REKLAMA
 1. Rozrywka
 2. Książki

Joanne K. Rowling rozbiła Bank Gringotta

Czemu Rowling zawdzięcza swoje niebywałe zyski? Po pierwsze, sztuce Harry Potter i Przeklęte Dziecko, a po drugie, serii filmowi Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, który mogliśmy już zobaczyć na wielkim ekranie.

04.08.2017
11:40
Rowilng
REKLAMA
REKLAMA

Rowling nie opublikowała niestety już dawno żadnej książki. Ostatnią większą pozycją, jaka wyszła spod jej pióra były Żniwa zła (napisane pod pseudonimem Robert Galbraith) z 2015 roku. Od premiery Insygniów Śmierci, czyli ostatniej książki z serii o Harrym Potterze, minęło zaś już nieco ponad 10 lat.

Autorka zarabia jednak nie tylko na książkach.Pod koniec zeszłego roku do kin trafił bowiem doskonały film oparty na scenariuszu jej pióra: Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. W sierpniu recenzowaliśmy zaś książkowe wydanie scenariusza do sztuki teatralnej Harry Potter i Przeklęte Dziecko. Rowling sama jej nie napisała, ale położyła podwaliny pod przedstawioną w niej historię.

Rowling wraca na tron

Co ciekawe, autorka już kiedyś przewodziła rankingowi. Było to w 2008 roku, czyli po premierze finału sagi. Powrót na pozycję lidera zajął jej więc prawie dekadę. Brytyjka odebrała pierwsze miejsce Jamesowi Pattersonowi, autorowi thrillerów i powieści kryminalnych. Amerykanin przewodził rankingowi przez ostatnie 3 lata.

Jak przedstawiają się zaś przewidywania co przyszłych zysków Rowling? Jeśli chodzi o przyszłoroczny ranking może być krucho. Druga część Fantastycznych zwierząt pojawi się dopiero 16 listopada 2018 roku. Sama autorka nie planuje zaś niczego nowego pisać. Na dnie jej pisarskiej szuflady leży jednak powieść o zabarwieniu politycznym dla dzieci, która póki co nie ujrzała światła dziennego.

Sytuację może zaś uratować październikowa premiera dwóch książek wokół Pottera. Harry Potter: Historia Magii i Harry Potter – Podróż przez historię magii będą towarzyszyły wystawom z okazji 20-lecia uniwersum.

Oto pełna lista autorów, którzy na słowie pisanym zarobili najwięcej od czerwca 2016 do maja 2017:

 1. J.K. Rowling – 95 mln dol.
 2. James Patterson - 87 mln dol.
 3. Jeff Kinney - 21 mln dol.
 4. Dan Brown - 20 mln dol.
 5. Stephen King - 15 mln dol.
 6. John Grisham - 14 mln dol.
 7. Nora Roberts - 14 mln dol.
 8. Paula Hawkins - 13 mln dol.
 9. EL James - 11,5 mln dol.
 10. Danielle Steel - 11 mln dol.
 11. Rick Riordan - 11 mln dol.
REKLAMA

Gdzie jest George R.R. Martin?

Pojawiał się na liście w ciągu kilku ostatnich lat, ale teraz spadł poniżej 10-milionowej granicy przychodów. Jak widać nawet Gra o tron nie była go w stanie wywindować w pisarskim box office. Nie zmieni się to zapewne szybko, gdyż Martin przyznał, że Wichry zimy nie są nawet bliskie ukończenia.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA