REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale /
  3. VOD
  4. Netflix /

Przypominamy najważniejsze wydarzenia z poprzednich sezonów "Stranger Things"

Już lada dzień w bibliotece Netfliksa wyląduje pierwsza część 4. sezonu "Stranger Things". Trochę sobie na tę kontynuację poczekaliśmy - część istotnych elementów fabuły mogło już wypaść wam z pamięci, w związku z czym postanowiliśmy przypomnieć najistotniejsze szczegóły tej opowieści i przygotować was na seans bez konieczności długiego rewatchu. Co wydarzyło się w poprzednich sezonach "Stranger Things"?

25.05.2022
17:33
stranger things streszczenie sezonów przypomnienie fabuła netflix
REKLAMA

Streszczenie poprzednich sezonów "Stranger Things" w kilku zdaniach nie jest możliwe - na pewno nie w przypadku, gdy chcemy wspomnieć o wszystkich szczegółach, które mogą mieć znaczenie dla historii, rozwoju bohaterów i ewentualnych wydarzeń w 4. sezonie serialu. Postaramy się jednak skondensować najważniejsze informacje z tych 21 godzin i 49 minut (sumaryczny czas trwania wszystkich serii) - wszystko po to, by oszczędzić czas tym, którzy chcieliby nową odsłonę obejrzeć, a niewiele pamiętają z serii 1-3.

REKLAMA

Stranger Things: streszczenie sezonów

Pomysł wyjściowy brzmi następująco: w małym miasteczku znika chłopiec. Wkrótce mieszkańcy odkrywają tajemnicę sekretnych eksperymentów, przerażających sił nadprzyrodzonych i dziwnej, małej dziewczynki. Co dalej?

Stranger Things: sezon 1.

Akcja rozpoczyna się w listopadzie 1983 roku na obrzeżach fikcyjnego miasteczka Hawkins w stanie Indiana. Pewien naukowiec w swoim podziemnym laboratorium zostaje poturbowany przez jakąś niewidzialną siłę. Tymczasem 12-letni Will Byers wraca na rowerze do domu po zakończonej sesji gry RPG "Dungeons & Dragons", na którą regularnie spotyka się przyjaciółmi. Chłopiec znika w tajemniczych okolicznościach, a jego zaginięcie i pojawienie się młodej, dziwnej dziewczynki o imieniu Eleven (Jedenastka) napędzają fabułę reszty sezonu.

Kiedy przyjaciele Willa - Mike, Dustin i Lucas - wpadają na Jedenastkę, wkrótce odkrywają, że posiada ona zdolności psychokinetyczne, na których eksperymentował sponsorowany przez CIA dr Martin Brenner (moce dziewczynki miały przydać się do szpiegowania i walki z Rosjanami oraz nawiązania kontaktu z równoległymi wymiarami).

Gdy Jedenastka przypadkowo otworzyła bramę do innego świata - nazywanego Upside Down, czyli Druga Strona - uciekło z niego stworzenie, nazwane przez chłopców Demogorgonem.

Śladów Willa poszukuje również jego samotna matka Joyce, wspierana przez szeryfa Jima Hoppera. Starszy brat Willa, Jonathan, łączy siły z siostrą Mike'a - Nancy. Dziewczyna wierzy, że jej najlepsza przyjaciółka, Barb, również została porwana przez Demogorgona. Jedenastka wykorzystuje swoje moce, by znaleźć obie - niestety, Barb nie żyje, ale Willa udaje się ocalić. Podczas gdy Joyce i Hopper ratują go z Drugiej Strony, Nastka pokonuje potwora (wcześniej z jego ręki ginie dr Brenner, który przez cały czas próbował schwytać dziewczynkę), ale po wszystkim sama znika. Will spotyka się z przyjaciółmi i rodziną - gdy zostaje sam, widzimy, że coś mu dolega. Gdy kaszle, z jego ust wypadają ślimaki z innego świata.

W międzyczasie dość istotną rolę w opowieści odgrywa trójkąt miłosny między wspomnianymi Jonathanem i Nancy oraz Steve'em. Trójka starszych od wspomnianych dzieciaków postaci to ważnie bohaterowie, którzy towarzyszą nam w kolejnych sezonach. Początkowo to Steve ma przewagę w relacji z dziewczyną, ale traci pewność siebie, gdy widzi późnym wieczorem Nancy i Jonathana razem w jej pokoju. Do niczego wówczas nie doszło, ale chłopak i tak dostaje szału - wraz ze swoim gangiem wypisywał obrażające tamtą dwójkę hasła, a potem wdał się w bójkę z Byersem. Dopiero na koniec 1. sezonu przemocowy, nieco mniej niż reszta rozgarnięty Steve odkrywa przed resztą swoje dobre serce i pomaga w walce z Demogorgonem.

Stranger Things 1

Stranger Things, sezon 2.

Jesień 1984 roku. Jedenastka przeżyła, ale Hopper ukrywa ją w domku na uboczu, by nie wpadła w ręce rządu. Dla bezpieczeństwa Jedenastki szef policji tworzy trzy zasady: nie wolno jej odsłaniać okien, wychodzić na zewnątrz w trakcie dnia i opuszczać lasu.

Niestety, Demogorgon nie był wszystkim, co do Upside Down ma do zaoferowania - nowy złoczyńca, Łupieżca Umysłów, jest jak królowa ula: kontroluje kolejnych Demogorgonów i ich czworonożnych kuzynów, "demopsy". Potwór zaraził Willa częścią siebie, a potem wybrał na swojego nosiciela, najpierw zsyłając na chłopaka wizje wielkiej, przerażającej burzy. Z czasem jego władza na Willem rośnie, aż w końcu robi z niego swojego szpiega i wykorzystuje do ukarania naukowców powstrzymujących go przed dalszym rozrastaniem.

Podczas gdy Mike rozpacza za Nastką, Dustin i Lucas walczą o uczucia nowej dziewczyny, Max (bijącej rekordy w grach wideo), której agresywny starszy brat Billy uwielbia popadać w różne konflikty.

W nowej serii były chłopak Nancy i sportowiec, Steve, staje się kimś w rodzaju opiekuna Dustina, pomagając mu a później wielokrotnie narażając się dla całej paczki. Okazuje się, że Steve i Dusty mają wiele wspólnego.

Tymczasem Nancy i Jonathan bardzo się do siebie zbliżają. Oboje postanawiają ujawnić prawdę o incydencie z jesieni poprzedniego roku. W tym celu dają się złapać agentom, którzy zastąpili Brennera. W laboratorium korzystają z naiwności nowego szefa, Sama Owensa i nagrywają jego wyznanie dotyczące śmierci Barbary. Swoje odkrycia zanoszą Murrayowi Baumanowi - byłemu dziennikarzowi i poszukiwaczowi teorii spiskowych. Mężczyzna namawia ich, żeby uczynić całą historię bardziej wiarygodną i wspólnie wysyłają nagranie do mediów.

Wściekła na złamaną przez Hoppera obietnicę i zmęczona zamknięciem Jedenastka ucieka - wyrusza w podróż, która ma odpowiedzieć na pytania o jej przeszłość. Niedługo później odnajduje swoją biologiczną matkę i dowiaduje się, że jej prawdziwe imię to Jane. Niestety, Brenner doprowadził matkę do stanu katatonii za pomocą niezwykle silnych elektrowstrząsów. Wkrótce okazuje się, że matka dziewczynki sama posiada pewne nadprzyrodzone umiejętności i wskazuje na postać Ósemki, czyli innej dziewczynki przetrzymywanej przez doktora. Zgadza się: w Hawkins Lab było znacznie więcej dzieci obdarzonych "supermocami", co więcej - wspomniany doktor wciąż żyje.

Gdy dzieciaki wpadają w tarapaty, a Łupieżca Umysłów przejmuje ciało Willa, Nastka powraca w samą porę, by wszystkich ocalić i zamknąć wrota Drugiej Strony wraz z potworem. Przybycie wezwanej przez Nancy i Jonathana prasy doprowadza do zamknięcia laboratorium, a dziewczynka znana do tej pory jako Jedenastka, staje się legalnie Jane Hopper.

Stranger Things, sezon 2.

Stranger Things, sezon 3.

REKLAMA

Will ma permanentnego pecha - najpierw zostaje uprowadzony, potem porwany a teraz… czuje się zepchnięty na drugi plan. Jego przyjaciele albo poznajdowali sobie dziewczyny, albo po prostu mają mniej czasu - nikt nie jest już tak chętny na ciągłe pykanie w D&D.

Mike i Nastka, już po pierwszym pocałunku, są teraz nierozłączni (ku irytacji Hoppera, który nakazuje dziewczynce zostawiać uchylone drzwi do pokoju, gdy chłopak ich odwiedza). Max jest z Lucasem, a Dustin upiera się, że na obozie letnim spotkał cudowną dziewczynę, Suzie, ale jakoś nikt mu nie dowierza. Próba połączenia się z Suzie przez radio kończy się przechwyceniem radzieckich audycji szpiegowskich. Okazuje się, że Rosjanie otwierają nowe międzywymiarowe wrota na Drugą Stronę. Ich siedziba znajduje się głęboko pod nowo otwartym centrum handlowym.

W tym samym centrum, a dokładniej w lodziarni, pracuje Steve - wraz z dawną koleżanką z klasy, Robin. Gdy Distinowi, Robin, Steve'owi i Erice (siostrze Lucasa) udaje się przetłumaczyć tajny przekaz, bohaterowie trafiają do podziemnej placówki, gdzie zostają schwytani i przesłuchani przez Rosjan - na szczęście wkrótce udaje im się uciec.

Tymczasem Nancy i Jonathan odbywają staż w "The Hawkins Gazette", gdzie dziewczyna musi zmagać się z powszechnym dla lat 80. seksizmem. Para łączy siły, by zbadać tajemniczą historię zdziczałych szczurów. Stworzenia są wykorzystywane przez Łupieżcę Umysłów (uwięzionego, ale żywego). Do swoich celów stwór opętuje Billy'ego.

Joyce, która z łatwością dostrzega wszelkie anomalie (jest już na nie wyczulona), wraz z Hopperem trafia do rosyjskiego laboratorium, skąd porywają naukowca imieniem Aleksiej. Pewien znajomy, Murray, pomaga im przetłumaczyć to, co Aleksiej wie o sowieckich planach ponownego otwarcia Drugiej Strony.

Bohaterowie są - jak zawsze - podzieleni na kilka mniejszych grup, również w czasie finałowego starcia we wspomnianym centrum handlowym. Jedenastce udaje się uwolnić Billy'ego spod kontroli Łupieżcy, a chłopak odkupuje swoje winy i poświęca się, by ocalić gang. W tym samym czasie Joyce, Hopper i Murray włamują się do podziemnej kwatery, aby dezaktywować maszynę, która wystrzeliwuje promienie energii o dużej mocy, wiercąc przejścia między wymiarami. By uzyskać kod do pokoju, w którym znajduje się maszyna, Dustin kontaktuje się z Suzie - ukochana chłopaka służy pomocą.

Gdy Joyce dezaktywuje aparaturę, potwór zostaje zabity, ale Hopper ginie w wyniku eksplozji… a przynajmniej tak się wszystkim wydaje. Jak już wiemy, schwytany przez Rosjan bohater powróci.

Jedenastka, która straciła moc po tej konfrontacji, musi radzić sobie w liceum w Kalifornii, do którego uczęszcza wraz z Willem. Jonathan i Joyce również przenieśli się do tego stanu - Jane Hopper jest teraz pod ich opieką.

Stranger Things 3
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA