REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Pogubiłeś się w tych wszystkich postaciach "Rodu Smoka"? Wyjaśniamy, kto jest kim

"Ród Smoka" już jest w HBO Max. Jeśli właśnie obejrzałeś premierowy odcinek i nie do końca wiesz, kto jest kim i dlaczego robi to, co robi, to ten tekst jest dla Ciebie.

22.08.2022
14:50
dom smoka
REKLAMA

Tytułowy "Ród Smoka" to ród Targaryen, którego ostatnich potomków mieliśmy okazję poznać już w serialu "Gra o tron". W debiutującym wkrótce prequelu znajdujemy jednak dynastię w zupełnie innym miejscu, niż gdy Daenerys Targaryen musiała walczyć o przychylność Dothraków. Targaryenowie w spin-offie są liczni, różnorodni i wyjątkowo często wiążą ich stosunku kazirodcze. Przybliżamy wszystkich ważnych członków rodu z 1. sezonu.

REKLAMA

Ród Targaryen w spin-offie jest bowiem znacznie liczniejszy niż w "Grze o tron", gdzie pojawiają się tylko rodzeństwo o imionach Daenerys i Visersys, żyjący w Czarnym Zamku maester Aemon oraz pewien bękart o znajomo brzmiącym nazwisku Snow. Nowy serial HBO skupia się na kilku postaciach, które należą bezpośrednio do Targaryenów lub są z nimi blisko spokrewnione. Krew Starej Valyrii płynie w żyłach całej grupy bohaterów i w zasadzie każde z nich jest (lub ma potencjał do zostania) smoczym jeźdźcem. A przy tym często łączą ich relacje kazirodcze i olbrzymie pragnienie władzy. Nie wspominając o tym, że wyglądają podobnie do siebie. Łatwo się w tym wszystkim pogubić.

Bohaterowie serialu Ród Smoka - kto jest kim?

Korzeni panującej w Westeros rodziny należy szukać na kontynencie zwanym Essos. Targaryenowie byli jednym z 40 starożytnych rodów rządzących w Valyriańskich Włościach. Było to jedno z najpotężniejszych imperiów w historii tego fantastycznego świata, które swoją pozycję zdobyło za sprawą smoków i mrocznej magii. W 102 roku przed Podbojem doszło do potężnego kataklizmu zwanego Zgubą Valyrii. Doprowadził on do całkowitej dewastacji miasta i śmierci wszystkich jej mieszkańców. Ród Targaryen przetrwał tylko dlatego, że 12 lat wcześniej przeniósł się na wyspę zwaną Smoczą Skałą. Stało się tak za sprawą Daenys Targaryen, na którą spadł profetyczny sen o Zgubie Valyrii.

Dwa lata przed Podbojem miało miejsce Lądowanie Aegona Targaryena, Samozwańczy król Siedmiu Królestw przybył do Westeros z garstką ludzi, dwiema siostrami-żonami i trzema smokami w celu podbicia kontynentu. Udało mu się to dzięki szeregowi czynników (więcej na temat kampanii Aegona Smoka przeczytacie w tekście zalinkowanym powyżej) i w taki sposób został władcą na Żelaznym Tronie. Na swój herb wybrał on trójgłowego czerwonego smoka na czarnym tle. Od tej pory Targaryenowie mieli rządzi Westeros przez 283 lata. Ich ród został jednak niemal doszczętnie wybity znacznie wcześniej w trakcie wojny domowej zwanej Tańcem Smoków.

Rod Smoka - kiedy premiera?

To właśnie tej katastrofie będzie poświęcony serial "Ród Smoka". Akcja serialu zaczyna się jednak trochę wcześniej, bo już za panowania Jaehaerysa I Targaryena - Starego Króla, Pojednawcy i najdłużej pełniącego tę funkcję władcy w całej historii dynastii. Rzecz w tym, że to właśnie w jego czasach doszło do pierwszego poważnego kryzysu sukcesyjnego i dywagacji, który (o tym, czemu nie "która" opowiem za moment) z Targaryenów jest godny, by zasiąść na Żelaznym Tronie. A w serialu przewija się ich mnóstwo.

Jaehaerys I Targaryen

targaryen class="wp-image-2011036"
Foto: Jaehaerys Targaryen/Ród Smoka, Ollie Upton/HBO

Król Jaehaerys I Targaryen to czwarty władca Westeros z dynastii Targaryenów, który objął tron w 48 roku po Podboju i rządził aż do swojej śmierci w 103 roku. Jego rządy upłynęły pod znakiem pokoju, prosperity i zwiększenia praw kobiet (za co odpowiadała jego siostra-żona królowa Alysanne Targaryen). Ten "złoty wiek" miał jednak jedną poważną zmarszczkę - była nią kwestia sukcesji.

W trakcie swojego panowania Jaehaerys miał aż siedmiu następców (dwukrotnie była to jego pasierbica Aerea), gdyż niemal wszystkie jego dzieci umarły przed królem, a reszta nie mogła lub nie chciała przejąć tronu. Ostatecznie w 101 roku na Wielkiej Radzie zdecydowano, że kolejnym władcą będzie wnuk Jaehaerysa Viserys (wydarzenie zostaje przedstawione w "Rodzie Smoka", a króla gra tam Michael Carter).

Viserys I Targaryen

targaryen class="wp-image-2011039"
Viserys Targaryen - Rod Smoka

Piąty król Westeros z dynastii Targaryenów był pogodnym i przyjaźnie nastawionym do ludzi człowiekiem. Organizował częste zabawy, turnieje i spotkania towarzyskie, za co miłowali go zarówno lordowie, jak i prostaczkowie. Wielu uważało jednak, że jego miękki charakter powstrzymuje go przed byciem dobrym władcą. A silne (i ostro skonfliktowane) osobowości w jego radzie w osobach Daemona Targaryena, Otto Hightowera i - tylko w serialu - Corlysa Velaryona zdaniem części potrafiły okręcić go sobie wokół palca.

Mimo to okres panowania Viserysa I (granego przez Paddy'ego Considine'a) uważa się za szczyt rządów Targaryenów w Siedmiu Królestwach. Nigdy później ich potęga nie była tak wielka, a bogactwo tak obfite. Niestety, po części przyczynił się do tego sam król. Wbrew obowiązującym w Westeros tradycjom wybrał na swoją następczynię pierworodną córkę, co miało kilkadziesiąt lat później doprowadzić do ostrego sporu sukcesyjnego i wojny domowej.

Rhaenys Targaryen

targaryen class="wp-image-2011045"
Rhaenys Targaryen w serialu

Sprawa Rhaenyry Targaryen (Eve Best) nie była pierwszym tego typu sporem w historii dynastii. Już w 92 roku po śmierci Aemona Targaryena król Jaehaerys wybrał na swojego następcę jego brata Baelona (ojca Viserysa I), a nie pierworodną córkę Aaemona - Rhaenys. Doprowadziło to do poważnego sporu między władcą a jego siostrą-żoną, która uważała to za pogwałcenie praw swojej wnuczki i jawną dyskryminację. Na Wielkiej Radzie z 101 roku Rhaenys Targaryen ponownie przedstawiła swoje roszczenie do tronu i nie brakowało lordów, którzy je popierali (niektórzy na tronie widzieli też jej syna, Laenora). Ostatecznie zdecydowano jednak inaczej, a Rhaenys zyskała przydomek Niedoszła Królowa.

Daemon Targaryen

targaryen class="wp-image-2011042"
Matt Smith jako Daemon Targaryen

Daemon Targaryen to młodszy brat Viserysa I i jego totalne przeciwieństwo w zasadzie pod każdym względem. Króla nigdy nie pociągała wojaczka i rycerstwo (był natomiast jeźdźcem smoków, ale po śmierci Baleriona - ostatniej bestii Targaryenów pamiętającej czasy Valyrii), a Daemon zdawał się tym żyć. Porywczy, agresywny, skłonny do zemsty, ale jednocześnie mający w sobie jakiś skrywany delikatny pierwiastek. W trakcie panowania brata pełnił funkcję Starszego nad monetą, a potem Starszego nad prawami, ale obie funkcje szybko utracił. Następnie został wybrany na dowódcę Straży Miejskiej Królewskiej Przystani, mocno ją przeorganizował i dał jej członkom słynne Złote Płaszcze. W serialu Daemona gra Matt Smith.

Aemma Arryn

targaryen class="wp-image-2011048"
Ród Smoka - Aemma Arryn

Niniejszy tekst miał dotyczyć Targaryenów, więc część z was może zastanowi się, co tu robi kobieta o nazwisku Arryn. Wbrew pozorom, to nie błąd i to z więcej niż jednego powodu. Aemma Arryn to żona króla Viserysa I i matka Rhaenyry Targaryen. Rzecz w tym, że z tytułowym "Rodem Smoka" łączą ją bliższe więzy pokrewieństwa. Jest ponadto wnuczką króla Jaehaerysa I, a co za tym idzie siostrą cioteczną własnego męża. Aemma zapisała się w kronikach jako dobra żona i matka. Viserysa i ją łączyło głębokie i prawdziwe uczucie, ale ciągłe staranie o urodzenie królowi męskiego potomka mocno nadwyrężyły zdrowie królowej, w którą w serialu wciela się Slan Brooke.

Rhaenyra Targaryen

targaryen class="wp-image-2011324"
Rhaenyra Targaryen za młodu

Rhaenyra Targaryen na początku serialu "Ród Smoka" pod wieloma względami przypomina znaną z "Gry o tron" Daenerys. Jest przebojowa, pewna siebie i świadoma swojej pozycji, a jednocześnie inteligentna. Ma w sobie ogień Targaryenów, co przyczynia się do jej nieco wybuchowego charakterku. W książce "Ogień i krew" od początku jest faworyzowana przez ojca, w serialu ich relacja upływa pod znakiem ciągłego oczekiwania na męskiego potomka.

Kto jest kim w Rodzie Smoka: Laena i Laenor Velaryon

REKLAMA
targaryen class="wp-image-2011330"
Laenor Velaryon i Rhaenyra Targaryen

Laena i Laenor Velaryon to dzieci Rhaenys Targaryen i Corlysa Velaryona. Część lordów mniej lub bardziej skrycie uważało swego czasu, że to właśnie jemu powinien był przypaść Żelazny Tron. W momencie rozpoczęcia się serialu kuzyn Rhaenyry jest jednak jeszcze młodym chłopakiem i nie odgrywa wielkiej roli w wydarzeniach. Czytelnicy "Ognia i krwi" wiedzą, że z czasem ulegnie to zmianie, ale (uwaga, spoiler!) nie wiemy jeszcze, jak serial podejdzie do tematu jego skłonności seksualnych i późniejszego małżeństwa z Rhaenyrą.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA