla Jany Shostak oraz Mikołaja Sobczaka. Tytuł Kreatora Kultury 2021 otrzymała Katarzyna Nosowska.

Wszyscy zwycięzcy nagrody Paszporty Polityki 2021:

REKLAMA
 • Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
 • Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
 • Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
 • Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
 • Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
 • Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
 • Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios
 • Kultura zdalna (nagroda specjalna): Unsound Festival
 • Kreator kultury: Katarzyna Nosowska

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA