REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

"Ród smoka" ma pierwszego wroga. Kim jest Karmiciel Krabów i czy pojawił się w książkach?

Kolejny odcinek "Rodu smoka" za nami. Twórcy serialu zarysowali w nim główne konflikty sezonu oraz wprowadzili pierwszego antagonistę - Craghasa Drahara, znanego w Westeros pod przydomkiem Karmiciel Krabów. Jak na razie produkcja nie powiedziała nam o nim zbyt wiele. Czy Drahar pojawił się w książkach? Co o nim wiemy?

29.08.2022
12:26
ród smoka karmiciel krabów kto to gra o tron hbo
REKLAMA

Uwaga! W tekście znajdziecie spoilery z "Rodu smoka".

REKLAMA

Prequel kultowej "Gry o tron", "Ród smoka", szybko rozwiał wątpliwości tych, którzy obawiali się spadku jakości po świetnym pilocie. Nowy odcinek jest naprawdę dobry (choć tego samego nie da się powiedzieć o czołówce). Może i nie wydarzyło się w nim zbyt wiele, ale podczas seansu nie sposób narzekać na nudę. Ciekawość widzów wzbudził zwłaszcza nowy antagonista - Karmiciel Krabów.

W 2. odcinku zaczęły się krystalizować konflikty, a król Viserys wybrał sobie kandydatkę na kolejną żonę. Co, jak wiedzą osoby znające historię zawartą w cyklu "Ogień i krew" George'a R.R. Martina, będzie miało olbrzymie konsekwencje dla całego Westeros.

Ród smoka: kim jest Karmiciel Krabów?

Ród smoka

Poprzedni odcinek serialu zarysował widzom, że ważnym elementem fabuły będzie konflikt na Stopniach. W tym dowiedzieliśmy się, że rządzi tam niejaki Karmiciel Krabów. To myryjski książę, który zatapia statki żeglarzy z Westeros, a ocalałych skazuje na pożarcie przez kraby. Człowiek ten ma poparcie potężnych sił w Wolnych Miastach. Jak podkreśla Corlys Velaryon, to błędy króla pozwoliły mu zgromadzić taką potęgę.

Wąż Morski sugerował atak w związku z poważnym zagrożeniem dla żeglugowych szlaków, ale władca Siedmiu Królestw odmówił wysłania floty. Gdy na domiar wszystkiego odrzucił też propozycję wzięcia za żonę córki Velaryona, ten w gniewie wyruszył szukać sprzymierzeńca, który mógłby mu pomóc zająć się problemem Karmiciela. Okazał się nim znajdujący się w niełasce Daemon Targaryen.

Karmiciel Krabów zostaje wspomniany w książkach "Ogień i krew" oraz "Świat lodu i ognia".

Nasza wiedza na temat pierwszego antagonisty serialu opiera się na materiałach źródłowych, w których został wymieniony. George R.R. Martin nie poświęcił mu jednak zbyt dużo uwagi. Wygląda na to, że postać księcia zostanie w produkcji HBO znacząco rozbudowana. W rzeczywistości Karmiciel Krabów nazywał się Craghas Drahar i walczył dla Triumwiratu (czy też Triarchii). To mocarstwo powstałe z sojuszu Lys, Tyrosh i Myr.

Podbój Stopni pod wodzą Karmiciela Krabów spotkał się z aprobatą lordów i kupców, zadowolonych z klęski pokonanych piratów. Wkrótce jednak Craghas i jego admirałowie zaczęli żądać absurdalnie wysokich ceł, a kupcy musieli unikać ich galer. Dodatkowe koszty dotknęły również ród Velaryon. Nic więc dziwnego, że Corlysowi tak bardzo zależało na tym, by zareagować. W końcu wraz z Daemonem zebrał armię i wyruszył odbić Stopnie.

REKLAMA

Trwało to około dwóch lat, jednak wreszcie się udało. Daemon odciął Carghasowi głowę i sam został Królem Wąskiego Morza. Nie był to jednak koniec walk o wyspy.

Kliknij, by zobaczyć spojler

Kto wie, być może twórcy serialu opowiedzą nam o Karmicielu Krabów znacznie więcej? Kolejne odcinki "Rodu smoka" będą pojawiać się co poniedziałek w bibliotece HBO Max.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA