REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV
  3. Filmy /
  4. Seriale

Nie tylko Netflix i HBO GO. Najlepsze płatne usługi VoD dostępne w Polsce

Już od dłuższego czasu trudno nam narzekać na rynek VoD w Polsce. Konkurencja na nim jest spora, co nas powinno cieszyć. Przyjrzyjmy się bliżej czołowym dostawcom filmów i seriali w naszym kraju.

11.04.2018
10:57
polskie dokumenty w vod.pl
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętam jak marudziłem na brak legalnych źródeł filmów i seriali w Polsce, jakby to było wczoraj. Dziś trudno mi narzekać. Wystarczy związać się z jedną platformą, by zapewnić sobie więcej filmów i seriali, niż jestem w stanie obejrzeć. A przecież tych platform na rynku jest coraz więcej.

Usługi VoD dzielimy na te darmowe i płatne. Pierwszym z nich już się przyjrzeliśmy, czas jednak zająć się również i tymi drugimi. Zwłaszcza że – nie licząc chlubnych wyjątków – płatne usługi zazwyczaj oferują treści znacznie wyższej jakości, a na dodatek bez irytujących reklam.

Onet VoD to lider polskiego rynku

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128668"

Najpopularniejszą i najchętniej wybieraną usługą VoD w Polsce jest ta od Onetu. Niewątpliwie w dużej mierze dzięki wielu darmowym treściom, w tym materiałom publicystycznym samego dostawcy. Chwytliwa nazwa też nie jest bez znaczenia.

Onet VoD oferuje aplikacje na wiele różnych platform, choć nadal ma do podbicia te bardziej niszowe. Jest też krytykowany za poleganie na nierozwijanej już platformie Silverlight. Oferuje treści w jakości HD.

Atutem Onet VoD jest jego oferta filmów i seriali. Dostawca nie produkuje ich samodzielnie, ma jednak w swojej ofercie liczne produkcje z polski i zagranicy licencjonowane od innych producentów.

Onet VoD nie proponuje żadnej oferty abonamentowej. W usłudze płacimy za wypożyczenie każdej pozycji z osobna. Cena wypożyczenia zależy od wskazanego tytułu, możemy ją uśrednić do około 10 zł.

Player od telewizji TVN

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128677"

W należącym do TVN-u Playerze znajdziemy przede wszystkim seriale i programy stworzone przez tę stację. Dzięki temu mamy możliwość śledzenia odcinków danych produkcji tuż po ich premierze w telewizji, a czasem także oglądanie odcinków przedpremierowo. W ofercie widnieją popularne serie: Na wspólnej, Druga szansa, Diagnoza, Belle Epoque czy 39 i pół. W serwisie zobaczymy również zagraniczne produkcje, które miały swego czasu emisję w telewizji TVN.

Aplikacja Player dostępna jest w wersjach dla większości popularnych systemów operacyjnych, w tym tych telewizyjnych. Oferuje strumieniowanie w jakości HD. Dostępna jest również wygodna wersja webowa.

Opłaty za Playera to dość złożona sprawa. TVN przygotował bardzo wiele różnych pakietów, których nie sposób skrótowo przytoczyć. Wśród nich m.in. pakiety z dostępem do Canal+ czy HBO. Szczegóły oferty znajdziecie na tej stronie. Player w najprostszej formie to opłata 10 zł miesięcznie. Ta najdroższa to wydatek 100 zł miesięcznie.

Vod.tvp.pl, czyli VoD fundowane przez podatników

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128674"

TVP również ma swoja internetową usługę i, trzeba przyznać, rozwija ją całkiem nieźle. Usługa stara się realizować tak zwaną misję telewizji publicznej, oferując całkiem ambitne produkcje, takie jak Zjednoczone Stany Miłości, Pod Mocnym Aniołem, Samotność w sieci czy Chce się żyć. Nie brakuje też produkcji obcojęzycznych, takich jak Igrzyska śmierci, czy starsze: Buntownik z wyboru oraz Zatańcz ze mną. Znajdziemy w nim też wiele seriali dokumentalnych oraz produkcje dla najmłodszych. Nie brakuje pozycji najbardziej popularnych, takich jak seriale M jak Miłość czy Na dobre i na złe.

Vod.tvp.pl to relatywnie nowy twór. Jego aplikacje klienckie dostępne są więc na razie tylko na najpopularniejsze systemy operacyjne oraz w wersji webowej. Najwyższa możliwa jakość obrazu to rozdzielczość HD.

Vod.tvp.pl nie oferuje żadnego abonamentu. Spora część dostępnych tam produkcji jest dostępna za darmo. Te płatne to wydatek od 1,23 zł do 8 zł, w zależności od konkretnej pozycji.

ipla.tv, czyli Cyfrowy Polsat w wersji internetowej

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128680"

Podobnie jak Player od TVN-u, usługa ipla.tv koncentruje się przede wszystkim na produkcjach swojego właściciela, a więc Polsatu. To oznacza, że możemy liczyć na dostępność popularnych produkcji tej stacji, takich jak Miodowe lata, Świat według Kiepskich, Pierwsza miłość czy Daleko od noszy. Nie brakuje też filmów, które swego czasu były już emitowane w telewizji Polsat, takich jak Służby specjalne czy Pocałuj mnie.

ipla.tv jest na naszym rynku już od wielu lat, dlatego też ze świecą szukać platformy operacyjnej, na którą nie jest przygotowana dedykowana aplikacja dla tej usługi. Strumień oferowany przez ipla.tv ma rozdzielczość HD.

ipla.tv oferuje swoim klientom rozliczenia w formie elastycznego abonamentu. Samodzielnie go budujemy z kolejnych klocków, w zależności od charakteru treści, jakie nas interesują. Najtańszy z tych klocków to wydatek 5 zł miesięcznie. Najdroższy 40 zł. Szczegółową ofertę można poznać pod tym adresem.

Showmax doskonale rozumie polski rynek

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128719"

Gdy Showmax debiutował na naszym rynku, nie miał za wiele do zaoferowania poza relatywnie niską ceną. Stare produkcje, w niskiej jakości… gdzie tu miejsce na rywalizację z pozostałymi międzynarodowymi gigantami? Tymczasem Showmax doskonale wiedział, co robi. Zaczął inwestować w produkcje polskie oraz klasykę filmu zachodniego. A potem zdecydował się na autorskie polskojęzyczne produkcje pokroju Ucha prezesa czy SNL Polska. Efekty widać.

Choć Showmax oferuje wyłącznie jakość HD, to i tak ciężko z niego zrezygnować. Nie ma bowiem drugiego takiego serwisu z tak dużą liczbą wysokobudżetowych, polskich produkcji. Zarówno serialowych, jak i filmowych. Dodatkowo aplikacje klienckie usługi są już dostępne nawet na te najbardziej egzotyczne platformy.

Opłata za Showmax to 20 zł miesięcznie.

Netflix wyznacza trendy na rynku luksusowego VoD

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128686"

Mówisz VoD, myślisz Netflix? Nic dziwnego, usługa ta uważana jest za prekursora całego rynku, podobnie jak Spotify na rynku usług muzycznych. Choć nie była pierwszą na rynku, to zdecydowanie właśnie ona wpłynęła na popularyzację tej formy oferowania treści wideo.

Netflix jest usługą wszechobecną. Trudno znaleźć jakąkolwiek platformę cyfrową, na której usługa ta nie będzie dostępna. Niezależnie od tego jaki mamy telewizor, komputer, tablet czy telefon, na pewno znajdziemy odpowiednią do sprzętu wersję Netfliksa. Netflix to też usługa nowoczesna, obsługuje treści w rozdzielczości 4K i HDR.

Największym atutem Netfliksa są jednak tak zwane Netflix Originals, czyli filmy i seriale produkowane przez tego dostawcę i oferowane tylko na jego łamach. Wśród wielkich hitów tej usługi można wskazać Stranger Things, House of Cards, Orange is the New Black i Narcos.

Netflix kosztuje 34 zł miesięcznie (1 użytkownik, jakość SD), 43 zł miesięcznie (2 użytkowników, jakość HD) lub 52 zł miesięcznie (4 użytkowników, jakość UHD).

nc+ GO, czyli kablówka na życzenie

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128689"

nc+ GO to dość nietypowa w tym zestawieniu usługa, bowiem powiązana jest z ofertą telewizji nc+. To coś w rodzaju usługi VoD dla osób, które chcą oglądać wykupione przez siebie pakiety filmowe i serialowe na innym urządzeniu, niż dekoder telewizyjny.

Atutem nc+ GO jest oczywiście dostępność produkcji licencjonowanych bądź produkowanych przez Canal+. W aplikacji dostępne będą też produkcje innych usługodawców, jeżeli umowa z operatorem to przewiduje. Sam jednak Canal+ to przecież takie seriale, jak Belfer, Kruk. Szepty słychać po zmroku czy Nielegalni, a także bardzo bogata oferta filmów pełnometrażowych.

nc+ GO jest pomyślany jako uzupełnienie funkcjonalności dekodera nc+, skupia się więc na dostępności na urządzeniach mobilnych. Oferuje strumień w jakości HD.

To usługa przeznaczona dla abonentów telewizji nc+ i jest dla nich darmowa. Wystarczy posiadać dostęp do Canal+ lub pakietu Extra+, choć jest tu też pewien haczyk: darmowe jest pierwsze 100 godzin nc+ GO w miesiącu (chyba że nasza umowa z nc+ przewiduje inaczej). Każde kolejne 100 godzin oglądania to opłata w wysokości 5 zł.

HBO Go ma na swoim koncie już popkulturowy fenomen

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128692"

Określenie ci od Gry o tron jest przesadnym uproszczeniem, a zarazem jakże trafnym. Serial ten jest już fenomenem na miarę Gwiezdnych wojen czy Władcy Pierścieni. Na tym jednak przecież nie koniec. Usługa VoD telewizji HBO zawiera pełną ofertę filmów i seriali licencjonowanych bądź wyprodukowanych przez HBO i Cinemax. To oznacza, że właśnie tu obejrzymy takie produkcje, jak Westworld, Odpowiednik, Wataha czy Pakt. Nie brakuje w niej też kasowych hollywoodzkich filmów pokroju Piratów z Karaibów, Gwiezdnych wojen czy Pulp Fiction.

Aplikacje HBO Go niedawno zostały gruntownie odświeżone i przygotowane na większość systemów operacyjnych. Usługa oferuje strumień w jakości HD.

HBO Go kosztuje 29,90 zł miesięcznie. Ta platforma VoD jest też powiązana z ofertami telewizji kablowych czy telefonii komórkowych. Ceny w tych ofertach różnią się w zależności od dostawcy usług.

Apple iTunes to nie tylko muzyka

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128695"

iTunes to relatywnie standardowa wypożyczalnia filmów. Póki co nie znajdziemy na iTunes seriali. To jednak oznacza, że Apple nie konkuruje bezpośrednio z producentami treści na usługi VoD. A to również oznacza, że nie ma żadnego problemu z kupowaniem licencji na poszczególne filmy, dzięki czemu katalog filmowy jest jednym z najbogatszych na rynku.

iTunes to również usługa oferująca wysoką jakość wypożyczanych filmów. Jeżeli nasze urządzenie to obsługuje, będziemy mogli oglądać filmy nawet w UHD z Dolby Vision. Choć nie ma róży bez kolców: bardzo niewiele platform obsługuje iTunes, więc jest to usługa przede wszystkim dla użytkowników takich urządzeń, jak iPad czy Apple TV.

iTunes nie oferuje modelu abonamentowego. Filmy można wypożyczać za każdym razem dokonując jednorazowej opłaty. Typowa opłata za film to 15 zł.

Google Play Filmy, czyli odpowiedź na powyższe

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128698"

Jeżeli z jakiegoś względu nie możesz lub nie chcesz skorzystać z oferty iTunes – chociażby z uwagi na brak zgodnego sprzętu – zwróć uwagę na konkurencyjną usługę, jaką jest Google Play Filmy. Jest to bliźniacza do iTunes usługa oferująca wyłącznie filmy, ale za to bardzo szeroki ich katalog.

Google Play Filmy jest obsługiwana przez większość popularnych systemów operacyjnych, choć usługa ta nadal ma jeszcze trochę do zrobienia jeśli chodzi o dostępność na systemy smart TV. Maksymalna jakość oferowanego strumienia to rozdzielczość HD.

Google Play Filmy nie oferuje modelu abonamentowego. Filmy można wypożyczać za każdym razem dokonując jednorazowej opłaty. Typowa opłata za film to 15 zł za wersję SD i 20 zł za wersję HD.

Amazon Prime Video nie tylko dla fanów motoryzacji

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128704"

Usługa VoD od Amazonu jest dostępna w Polsce od relatywnie niedawna. To oznacza, że pewna część oferowanych na jej łamach produkcji nie doczekała się jeszcze tłumaczeń na nasz język, brakuje też polskiego interfejsu czy nawet możliwości rozliczania się w złotówkach. Amazon Prime Video ma jednak jeden niezły argument: jego produkcje autorskie. Sztandarową jest tu oczywiście The Grand Tour, czyli nowe dzieło byłej ekipy Top Geara. Na tym jednak nie koniec. Amazon ufunduje coś, co można nazwać mokrym snem fanów fantasy i Tolkiena: serial na motywach powieści Władca Pierścieni, a to tylko jeden z przykładów. Nie zapominajmy też o licencjonowanych filmach i serialach.

Aplikacje Amazonu są dostępne w zasadzie na każdy system operacyjny, w tym te bardzo egzotyczne. Maksymalna jakość oferowanego strumienia to pełne UHD, a więc 4K z HDR, w tym z HDR10+.

Amazon Prime Video dostępny jest w cenie około 21 zł miesięcznie.

Cineman VOD, jeden z prekursorów

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128707"

Cineman VOD działa na polskim rynku od końca 2007 roku. W jego ofercie znajduje się ponad tysiąc pełnometrażowych filmów, zarówno produkcji polskiej, jak i zagranicznej. Usługa nie oferuje autorskich produkcji na wyłączność, nie oferuje też seriali.

Aplikacji Cinemana… w zasadzie nie ma. Z usługi można korzystać wyłącznie poprzez desktopową przeglądarkę internetową lub przez aplikację na telewizory Samsung Smart TV.

Dostęp do Cinemana to 20 zł miesięcznie za wersję SD usługi i 35 zł miesięcznie za wersję HD. W ramach abonamentu możemy obejrzeć 20 filmów miesięcznie.

FilmBox Live, czyli niedrogie UHD

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128710"

FilmBox nie zajmuje się produkcją własnych seriali czy filmów. Skupia się na licencjonowaniu produkcji zewnętrznych, korzystając też z katalogu Kino Polska, z którym jest związany. Katalog usługi jest bogaty jeśli chodzi o liczebność i różnorodność pozycji, choć w większości są to produkcje mniej znane lub nieco leciwe.

Atutem FilmBoxa są jego aplikacje. Te mobilne nie wyróżniają się niczym szczególnym, ale na wybranych telewizorach Samsunga i LG FilmBox Live oferuje jakość strumienia w rozdzielczości 4K.

Jeżeli dysponujemy takim telewizorem, to warto wziąć pod uwagę FilmBoxa Live, bo oferuje on katalog filmów i seriali w bardzo wysokiej rozdzielczości za opłatę 20 zł miesięcznie. Ktoś słusznie może zauważyć, że przecież to samo oferuje Amazon. Tyle że usługa FilmBox Live ma dodatkowy atut w postaci oferowania na żywo transmisji stacji telewizyjnych FilmBox, FilmBox Extra, Kino Polska, Kino Polska Muzyka, DocuBox HD, FashionBox HD, FightBox HD, 360 TuneBox, FilmBox Arthouse HD, Fast&FunBox HD.

Chili Cinema cały czas czeka na naszą uwagę

płatne VoD w Polsce class="wp-image-128713"

Choć niestety nadal nie ma za bardzo czym się pochwalić. Warto jednak przejrzeć katalog tej usługi, zwłaszcza, że liczy on 3 tys. filmów i seriali. Usługa nie wiąże nas subskrypcją. Choć katalog usługi nie jest przesadnie bogaty, to zawiera takie pozycje, jak Assassin’s Creed, Powrót do przyszłości czy nawet sporą część filmów nominowanych do tegorocznych Oscarów. Bardzo fajnym dodatkiem jest dołączanie średniej oceny z iMDd do każdego oferowanego filmu i serialu.

REKLAMA

Aplikacje Chili Cinema dostępne są na większość popularnych platform, w tym telewizyjnych. Maksymalna oferowana jakość strumienia to rozdzielczość HD.

Chili Cinema nie oferuje modelu abonamentowego. Koszt wypożyczenia filmu waha się pomiędzy 10 a 15 zł, w zależności od konkretnej pozycji. Koszt wypożyczenia jednego sezonu serialu to wydatek od 50 do 60 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA