REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. TV

Przystawka Smart tv - jaką wybrać? Poradnik zakupowy

Przystawka Smart TV to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie mają ochoty wydawać kilku tysięcy na nowy telewizor, ale chętnie skorzystaliby z dostępnych w nim funkcji smart. Osobom niewtajemniczonym wyjaśniamy, czym są przystawki TV i które warto kupić.

07.10.2021
12:50
przystawka smart tv do telewizora co wybrac
REKLAMA

Przystawka Smart TV to urządzenie, które pozwala zwiększyć funkcjonalność naszego telewizora i korzystać na nim z serwisów streamingowych. Jaką przystawkę Smart TV wybrać? Co kupić? Oto nasz poradnik.

Z tego tekstu dowiesz się:

REKLAMA

Przystawka Smart TV - co kupić? Jaką wybrać?

Przystawka Smart TV - co wybrać?

Przystawka Smart TV - co to takiego?

Jeśli nie posiadacie Smart TV, wasz telewizor nie jest w stanie obsłużyć aplikacji typu Netflix czy YouTube. Przystawki do telewizorów służą więc po to, by udostępnić wam dostęp do tych wszystkich funkcji, bez konieczności kupowania nowego sprzętu. Za pomocą niedużego urządzenia wielkości dekodera czy pilota, które podłączycie do telewizora poprzez kabel HDMI, wasz szklany ekran zamieni się w pełnoprawny inteligentny telewizor. Każda przystawka, oprócz swojego podstawowego zastosowania, posiada jednak trochę inne funkcje, dlatego jeśli zainteresowało was to rozwiązanie, podpowiem, w które z nich warto zainwestować.

Czy każdy telewizor można zamienić w smart tv?

Nie każdy telewizor zamienicie w Smart TV, ale dotyczy to zdecydowanej większości - potrzebne jest bowiem do tego wejście HDMI. Na szczęście standard ten zatwierdzono już prawie 20 lat temu, więc istnieje duże prawdopodobieństwo, że wasz telewizor również go ma. Warto również zweryfikować, czy owo wejście działa poprawnie, czy na przykład spaliło się tak jak moje podczas burzy kilka lat temu.

Google Chromecast 3 - czy warto?

Google Chromecast 3 to jedno z najprostszych, a zarazem najbardziej kompleksowych rozwiązań. To okrągłe, czarne pudełko rozmiarem przypomina mały głośnik bluetooth. Podłączycie je do waszego telewizora poprzez wejście HDMI. Dzięki temu uzyskacie możliwość przeglądania stron internetowych oraz korzystania z wielu aplikacji, np. Netflix, HBO GO, Rakuten TV, YouTube czy Spotify i Tidal. Google Chromecast 3 pozwala także na przesyłanie treści z komputera czy urządzeń mobilnych, które stają się swojego rodzaju pilotem, bezpośrednio na telewizor. Sterowanie usługą odbywa się za pomocą waszego telefonu czy tabletu, dlatego osobny pilot jest tutaj zbędny. Dodatkowe ułatwieniem jest, że możecie obsłużyć go głosowo. Google Chromecast 3 jest kompatybilny zarówno z Androidem, jak i iOSem. Kupicie go za niecałe ok. 130 zł. Na rynku pojawiła się już nowa wersja urządzenia - Google Chromecast 4 - ale jej koszt to ponad 300 zł.

Przystawka smart TV do telewizora

Xiaomi Mi Box S 4K - wady i zalety

 class="wp-image-1760284"
Smart TV - co to?

Ten produkt pod względem specyfikacji jest podobny do wyżej wspomnianego konkurenta - pozwala korzystać z dedykowanych aplikacji, takich jak Netflix, HBO GO, Amazon Prime Video, Player czy Ipla, umożliwia przesyłanie treści na telewizor z innych urządzeń poprzez moduł Chromecast, zapewnia obsługę głosową dzięki asystentowi Google oraz dostęp do sklepu Google. Jest natomiast większy - rozmiarem przypomina raczej dekoder - i w zestawie zawiera pilota. Do samego boxa można włożyć także dodatkowy nośnik danych za pomocą wejścia USB. Xiaomi Mi Box S 4K znajdziecie m.in. w Empiku, gdzie obecnie kosztuje on 289 zł. Jego wyższa cena wynika zaś z możliwości oglądania filmów w jakości 4K oraz obsługi dźwięku przez Dolby i DTS.

Apple TV 4K 32 GB - Smart TV od Apple'a

Co wyróżnia to rozwiązanie? Na pewno jego cena, ponieważ jak w większości sprzętów Apple, jest ona raczej wysoka. Apple TV 4K kosztuje około 799 zł, jednak płaci się tu za jakość wykonania. Jak wskazuje nazwa urządzenia, ta dostawka umożliwi wam oglądanie filmów w jakości 4K HDR. Dodatkowo macie dostęp do App Store, a w tym różnych aplikacji VOD (takich jak Netflix, Amazon Prime Video, HBO GO czy Disney Plus) oraz iTunes, a dzięki Airplay - technologii bezprzewodowego przesyłania treści - możecie przesyłać na ekran telewizora pliki z waszych urządzeń mobilnych. Apple TV 4K jest raczej niewielkim kwadratowym pudełkiem, które bez problemu schowacie pod telewizorem. W zestawie jest także dotykowy pilot - Apple TV Remote, który z telewizorem łączy się za pomocą Bluetooth.

REKLAMA

Które przystawki do telewizorów warto kupić? Amazon Fire TV Stick 4K

Amazon Fire TV Stick to na pewno najmniejsze urządzenie na naszej liście, jednak absolutnie nie jest najgorsze. Przystawka wielkości pendrive'a ma swoje zalety - bardzo łatwo ukryjecie ją za telewizorem. Urządzenie umożliwia oglądanie filmów w jakości 4K nie tylko z aplikacji VOD, ale także z wbudowanej pamięci 8 GB. Dzięki tej przystawce także będziecie mieli dostęp do serwisów typu Netflix, HBO GO czy Hulu oraz aplikacji takich jak YouTube, Spotify czy Twitch. Urządzeniem można sterować za pomocą pilota, nawigowania głosowego, dzięki aplikacji na telefon Fire TV lub poprzez Amazon Echo (Alexę). Udostępnianie treści z urządzeń mobilnych na ekran telewizora odbywa się m.in. za pomocą Miracast - usługi do screen mirroring. Amazon Fire TV Stick 4K znajdziecie już za 169 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA