REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Kim bohaterowie „Przeklętej" byli w legendzie o Królu Arturze? Wyjaśniamy

„Przeklęta” zabiera nas w świat mitów o Królu Arturze, zmienia je jednak na tyle, że można się w nich pogubić. Sprawdźcie, kim postacie z serialu były w legendach. 

23.07.2020
14:45
Kim bohaterowie „Przeklętej" byli w legendzie o Królu Arturze? Wyjaśniamy
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, drobne spoilery z serialu. 

„Przeklęta” pojawiła się w zeszły piątek na Netfliksie. Kto widział, ten pewnie szybko zauważył, że mit arturiański został tutaj pokazany od zupełnie innej strony. Twórcy bardzo wyraźnie budują swój świat, pozbywając się pewnych elementów, tworząc jednocześnie własną, bardziej współczesną opowieść. O tym, jak te elementy finalnie wypadły, piszę w bezspoilerowej recenzji, a punkt widzenia twórców i aktorów pokazuję w rozmowie o tym, czy jest to serial polityczny.

Pamiętajcie, że mity o Arturze są bardzo rozległe i mają wiele często wykluczających się wersji. Postanowiłem zebrać te, które wydają mi się interesujące z perspektywy serialu Netfliksa.

Kto jest kim w micie o Królu Arturze?

Król Artur

przekleta netflix cursed class="wp-image-424978"
W serialowej wersji grany przez Devona Terrella bohater to młody chłopak, którego ojciec umarł dawno, sam Artur, cóż, zboczył z rycerskiej drogi. Ten legendarny bohater ma jednak odrobinę inne pochodzenie (choć w serialu może okazać się niemal wszystko). Według mitu Artur był synem króla Uthera Pendragona, który zdobył żonę króla Kornwalii i z nią spłodził właśnie przyszłego twórcę słynnego okrągłego stołu. Zanim jeszcze wyciągnął miecz ze skały, co udowodniło, że jest synem swego ojca, mieszkał na zamku Tintagel i był wychowywany przez Merlina.

Gawain

 class="wp-image-426121"

Gawain w „Przeklętej” jest jednym z dowódców ruchu oporu, z kolei w legendzie znany jest głównie ze spotkania z Zielonym Rycerzem, którego miano nosi w serialu. Opowieść związana jest z tym, że na zamku pojawił się tajemniczy Zielony Rycerz, który powiedział, iż jeden z rycerzy ma obciąć mu głowę, aby równo rok później nastawić karku temu samemu wojownikowi w zielonej zbroi. Po wszystkim, ranny podniósł swoją głowę z ziemi i powiedział, iż zobaczą się z Gawainem za rok. Po roku nie ściął jednak mu głowy, gdyż ten okazał się być poczciwym rycerzem, bowiem przeszedł kilka prób. Finalnie wszystko to okazało się być ukartowane przez Morganę.

Morgana

 class="wp-image-423634"

Siostra Króla Artura, w legendzie była córką króla Kornwalii, którego żonę uwiódł Uther Pendragon. Wersji legendy jest kilka, jedna mówi, iż czarodziejka została wysłana do zakonu, a inna, że Artur pozbył się jej i wydał za mąż za Uriensa, znacznie starszego od niej mężczyznę. Kobieta miała wdać się w romans z jednym ze swoich pasierbów i zlecić mu zabójstwo króla jego własnym mieczem. W innych wersjach Morgana ma syna Mordreda, który narodził się z kazirodczego związku z Arturem. Od jej imienia pochodzi określenie fatamorgana, jako że czarodziejka miała być mistrzynią iluzji.

Uther Pendragon

 class="wp-image-426118"

Legendarny król Brytanii uchodził za dzielnego władcę. Miał być również dość chutliwy. Inna z wersji legendy (patrz akapit o Arturze i Merlinie) mówi, że obiecał on Merlinowi dziecko, które wyjdzie z małżeństwa z Igerną, jeśli mag pomoże mu ją zdobyć.

Merlin

 class="wp-image-423904"

W serialu Merlin jest nietypowy, utracił magię, wszystko, co mu zostało to spryt i cynizm. Legenda o nim jest z grubsza znana, wszyscy wszak wiemy, że doradzał Arturowi, iż mógł go nawet wychowywać i przygotowywać do przyjęcia roli króla. Legendy mówią, że ów mędrzec został zabrany przez władcę, któremu druidzi powiedzieli, że aby zbudować zamek (król wiele razy próbował, ale ten zawsze się rozpadał) musi on znaleźć dziecko, które nie ma ojca ani matki. Znalazł więc Merlina, o którym mówiono, że jego ojcem jest Książę Ciemności, a matka przebywała w klasztorze. Bez względu na to, jaką wersję mitu wybierzemy, jedno jest pewne – Merlin udzielił królowi dobrej rady i od tego czasu stał się doradcą królów. Inna wersja mówi, że doradzał Utherowi i pomógł zorganizować schadzkę z Ingreną, przyszłą matką Artura.

A jak zginął? Cóż, tu więcej jest niewiadomych, ale jedna z wersji mówi, że w lesie spotkał czarodziejkę, która go uwiodła. Merlin miał nauczyć ją wszystkich zaklęć i magicznych umiejętności, gdy tak się stało kobieta uwięziła go (mówi się o pniu dębu i magicznej grocie). Jedno z imion, jakie są przypisywane tej czarodziejce to... Nimue.

Pani Jeziora

 class="wp-image-401017"

O samej Pani Jeziora nie wiemy przesadnie dużo. W niektórych wersjach istnieje tylko jedna postać o tym imieniu, w innych Pań Jeziora jest kilka. W „Rękopisie znalezionym w smoczej jaskini” Sapkowski sugeruje, że nie było to imię, a nazwa pełnionej funkcji przysługującej najwyższej kapłance druidycznej. Ważne jest jednak z perspektywy „Przeklętej”, że to Pani Jeziora wzięła na wychowanie Lancelota i to ona pomagała Królowi w walce z Morganą. Finalnie to również on właśnie zabrała Artura do Avalonu, a wcześniej podarowała mu miecz – Ekskalibur.

Percival

 class="wp-image-426112"

… czy też Parsifal to jeden z towarzyszy Artura przy okrągłym stole. Syn Króla Rybaka, czyli Pellinore’a. Najczęściej jest wiązany z poszukiwaniami Świętego Graala, jeden z eposów rycerskich opisuje jego próbę zdobycia przedmiotu i niepowodzenie wiążące się z odrzuceniem Boga. W późniejszych przekazach tym, który poszukuje Graala, jest Galahad, syn Lancelota. W towarzystwie Borsa (który również pojawia się w serialu) i właśnie Parsifala, Galahad zdobywa upragniony przedmiot.

REKLAMA

Lancelot

Nazywany też Lancelotem z Jeziora bohater pojawia się w „Przeklętej”. Nie będę jednak nic o nim pisał, aby uniknąć spoilerów. Warto jednak wiedzieć, że według legend był on wychowany przez czarodziejkę Vivianę (jedną z Pań Jeziora, ale pamiętajmy, że Pani Jeziora nosiła kilka imion, w tym Nimue). Jest on postacią tragiczną, bo został uznany za największego spośród rycerzy Okrągłego Stołu, przyjaciela i podopiecznego Artura, a jednocześnie stał się kochankiem jego żony - Ginewry. Grzeszna miłość doprowadziła do rozłamu wśród rycerzy króla. Dramatycznie rozdarty między miłością do Artura i Ginewry Lancelot nieświadomie wbija ostatni gwóźdź do trumny Camelotu, na który czyhają już Morgana i Mordred. Grzechy ojca wymazuje Galahad, który po ojcu dziedziczy tylko najlepsze cechy, co pozwala mu zdobyć Graala. Lancelot nie był w stanie zdobyć przedmiotu, gdyż grzech zamknął mu do tego drogę.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA