REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się

Nie żyje Paweł Huelle. Ceniony pisarz zmarł w wieku 66 lat

Nie żyje Paweł Huelle. Był uznanym pisarzem, poetą oraz wykładowcą uniwersyteckim. Informację o śmierci gdańskiego artysty potwierdziły w rozmowie z Gazetą Wyborczą osoby z bliskiego otoczenia Huellego. Smutna wiadomość pojawiła się też w mediach społecznościowych prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz.

27.11.2023
15:39
Nie żyje Paweł Huelle
REKLAMA

Zmarł Paweł Huelle, polski poeta, pisarz, a także wykładowca. Informację o jego śmierci potwierdziła poetka oraz krytyczka literacka, Anna Janko. W mediach społecznościowych smutną wiadomość przekazała też prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz.

Więcej o książkach przeczytasz w Spider's Web:

REKLAMA

Nie żyje ceniony gdański pisarz, Paweł Huelle.

Paweł Huelle nie żyje, to tragiczna wiadomość. Wielką stratę poniosła kultura, wielką stratę poniósł też Gdańsk, bo Gdańsk to jego miasto. Bardzo je kochał. Tu się urodził, tu tworzył i tu zostawił wielu wiernych przyjaciół. Dziękujemy za każdą powieść, opowiadanie, wiersz, utwór sceniczny

- czytamy na Instagramie Dulkiewicz.

Paweł Huelle urodził się 10 września 1957 roku w Gdańsku. Był absolwentem filologii polskiej na Uniwersytecie Gdańskim. Był zaangażowany w działalność związaną z NSZZ "Solidarność", natomiast po tym, gdy wprowadzono stan wojenny, współpracował z wydawnictwami podziemnymi. W 2019 roku został powołany w skład Rady Kultury Gdańskiej.

Największą popularność przyniosła Huelle książka "Weiser Dawidek". Do najpoczytniejszych tytułów pisarza należą też m.in. "Mercedes Benz. Z listów do Hrabala", "Śpiewaj ogrody" i "Castrop". Huelle za swoją twórczość zdobył liczne nagrody, m.in. Paszport Polityki, ale też nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Uhonorowany również został Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

REKLAMA

Powieść "Weiser Dawidek" została zekranizowana

Warto podkreślić, że wydana w 1987 roku powieść "Weiser Dawidek", która przyniosła Huelle wielką popularność, została zekranizowana przez Wojciecha Marczewskiego w 2000 roku. Również na podstawie twórczości Pawła Huelle kilkukrotnie stworzono spektakle teatralne. Paweł Huelle miał 66 lat.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA