REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Dzieje się
  3. Dramy

Babiarz odkrywa komunizm w "Imagine" Lennona. Internet toczy bekę, a igrzyska dopiero się zaczęły

Przemysław Babiarz komentował otwarcie Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie, na którym zaśpiewano piosenkę Imagine Johna Lennona. Komentator TVP podkreślił komunistyczny i antyreligijny przekaz bijący z utworu, który jego zdaniem, nie został wykorzystany przypadkowo. Jego interpretacja kultowej ballady zaskoczyła i rozbawiła internautów.

05.02.2022
18:29
przemyslaw babiarz imagine lenon igrzyska pekin komentarze
REKLAMA

Przemysław Babiarz i jego interpretacja Imagine Johna Lennona to nowy hit internetu. Osoby oglądające transmisję nie mogły się nadziwić, że znany wszystkim tekst doczekał się tak niecodziennej interpretacji (choć w zeszłym roku podobnie ją krytykował pewien arcybiskup). Komentator ustawił poprzeczkę bardzo wysoko, a przecież Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie dopiero się rozpoczęły.

REKLAMA

Pacyfistyczny utwór członka The Beatles wykonali na otwarciu chińscy artyści. Przemysław Babiarz postanowił urozmaicić widzom Telewizji Polskiej igrzyska i pokusił się o skrytykowanie, a potem śmiałe wytłumaczenie słów Johna Lennona.

To z jednej strony apel o pokój równość i braterstwo dla całej ludzkości, utopijna wizja świata, ale trzeba dostrzec, że kompozycja zawiera stanowczy i kontrowersyjny przekaz o komunistycznym, anarchistycznym, antyreligijnym zabarwieniu. Zresztą, sam Lennon wyjaśnił to, powiedział, że to jest taka polukrowana w formie treść, żeby treść ostro przekazana, nie odstraszyła ludzi

- powiedział Przemysła Babiarz.

Przemysław Babiarz interpretuje Imagine Lennona na nowo. Uuuu komunizm.

Przemysław Babiarz po kilku minutach kontynuował swe myśli. Widzowie byli zaskoczeni, że na imprezie sportowej, która z założenia ma być apolityczna, usłyszeli komentarz wyraźnie nawiązujący do współczesnych nastrojów społecznych. Aż dziwne, że nie było nic o Unii Europejskiej, antifie, LGBT, ekoterrorystach i oczywiście Donaldzie Tusku.

Ja wspominałem, może dość cierpko, o rzeczywistej zawartości piosenki Imagine Johna Lennona, jego poglądy są bardzo zbliżone do poglądów komunistycznych, zarówno jego, jak i Yoko Ono. Takie mające cechy wyraźnie anarchistyczne. Czasami są zbieżne, co do niektórych pojęć z różnymi postulatami globalistycznymi, współczesnymi...

Na tym jednak nie urwał tematu. "Komunizm też chciał ogarnąć cały świat, też chciał zniwelować różnice i też warto mieć to na uwadze, kiedy wypowiada się słowa o powszechnym braterstwie, bo komuniści zawsze mieli pełne usta pokoju i powszechnego braterstwa. Wychodziło, troszkę inaczej, w praktyce" – zauważył komentator. Razem z drugim komentatorem, Piotrem Sobczyńskim, zaczęli też porównywać ją do Międzynarodówki - hymnu socjalistów z XIX w.

Internauci komentują tłumaczenie Imagine wg Przemysława Babiarza. Są w ciężkim szoku.

Internet się zagotował. Niektórzy komentujący pogratulowali Babiarzowi odważnej interpretacji i krytyki komunizmu na antenie. Większość jednak rozbawiona, zażenowana czy nawet wściekła na słowa komentatora.

 class="wp-image-1887052"
Screeny z Twittera
REKLAMA

Imagine Lennona pochodzi z zupełnie innych czasów (dokładnie z roku 1971), ale jej przekaz jest uniwersalny i zrozumiały również dziś. Nie ma w niej żadnych metafor, zrozumie go nawet dziecko i osoby dopiero uczące się języka angielskiego.

W tej utopijnej wizji świata każdy znajdzie coś dla siebie. "Anarchiści słyszeli w balladzie słowa 'wyobraź sobie, że nie ma państw', młodzi komuniści 'wyobraź sobie, że nie ma własności', a ateiści 'wyobraź sobie, że nie ma niebios'" – pisał w artykule na ten temat Bartosz Sadulski. Tylko w TVP ktoś mógł wpaść na to, by używać jej w taki sposób.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2022 w Pekinie potrwają do 20 lutego.

* zdjęcie główne: screen z TVP Sport / YouTube, kadr z teledysku Imagine Johna Lennona

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA