REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. YouTube
  3. Dzieje się

YouTube skasował wideo, na którym czarni bili białych, a biali czarnych. Tyle że to były szachy

Ostatnie wydarzenia związane ze śmiercią George'a Floyda sprawiły, że temat rasizmu powrócił w USA ze zdwojoną mocną. Wiele firm postanowiło uważniej zwracać uwagę na swoje nastawienie do osób czarnoskórych, ale w niektórych przypadkach prowadzi to do absurdów. Tak jak w przypadku youtubera Antonio Radicia, którego film został usunięty z serwisu YouTube za kolor figur szachowych.

01.07.2020
20:47
szachy rasizm
REKLAMA
REKLAMA

Amerykańskie środowisko artystyczne spędziło kilka ostatnich tygodni głównie na sprawdzaniu swoich szeregów w poszukiwaniu rasistów i dokonaniu swoistego rachunku sumienia. Pociągnęło to za sobą kilka medialnie głośnych i mniej lub bardziej kontrowersyjnych decyzji. Film „Przeminęło z wiatrem” doczekał się specjalnego komentarza historyka, a biali aktorzy znani z kilku popularnych animacji zapowiedzieli, że nie będą dłużej podkładać głosu pod postaci o innym kolorze skóry. Swoją opinię na temat rasizmu na planach produkcji Marvela wyraził także Anthony Mackie.

Najnowsza sytuacja powiązana z serwisem YouTube wywoła jednak chyba największe poruszenie wśród internautów. Algorytm firmy wyszukujący niebezpieczne lub szkodliwe zwroty w zamieszczanych na platformie filmikach skasował wideo youtubera znanego jako agadamator. Chorwat za często używał określeń „biały kontra czarny”, „czarne biją białe” czy „w tej pozycji białe zawsze będą lepsze”.

Problem w tym, że Antonio Radić jest najpopularniejszych szachowym youtuberem. A wymienione kolory dotyczyły figur szachowych.

Mężczyzna może się pochwalić ponad 702 tys. subskrybentów, a niektóre jego najpopularniejsze filmiki doczekały się wielomilionowej widowni. Radić wniósł apelację od decyzji YouTube'a, ale zaledwie kilkadziesiąt sekund później serwis przysłał odmowną odpowiedź. Kanał agadamatora naruszył warunki korzystania z platformy po raz pierwszy, więc kara nie była szczególnie ostra. Fani youtubera zaczęli też dosyć szybko rozgłaszać sprawę w mediach społecznościowych, więc ostatecznie zaskarżony odcinek podcastu przywrócono na YouTube'a.

REKLAMA

Właściwie w każdym z 1800 materiałów opublikowanych przez Radicia pojawiają się jednak podobne zwroty, więc obawia się on, co stanie się z jego kanałem w przypadku kolejnego błędu algorytmu. O ile oczywiście właśnie taka była przyczyna zablokowania omawianego filmiku, bo to prawdopodobna (choć całkiem wiarygodna) spekulacja. Gdyby sytuacja miała jednak w następnych tygodniach ulec mimo wszystko zaostrzeniu, to być może wszyscy szachiści na YouTubie będą musieli zainspirować się odcinkiem kultowej animacji „Świat według Ludwiczka”. W odcinku „Mały, zamaskowany szachista” dwóch bohaterów w obawie przed odkryciem swojej tożsamości grali w stworzonych domowym sposobem maskach.

  • Czytaj także: Ostatnie dyskusje o rasizmie na całym świecie odbiły się szerokim echem również w Polsce. Gorąco omawianą kwestią okazało się pytanie: Czy słowo „Murzyn” jest obraźliwe?
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA