REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Najlepsze książki kryminalne 2023 roku. Wybieramy 10 tytułów

Wielkimi krokami zbliżamy się do końca roku, a to oznacza czas podsumowań. Tym razem wybieramy najlepsze i najpopularniejsze powieści kryminalne - książki, towarzyszące czytelnikom w autobusie, na wakacjach i podczas weekendowej laby, którzy niekiedy nawet zarwali nockę, chcąc zaspokoić ciekawość i dotrzeć do końca intrygujących, ale i niezwykle mrocznych historii.

29.10.2023
14:37
Najlepsze książki kryminalne 2023 roku. Wybieramy 10 tytułów
REKLAMA

Chcąc nie chcąc zbliża się koniec roku. I choć to dopiero końcówka października, to w serwisie Spider's Web zaczęliśmy już powoli tworzyć tegoroczne podsumowania - do tej pory wybraliśmy najlepsze polskie seriale, najlepsze seriale serwisu Netflix, a także najlepsze horrory 2023 roku (co może być dobrą podpowiedzią, co obejrzeć w nadchodzące Halloween). Aż w końcu przyszedł czas na zestawienie najlepszych książek kryminalnych, które ukazały się w tym roku na polskim rynku wydawniczym. Wybieramy 10 najlepszych tytułów.

REKLAMA

Spis treści:

Najlepsze kryminały 2023: 10. Jo Nesbo "Nocny dom"

Jo Nesbo rozpieszcza swoich czytelników. Pod koniec zeszłego roku na rynku wydawniczym pojawiła się kontynuacja hitowego cyklu z detektywem Harrym Holem, "Krwawy księżyc", a w te wakacje, nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego, zadebiutowała krótka i mroczna powieść "Nocny dom". Głównym bohaterem horroru jest nastoletni Richard Elauved, który po śmierci rodziców w pożarze domu przeprowadza się do ciotki i wuja. Mieszkańcy Ballantyne traktują chłopaka jak wyrzutka, dlatego, kiedy okazuje się, że zniknął jeden uczeń, wszystkie podejrzenia padają na Richarda. Gdy wychodzi na jaw, że ślad zaginął po jeszcze innym koledze z klasy, nastolatek będzie musiał jak najszybciej udowodnić swoją niewinność i stawić czoła mrocznej magii, która opętała tajemnicze miasteczko.

 class="wp-image-2449972"

9. Wojciech Chmielarz "Za granicą"

Choć "Za granicą" nie jest flagową powieścią Wojciecha Chmielarza, to mimo wszystko popularny autor kryminałów dostarczył lekką pozycję, którą można z przyjemnością pochłonąć w jeden wieczór. Akcja jednego z najnowszych kryminałów Chmielarza rozgrywa się w upalnym lipcu w słonecznej Chorwacji, gdzie Daria i Marek wraz z 4-letnim synkiem Antkiem postanawiają spędzić swój tydzień wakacji. Kilkunastogodzinna podróż samochodem zostaje przerwana przy samym finiszu, kiedy niespodziewanie zauważają na drodze młodą kobietę, próbującą złapać stopa. Vera okazuje się być Szwedką, która wraz ze swoim dużo starszym mężem Johanem także przyjechała na wakacje do Chorwacji. Nowo poznane małżeństwo wydaje się być bardzo otwarte i wykazuje chęci, by coraz bardziej zacieśniać więzi z wczasowiczami z Polski. Tymczasem Marek nieoczekiwanie musi przerwać swój urlop, a Daria, wykorzystując wolny czas, zbliża się do zagranicznych sąsiadów, zapoczątkowując tym serię wypadków, które okażą się nieodwracalne w skutkach.

 class="wp-image-2449975"

8. Camilla Lackberg, Henrik Fexeus "Kult"

"Kult" to 2. tom z cyklu o mentaliście Vincencie Walderze autorstwa Camilli Lackberg i Henrika Fexeusa. Szwedzka autorka powieści kryminalnych po raz kolejny nie zawiodła, dostarczając czytelnikom trzymającą w napięciu pozycję. Fabuła skupia się na dobrze już znanej Minie Dabiri, która wraz z negocjatorem Adamem Blomem prowadzi dochodzenie w sprawie porwania 5-letniego Ossiana. Gdy okazuje się, że nowa sprawa łączy się z poprzednią, inspektorka prosi o pomoc mentalistę Vincenta Waldera, który pomagał jej przy wcześniejszym śledztwie. Znawca psychologii rozpoczyna współpracę z policją, rozpoczynając wyścig z czasem i bezwzględnym mordercą.

 class="wp-image-2449984"

7. Remigiusz Mróz "Światła w popiołach"

"Światła w popiołach" to jedna z bestsellerowych powieści Remigiusza Mroza i 5. już tom z cyklu o Sewerynie Zaorskim, której akcja rozgrywa się w Żeromicach, gdzie wiele lat temu dwoje nastolatków spłonęło w starym pustostanie. Do sprawy, która została zakwalifikowana jako wypadek, nikt nie wracał, dopóki w okolicy nie znaleziono zwęglonego ciała, które jakby zostało przeniesione w czasie. Odpowiedzi na rodzące się pytania szuka Kaja Burzyńska, która wraca do pracy po urlopie macierzyńskim. Do pomocy angażuje mężczyznę, który nie ma pojęcia, że jest ojcem jej nowo narodzonego dziecka.

 class="wp-image-2450047"

6. Juan Gomez-Jurado "Reina Roja. Czerwona królowa"

Choć "Reina Roja. Czerwona królowa" zadebiutowała już w 2018 roku, to na polskim rynku wydawniczym pojawiła się dopiero w kwietniu bieżącego roku. Okazało się, że był to strzał w dziesiątkę, bo hiszpański bestseller pokochali również Polacy. Akcja powieści rozgrywa się w Madrycie, gdzie zamordowany został syn prezeski jednego z największych banków w Hiszpanii. Po zabójcy, który obszedł środki bezpieczeństwa w ekskluzywnej willi, nie został ani jeden ślad. Śledztwo, we współpracy z enigmatyczną Antonią Scott, prowadzi inspektor Jon Gutierrez. I nie spoczną, dopóki nie odnajdą sprawcy.

 class="wp-image-2450023"

5. Robert Małecki "Urwisko"

"Urwisko" to druga już część z cyklu kryminalnego Roberta Małeckiego o Marii Herman i Olgierdzie "Zero Siedem" Borewiczu, czyli policyjnym duecie z Archiwum X, którzy zajmują się prowadzeniem nierozwiązanych, dawnych spraw. Tym razem zawodowi partnerzy wracają do sprawy sprzed kilku lat, dotyczącej śmierci dziecka na skutek hipertermii, gdy w najbardziej upalny dzień czerwca dziewczynka zostaje zamknięta w samochodzie, a jej matka po tragicznym wydarzeniu znika bez śladu. Śledztwo, które rozpoczęte zostało w 2017 roku zawiera mnóstwo luk i niedopowiedzeń, a w próby rozwikłania zagadki przeplatają się z życiem prywatnym Marii Herman oraz owianej tajemnicą pobocznej działalności Olgierda.

 class="wp-image-2450029"

4. Edward Powys Mathers "Żuchwa Kaina"

"Żuchwa Kaina", która została ponownie odkryta po latach, w tym roku dotarła również na polski rynek wydawniczy i zachwyciła wszystkich miłośników kryminałów. W 1934 roku Edward Powys Mathers, znany jako Torquemada, wydał zbiór "The Torquemada Puzzle Book". Znalazła się tam również "Żuchwa Kaina", powieść-łamigłówka złożona ze stu stron wydrukowanych w całkowicie przypadkowej kolejności. Jest ona o tyle wyjątkowa, że to czytelnik musi rozwikłać zagadkę sześciu morderstw i ujawnić tożsamość zabójców, w czym pomogą mu logika oraz uważne i inteligentne czytanie. Do tej pory udało się to nielicznym.

 class="wp-image-2450032"

3. Anna Kańtoch "Samotnia"

Autorka trylogii z Krystyną Lesińską wróciła z nową, wielowarstwową powieścią o odosobnieniu "Samotnia", której głównym bohaterem jest autor kryminałów Leon Cichy. Do pewnego momentu mężczyzny nie opuszczała dobra passa, jednak po trzydziestce wszystko uległo zmianie - żona zażądała rozwodu, a on sam po powrocie z wakacji został potrącony przez samochód. Kiedy w szpitalu okazało się, że Leon stracił wzrok, pisarz stał się całkowicie zależny od niedawno poznanej młodej kobiety. Cichemu przechodzi również przez myśl, że kompletnie stracił rozum, bo przecież to niemożliwe, aby inna osoba zastąpiła jego nową wybrankę, gdy ten był nieprzytomny.

 class="wp-image-2450005"

2. Robert Małecki "Zrost"

Robert Małecki po 3 latach powrócił z kontynuacją cyklu o komisarzu Bernardzie Grossie i nie zawiódł swoich czytelników. Tym razem Gross będzie musiał rozwikłać tajemniczą sprawę śmierci starszego człowieka, który zostaje znaleziony w jeziorze niedaleko Chełmży. Nie wiadomo jednak, czy był to nieszczęśliwy wypadek, samobójstwo czy może morderstwo. Kiedy komisarz zagłębia się w przeszłość ofiary, okazuje się, że historia zmarłego skrywa w sobie ogrom mroku. Sam Bernard Gross stanie przed jednym z największych wyzwań w swojej policyjnej karierze, próbując jednocześnie znaleźć odpowiedź, kto stoi za wyrządzeniem krzywdy jego własnej rodzinie.

 class="wp-image-2450038"

Najlepsze kryminały 2023: 1. Jakub Szamałek "Stacja"

Jakub Szamałek, autor bestsellerowej serii "Ukryta sieć", powrócił ze swoją kolejną powieścią, która zachwyciła czytelników w całej Polsce. Główną bohaterką książki jest Lucy Poplasky, która po swojej ostatniej misji NASA marzy o tym, by ponownie znaleźć się na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Gdy wreszcie udaje jej się spełnić marzenie, jako dowódczyni ekspedycji musi zmierzyć się z dyplomatycznymi napięciami między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. To jednak nie jej jedyny problem - zarówno Lucy, jak i całej załodze zagraża tajemnicza awaria. Tym samym czterysta kilometrów od Ziemi sześcioro astronautów będzie musiało przezwyciężyć wzajemną nieufność, aby przetrwać.

 class="wp-image-2450041"
REKLAMA

Nie tylko o książkach kryminalnych piszemy również w innych artykułach na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA