REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy

"Świat według Kiepskich" to kopalna genialnych memów. Najlepsze wchodzą w skład Polsat Cinematic Universe

"Świat według Kiepskich" na dniach otrzyma swój ostatni sezon w historii. Popularny serial przez lata był dostarczycielem kultowych tekstów, na bazie których z czasem powstały dziesiątki memów. Jedne z najpopularniejszych łączą elementy kina superbohaterskiego i szeroko pojętej popkultury z bohaterami "Kiepskich" oraz innych seriali Polsatu. Memy z serii Polsat Cinematic Universe to prawdziwe złoto.

10.08.2022
11:14
świat według kiepskich polsat memy
REKLAMA

Popkultura memów ma to do siebie, że uwielbia na pozór najdziwniejsze i najbardziej nietypowe połączenia, których efekt finalny potrafi jednak zwalić z nóg. Tak właśnie jest w przypadku popularnego trendu w polskich memach, który został ochrzczony przez swoich autorów jako Polsat Cinematic Universe. Nie każdy jest przecież w stanie połączyć "Świat według Kiepskich" czy "13 Posterunek" z filmami Marvela i "Stranger Things".

W tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z dwoma w teorii bardzo odległymi od siebie popkulturowymi tematami. Z jednej strony klasycznymi serialami Telewizji Polsat takimi jak "Świat według Kiepskich", "Miodowe lata", "Rodzina zastępcza" czy "Daleko od noszy", a z drugiej współczesnymi produkcjami o amerykańskich superbohaterach oraz w mniejszym stopniu innych popularnych serii jak "Harry Potter" czy "Power Rangers".

REKLAMA

Świat według Kiepskich - memy:

Oczywiście, różnice między walką Avengers o uratowanie świata a codziennymi perypetiami rodziny Kiepskich czy pracowników polskiego szpitala są na tyle wielkie, że automatycznie wzmacniają potencjał komediowych tworzonych na podstawie tego połączenia memów. Swoje robi też fakt, że zarówno stare seriale Polsatu, jak i kino superbohaterskie bardzo mocno zapisały w naszej powszechnej wyobraźni. A postacie takie jak Iron Man czy Ferdek Kiepski zyskały wręcz status kultowych. Dlatego zamienianie ich miejscami nie budzi sprzeciwu odbiorców.

polsat cinematic universe class="wp-image-409036"
Foto: Polsat Cinematic Universe/Facebook

Grupa Polsat Cinematic Universe na Facebooku obfituje w liczne przykłady przezabawnych memów łączących superbohaterów z ikonami polskich komedii.

Kultowe kwestie pokroju "A w pośredniaku byłeś?" czy "W tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem" nabierają tu dodatkowych znaczeń poprzez połączenie z doskonałą sceną z filmowego "Jokera" i odniesieniami do bardzo memicznej na Zachodzie kwestii "społeczeństwa" z tej samej produkcji. Ferdek Kiepski nagle przestaje być tylko unikającym pracy bezrobotnym, stając się częścią większego społecznego problemu. Nie tracąc przy tym nic ze swoich oryginalnych cech i nigdy nie będąc do końca poważną postacią.

polsat cinematic universe class="wp-image-409045"
Foto: Polsat Cinematic Universe/Facebook

Podobnych memów udanie zestawiających "Świat według Kiepskich" z superbohaterami (zwłaszcza pochodzącymi z Marvel Cinematic Universe) jest na grupie oczywiście więcej. Jest to możliwe po części dzięki temu jak bardzo przesadzone były niektóre momenty z popularnych seriali Polsatu. Szalone sceny z panem Boczkiem czy posterunkowym Czarkiem w pewnym sensie nie muszą być nawet przerabiane, żeby idealnie wpasować się do wysokobudżetowych dzieł Disneya.

13 Posterunek czy Świat według Kiepskich po drobnych zmianach stają się niskobudżetowymi parodiami MCU czy DCEU.

polsat cinematic universe class="wp-image-409042"
Foto: Polsat Cinematic Universe/Facebook

Znajdowanie tego typu podobieństw nie jest zresztą niczym zaskakującym czy kompletnie nowym. Można przypomnieć jak swego czasu polscy fani „Stranger Things” żyli dziwnymi podobieństwami między serialem Netfliksa a właśnie "13 Posterunkiem". Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie głęboka znajomość obu materiałów źródłowych. Podobnie sytuacja ma się też z Polsat Cinematic Universe, które w samym swym podłożu opiera się na ironicznym podejściu do historii, które mimo wszystko się jednak ceni.

Świat według Kiepskich - parodia Stranger Things

Nie czyni to oczywiście każdego z zaprezentowanych tam memów udanym czy przesadnie zabawnym. Kultura internetu ma to do siebie, że każdy jest twórcą a przesiew mniej udanych dzieł zostaje oddany w dużej mierze w ręce samych odbiorców. Co czasem prowadzi do kontrowersyjnych wyborów z punktu widzenia estetycznego. Choć na przykładzie regulaminu PCU widać, że pewne ograniczenia dotyczące zarówno jakości, jak i zachować samych użytkowników zostają narzucone.

Memy w tym układzie stają się łącznikiem między kulturą globalną i lokalną oraz między Hollywood i gustem społeczności internetowej.

 class="wp-image-1955005"
Foto: Polsat Cinematic Universe/Facebook
REKLAMA

W mediach nie brakuje głosów krytycznych dla społeczności fanów. I faktycznie wszyscy znamy pojawiające się w każdym fandomie przypadki siania nienawiści czy atakowania aktorów lub aktorek. Nie należy jednak mylić pojedynczych ekscesów z aktywnością całych grup fanów, którzy prędzej będą koncentrować się na tworzeniu memów z Jokerem (lub w tym wypadku Ferdkiem Kiepskim w roli Jokera) niż agresywnym trollowaniem.

Ogólna jakość projektu Polsat Cinematic Universe i szybkość z jaką zyskuje popularność pokazują, że jako widzowie filmów Marvela i osoby często dorastające przy klasycznych serialach Polsatu nie będziemy mieć w następnych tygodniach powodów do nudy.

*Wszystkie obrazki pochodzą z fanpage'a Polsat Cinematic Universe na platformie Facebook.

*Tekst pierwotnie ukazał się w 2020 roku i został zaktualizowany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA